24V AC Adaptöre 230V Ac verilirse

Başlatan rck8942, 02 Haziran 2013, 16:08:24

cetinkaya

Merhaba Arkadaslar,

söyle bir sorunum var yanlislikla 24VAC olan bir adaptörün girisine 230V verdim. Hemen sesleri duyunca cikardim kacak akim sigortasida atti. Icini söktüm smd olan bir malzeme yandi. Simdi bu resimde görülen eleman sizce ne olabilir ? smd kondensatörmü yoksa bir sigorta mi ? sigorta olsa yanik kokmaz sanirim ? Adaptöre bagli bir tane plc vardi oda zarar görmüs olabilirmi ? yardim ederseniz sevinirim. Yenisi 300 eurodan basliyor.
[IMG]http://www10.pic-upload.de/thumb/02.06.13/svmc8iqop2eb.jpg[/img]
[IMG]http://www10.pic-upload.de/thumb/02.06.13/744bwqol1egt.jpg[/img]
[IMG]http://www10.pic-upload.de/thumb/02.06.13/nzu1a9l9anw9.jpg[/img]

bulut_01

yanan parça diyot benziyor onun yerine 1n4007 smd ve ordakı kondansatör söküp yerine 100 nf smd lehimleyerek kart deneyebilirsin
YENİLMEZ..

cetinkaya

hocam smd diyotmu diyorsun ? icinden sanki bir tel geciyor.

bulut_01

o zaman 3 amperlık 1206 kasa smd sigorta lehimle yerine
YENİLMEZ..

cetinkaya

peki hocam baska birseylere zarar gelmismidir ?

bulut_01

ölçü ağletini alacaksın eline girişden başlayıp tek tek bakacaksın parçalara besleme katına
YENİLMEZ..

cetinkaya

aslinda bu PS direk adaptörde değil hocam. Girisine ya 24 VDC yada 24 VAC giriliyor. Buda bus da olan PLC ye ve giris cikis kartlarini besliyor. Buna neden gerek duymuslar. Ben madem 24VDC kullanacaksam direk plc ye girebilirim. Maksat para yapmak mi ?

F.T

plc de sıkıntı olma ihtimali zayıf.ama giriş kısmında trafo sargısı sürücü mosfet ve sürücü entegresi gibi kısımlarda hata olma olasılığı var. en iyimser senaryo sadece patlak malzemenin bozulmuş olması olasılığı.kart boşta iken arkadaşların dediği ihitimallleri yapıp giriş 24 volt ac ile besleyip çıkışa bakarsın sorun yoksa kullanırsın.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gtekdemir

Yanan parça sigorta, TVS diyot yada varistör olabilir.

cetinkaya

yanan parca smd oldugu icin nasil sökücem yerinden ? bir kac ip ucu  verebilirmisin ? sicak hava üfleme makinem yok. Elimde cok ince uclu bir havya var tutuyorum yanliz tam isitmiyor. kalin uclu ile de heryerine giremiyorum.

JKramer

Önce pad'lere daha fazla lehim verin. Sonra ortadan cımbızla tutarken havyayı iki uç arasında sırayla gezdirin.

İnce uç yeterli gelmiyor, kalın uçla da gezdirme işini yapamıyorsanız kalın uçla doğrudan elemanın üzerinden ısıtabilirsiniz; zaten yanmış olduğundan sağlam çıkarmak gibi bir derdiniz yok.

cetinkaya

hocam sagolun simdi söktüm yerinden. Yanliz smd sigorta yok :) diger cam sigortalarda buyuk geliyor. Diyot lehimlesem olurmu ? Lütfen bi akil verin

JKramer

Konuyu tam okumadım ama gördüğüm kadarıyla o sigorta devrenin geri kalanını korumuş gibi. Yani sigorta koymadıktan sonra diyot koymanın bir esprisi yok, düz kablo lehimleyebilirsiniz. Bence siz alışveriş sitelerini bir dolaşın, smd sigorta satan bir yer vardır.

cetinkaya

Alıntı yapılan: JKramer - 06 Haziran 2013, 08:08:23
Konuyu tam okumadım ama gördüğüm kadarıyla o sigorta devrenin geri kalanını korumuş gibi. Yani sigorta koymadıktan sonra diyot koymanın bir esprisi yok, düz kablo lehimleyebilirsiniz. Bence siz alışveriş sitelerini bir dolaşın, smd sigorta satan bir yer vardır.

hocam 1n4001 diyot ortalama akim olarak 1A akitiyor. Burda diyot sigorta görevi yapamazmi ? akim 1 amperi gecince yanmazmi ? yoksa devre zararmi görür ? Zaten 1 amper yeticekmi onuda bilmiyorum. Sigorta alirsam kaclik olabilir böyle bir devrede ?