Telit GL865 Problemi

Başlatan sdonmez, 06 Haziran 2013, 12:26:35

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: sdonmez - 06 Haziran 2013, 12:49:08
PIC ile haberleştiriyorum. Arada "seviye değiştirici" kullanmadım. UDEA'nın uygulama notlarındaki gerilim bölücü devre ile yaptım. 3 aydır da çalışıyordu. Anlayamadım.
Yardımcı RX TX uçlarını konfigure etmek gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl yapılır?

Dökümana baktım, yardımcı Rx Tx uçlarını direkt kullanabilirim. Akşam deneyeceğim..
Genel kabul görmüş seviye çeviricileri kullansanız bence daha iyi olur. Sonuçta pahalı bir cihaz ve iyi sonuç alabileceğiniz bir çeviri kullanmak daha mantıklı. Çevirici kullanmak istemiyorsanız pici 3.3v ile gsm'i 3.8 volt ile ayrı regülatörlerden besleyiniz. Eğer yeni bir tane daha alacaksanız seri portu felan hiç karıştırmayın sadece besleme, anten ve ledlerini bağlayın eminim bozulmayacaktır. Tabi beslemede sorun yoksa...
Bu arada pic kaç volt ile besleniyor?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

polleme

Voltaj regülatörleri normal bile olsa PIC seri portundan gelen bir sinyal modülü bozmuş olabilir. Aradaki bağlantıları kontrol edin derim.

mesaj birleştirme:: 07 Haziran 2013, 15:22:00

Şu ürünü ara bağlantı için kullanabilirsiniz.

http://www.robitshop.com/Lojik-Seviye-Cevirici-Logic-Level-Converter,PR-422.html

sdonmez

Alıntı yapılan: meftun - 07 Haziran 2013, 15:19:19
Genel kabul görmüş seviye çeviricileri kullansanız bence daha iyi olur. Sonuçta pahalı bir cihaz ve iyi sonuç alabileceğiniz bir çeviri kullanmak daha mantıklı. Çevirici kullanmak istemiyorsanız pici 3.3v ile gsm'i 3.8 volt ile ayrı regülatörlerden besleyiniz. Eğer yeni bir tane daha alacaksanız seri portu felan hiç karıştırmayın sadece besleme, anten ve ledlerini bağlayın eminim bozulmayacaktır. Tabi beslemede sorun yoksa...
Bu arada pic kaç volt ile besleniyor?
PIC'i şimdilik 5V ile besliyorum. Ama testlerin sonunda, kart üzerinde tek regülatör olsun diye PIC'i ve GL865'i 3.8V tek bir regülatör ile beslemeyi düşünüyordum.

mesaj birleştirme:: 07 Haziran 2013, 15:29:57

Alıntı yapılan: polleme - 07 Haziran 2013, 15:20:45
Voltaj regülatörleri normal bile olsa PIC seri portundan gelen bir sinyal modülü bozmuş olabilir. Aradaki bağlantıları kontrol edin derim.

mesaj birleştirme:: 07 Haziran 2013, 15:22:00

Şu ürünü ara bağlantı için kullanabilirsiniz.

http://www.robitshop.com/Lojik-Seviye-Cevirici-Logic-Level-Converter,PR-422.html

Bütün şüphem aynı yönde. Ama pek mümkün görünmüyor gibi. Tekrar kontrol edeceğim ama Telit'in Rx TX uçlarına yüksek voltaj gitmesi pek mümkün değil gibi.

Nasıl test edebilirim? Osiloskop bulsam sinyallere bakardım

sdonmez

Problem çözüldü. Tahmin ettiğim gibi, hiç de tahmin etmediğim bir yerde problem çıkmış :)
Modül arızalı değil, sadece devreyi delikli pertinaksa kurduğum için lehim pisliklerinden dolayı sapıtıp kaldığını tespit ettim.  :-\
Çalışmayan kart üzerinde parmaklarımı gezdirdiğimde kartın reset yediğini ve tekrar çalışmaya başladığında şüphelendim ve kartı temizledim. Şimdi problemsiz çalışmaya devam ediyor.

MrDarK

Hocam böyle güzel bir aleti delikli pertinaksta çalıştırmak kadar yanlış birşey olamaz telit adına cihazın ağırlığına ters bir şey yapmışsınız :D Çalışmayıp size naz yapması çok doğal :D
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

sdonmez

Alıntı yapılan: MrDarK - 12 Haziran 2013, 14:06:06
Hocam böyle güzel bir aleti delikli pertinaksta çalıştırmak kadar yanlış birşey olamaz telit adına cihazın ağırlığına ters bir şey yapmışsınız :D Çalışmayıp size naz yapması çok doğal :D

Ne yapalım, eldeki imkanlar ancak buna izin veriyor :)

polleme

GL865 için bir Ares PCB dosyası vardı, onu kullanabilirsiniz.

sdonmez

Alıntı yapılan: polleme - 19 Haziran 2013, 08:38:58
GL865 için bir Ares PCB dosyası vardı, onu kullanabilirsiniz.

Çizimini eagle ile yapmıştım ama henüz baskı devre hazırlayacak vaktim olmadı. Teşekkürler

ismail kaya

Arkadaşlar devreyi aşağıdaki gibi yaptım 3.3V ile besledim telefonla arıyorum ulaşılamıyor diyor  RS232 den bilgisayara da bağladım bir hareket yok nerede yanlış yaptım acaba bir bakabilirmsiniz?

http://85.105.228.146:8082/oiarte/modul.jpg

ercan_t

Alıntı yapılan: ismail kaya - 20 Ocak 2014, 12:06:27
Arkadaşlar devreyi aşağıdaki gibi yaptım 3.3V ile besledim telefonla arıyorum ulaşılamıyor diyor  RS232 den bilgisayara da bağladım bir hareket yok nerede yanlış yaptım acaba bir bakabilirmsiniz?

http://85.105.228.146:8082/oiarte/modul.jpg

merhaba,

devreyi 3.3 voltla beslersen çalışmaz sürekli periyodik shutdown  olur.
devreyi 3.8-4.5V beslemelisin (sanırsam GSM modemleri li-ion pillerle çalışabilir olsun diye yapmışlar) ayrıca sistem peak olarak anlık oldukça yüksek akım çeker ~ 4 voltda 1A gibi sanırsam bu nedenden dolayı devreyi besleyecek power birimin yüksek akım verebilen olmalı.

kolay gelsin..

ismail kaya

peki çizimide bir sıkıntı var mı acaba ben usb'iden 5 V ile beslemem gerekiyor onun için aşağıdaki devre yeterlimi? yad aalternatifi nedir?

ercan_t

merhaba,

USB olur tabi ki;

5volt ise; ilk aklıma gelen iki diyotu seri bağlamak yaklaşık 0.7 *2  = 1.4 Volt düşüş olur daha sonrada elektrolitik kondansatör.

devrede problem yok gibi ayrıca uart  dan stat ledi aktif etme durunuda gönder ;

Led den bişeyler anlayabilirsin network yok, network bulundu, resetlendi vs durumlarını led sınyanlleri ile sana bildiriyor.

sanırım led aktif etme komutları şunlar(yanlışda olabilir pdf lere bakmak lazım);
AT#SLED=1
AT#SLEDSAV

MrDarK

Alıntı yapılan: ercan_t - 20 Ocak 2014, 14:13:19
merhaba,

devreyi 3.3 voltla beslersen çalışmaz sürekli periyodik shutdown  olur.
devreyi 3.8-4.5V beslemelisin (sanırsam GSM modemleri li-ion pillerle çalışabilir olsun diye yapmışlar) ayrıca sistem peak olarak anlık oldukça yüksek akım çeker ~ 4 voltda 1A gibi sanırsam bu nedenden dolayı devreyi besleyecek power birimin yüksek akım verebilen olmalı.

kolay gelsin..

Overload voltajı datasheetde 4,2 V olarak belirtilmiştir. Kendim LT1117-3,3V ile çalıştırabiliyorum. Kapasitörleri iyi seçmeniz lazım giriş ve çıkışlar için. Beslemenin temiz olması entegre için çok önemli. Ayrıca telefonun çekmesi için uygun anten şartlarında çizim yapmanız gerekiyor.
Bilgisayar ile haberleştiremediyseniz büyük olasılıkla TX - RX hatası vardır. Modulun TX hattını Bilgisayarın TX 'ine bağlayın yani paralel bağlanıyor bu modülde böyle, tersleme yapmayın.

Ayrıca zener diyot ile besleme kullanmayın adam akıllı bir regülatör takın LM2576 olabilir LM317 olabilir. Bunların şematiklerini ve voltaj ayarlarını 3.7 V olacak şekilde ayarlayıp kullanın.

SLED kısmına gelirsek ; Eğer modulü yalın olarak aldıysanız ki başka türlü bulunmuyor. İçindeki yazılımdan SLED fonksiyonunu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Modül içinde gelen yazılımda SLED fonksiyonu pasiftir.

GSM ile birşeyler yapmak isteyen kişilere ben bol şans diliyorum :) Kolay bir alan değildir GSM
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baykoyu

Hocam kusura bakmayın telitin modülünü hiç tanımıyorum fakat çalıştığım sim900 ve m95 içinde geçerli powerkey pini var ve tetiklemeden açamazsınız çiziminizde göremedim yada farketmedim mi bilmiyorum MrDark hocam daha iyi bilir bir bakın isterseniz. :) Ayrıca USB den çalıştırmaktan söz edilmiş usb akımı 500mA zannedersem yeterli geleceği konusunda şüpheliyim usb portunuzu  yakmayında :)

ismail kaya

Araç içinde USB 2100mAh lik şarj cihazıyla çalıştırmak istiyorum. MrDarK hocam "LT1117-3,3V ile çalıştırabiliyorum"  demişsiniz kullandığınız besleme devresini paylaşabilirmisiniz yada kondansatörleri ne kadar seçmeliyim?(bende LT1117 10 uF kullandım) max3232 kullandım ve 3.3V la besledim. peki max3232 tx rx uçlarını doğrudan modülün tx rx pinlerine bağlasam modülü yakarmıyım? araya dirençle 2.8V düşürmek için nasıl ve kaç ohm direnç bağlamalıyım. Yukarıda paylaştığım devrede bir sıkıntı varmı? baykoyu hocamın dediği gibi powerkey pini varmı? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim