Xtal'mı OSC'mi

Başlatan Mnemonic, 03 Haziran 2013, 16:20:23

Mnemonic

Merhaba Arkadaşlar,

GND'si ortak bir power devre üzerinde yüksek frekansı bir 18f serisi pic çalıştırıyoruz
300V ve 5V DC'nin GND'sini ortak kullanmak zorundayız ister istemez sistem üzerinde belirli gürültüler var
pic'i çalıştırmak için 40MHZ'ye ihtiyacımız var ve OSC kullanıyoruz acaba OSC yerine standart 2 adet kondansatör 1 XTAL kullansak dahamı doğru olur.
sizin önerileriniz bu konuda nedir ?

mustafa_cmbz

kristal daha sağlıklı olur diye düşünüyorum..

Okan AKÇA

18f serilerinde osc kullanabilirsiniz

sadogan

OSC den kastınız içerdeki RC osc mi yoksa dışardan takılan metal gövde içinde
bulunan kristal osc mi ?

Erol YILMAZ

OSC ne demek ?  Oscillator...

PIC18 de osilatör,

Harici RC
Dahili RC
Kristal,
Clock girişi  vs. vs.. olabiliyor....

Siz hangi osilatör den bahsediyorsunuz ?

Mnemonic

clock giriş olan 4 pin direk frekans üreten osc lerden bahsediyorum kondansatöre ihtiyaç duymayan

Kabil ATICI

Bazı durumlarda harici kristalli osilatör daha iyi oluyor. Özellikle entegrenin üzerindeki kristalin osilatörü başlayamadığı durumlarda.
ambar7

sadogan

Alıntı yapılan: Mnemonic - 03 Haziran 2013, 22:04:26
clock giriş olan 4 pin direk frekans üreten osc lerden bahsediyorum kondansatöre ihtiyaç duymayan
Bu tür osilatörlerin ısıl kararlılığı kristallere göre daha yüksek hatta bazı modellerinde ısıtıcı bulunuyor
kırıstali belli bir sıcaklıkta tutuyor.Çok yüksek frekansalrda çalışan sistemlerde tercih ediliyor. Radiolink sistemleri gibi.
Sizin sistemde yanlızca işlemci için kullanıyorsanız gerek yok gibi duruyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: sadogan - 03 Haziran 2013, 22:53:00
Bu tür osilatörlerin ısıl kararlılığı kristallere göre daha yüksek hatta bazı modellerinde ısıtıcı bulunuyor
kırıstali belli bir sıcaklıkta tutuyor.Çok yüksek frekansalrda çalışan sistemlerde tercih ediliyor. Radiolink sistemleri gibi.
Sizin sistemde yanlızca işlemci için kullanıyorsanız gerek yok gibi duruyor.

Sizin bahsettiğiniz sistem TCXO,
Her kapalı kutu TCXO değil, sıcaklık kompanzasyonu olmayan osilatör de olabilir.

Mnemonic

Bilgiler için teşekkür ederim
bu durumda kristal kondonsatöe yapısı kullanmak yerine osilatör kullanmakla doğru karar verdiğimi anlıyorum

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mnemonic - 04 Haziran 2013, 08:42:13
Bilgiler için teşekkür ederim
bu durumda kristal kondonsatöe yapısı kullanmak yerine osilatör kullanmakla doğru karar verdiğimi anlıyorum

Eğer osc toleransı karşılıyorsa, Dahili RC'de gayet stabildir.

Mnemonic

malesef 40MHZ kullanmak zorundayım dahili o yüzden yeterli olmuyor

z

Kart nemli ortamda kullanılacaksa xtal yerine metal kutu içindeki (4 bacaklı) harici osclerden kullanılması yerinde olacaktır.

Aksi takdirde kartın hiç olmazsa osc pinlerinin ve bağlı olduğu aksamların neme karşı korunması gerekir.

Bunun nedeni,  osc pinlerinin kenarından çip içine su kaçması sorunu değildir. Sorun, yüksek empedanslı giriş pininin bias noktasının nem nedeniyle kayması sorunudur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mnemonic

her hangi bir nem durumu yok
kart tamamen yalıtımlı bir nem durumu yok
ama asıl sorun yüksek gerilim olması ve 5V ve 300V GND sinin ortak olması

z

300V gibi bir kaynağın gndsinin MCU ile ortak kullanılmasının xtal / OSC açısından hiç bir önemi yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com