18f45k22 ile puls kaçırmadan7000 d/d lık puls ölçme

Başlatan F.T, 29 Mayıs 2013, 23:16:47

F.T

ETE hocamızın yardımı ile T1CKI ve T5CKI girişlerinden pulsleri saydırdık.ETE hocama ve konuya katkı veren tüm hocalarıma teşekkür ediyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

camby

Alıntı yapılan: iyildirim - 31 Mayıs 2013, 00:49:46
Pulsları Motoru yavaşlatmak, zamanında durdurabilmek için kullanacaksak QEI olsa da kesmeye girmek gerekir. QEI bu açıdan hayat kurtamıyor. En fazla 4 kez az kesmeye girmeyi sağlar.
Kullanılacak enkoderin çözünürlüğü 1x modunda yeterli oluyorsa QEI kullanıp kullanmamak birşeyi değiştirmeyecek.
ADC, PWM vs de lazımsa motor kontrol serilerinden bir pic daha uygun.

Yanlışınız var , QIE ile kesme kullanılması gerekmiyor. Başka bir deyişle encoder okuma açısından QEI hayat kurtarıyor.

QEI kullandığınızda hiç enkoder kesmesi olmadan pozisyon takip edilebilir.

QEI kullanıldığı zaman modül A ve B sinyallerinden DIR ve Pulse elde edilir. Bu DIR ve pulse sinyalleri de bir counter'da sürekli olarak ileri geri sayılır. İstenilen herhangi bir anda bu counter'ın buffer'ın dan pozisyon okuması yapılabilir.

QEI modülü çalışırken motordan ne kadar sıklıkla AB puls'ı gelirse gelsin , Pozisyon veya hız okuma(hesaplama) yapılmadığı sürece , MCU'ya hiç yük bindirmez.

Okan AKÇA

18f46k22 ile yaptıgım sürücüde motor devrini 6000 lere kadar rahatlıkla okuyorum

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

B0 B1 girişlerini kullanarak bo kesme girişi olarak tanımladım. aynı anda haberleşme motor kontrolü ve akım ölcümü voltaj olcümü  encoder okuma ekran sürme ve dijital girişleri okuyorum. Yeterince hızlı işlemci en iyi yanı enerji ver 64 mhz ile koşuyor.

F.T

sanırım proteuse beni yanıltıyor.çoğu ayarlarımda başarılı olamıyorum.cpu%100 full.benim laptopa ağır geldi bu iş.

Okan AKÇA

devre üzerinde denemeniz sizin icin daha sağlıklı olacaktır.

F.T

haklısınız.fakat en azından iyi kötü program ve donanım oluşma aşamasını geçmek istediğimden.
bundan sonra yaklaşık herşey belli oldu gibi devreyi kurup deneme aşamasına geldim.