Dijital devreler nasıl birbirleri ile iletişim kuruyorlar?

Başlatan veliusta, 12 Haziran 2013, 05:59:20

veliusta

Arkadaşlar elektronik konusunda pek iyi değilim. Aklım almıyor bu elektronik devreler çalışıyor? Nasıl birbiri ile iletişim kurabiliyorlar? USB Kablo RS232,vs.

Mesela ADC ile okuduğumuz Sayı 1020 olsun bunu diğer pic'e tek kablo üzerinde gönderirken 1020 sayısını mı gönderiyor.Yani Elektriğin üzerinden Latin Harfleri filan mı kayıp gidiyor, yoksa elektriği sadece açıp kapatarak 1-0 değerleri alıp hex'e sonra da desimal sayıya filan mı çeviriyor?

Okulda dijital devreler,PC'ler sadece 0-1 rakamları kullanıldığı söylenmişti. Doğru mu? Picler'de aynı mı?

Bu olayı biraz anlatırsanız sevinirim.

ete

Bu işin temelinde sayısal sistem yatar. Onunda temeli ikili (binary) sayı sistemine dayanır. Zira elektriksel sistemlere en uygun sayısal sistem ikili sistemdir. Bütün sayılar yalnızca 1 ve 0 larla ifade edilebilirler. Bu iki sayının elektriksel karşılığı TTL devreler için 1=voltaj var yani +5v. , 0=voltaj yok yani gnd yada sıfır volt dur. Böylece mikro denetleyicilerden tut da en komplike bilgisayarlara kadar bütün hepsi bu sistemi kullanır.
Buradanda anlaşılacağı üzere haberleşmede de aynı mantık kullanılır. 1020 sayısının binary karşılığı ,
%00000011 11111100. Dir. Bu ifade devre aracılığı ile elektriksel sinyale dönüştürülerek alıcıya yollanır. Aslında ifadeye bakarsan soldan sağa doğru. 6 adet sıfır yani low , sonra 2 tane 1 yani high ve peşinde yine 6 tane high ve 2 tane low veriliyor.  İki tarafında bir birlerini anlayabilmeleri için haberleşme hızı denilen sistem geliştirilmiş. Bu sistemde bir low yada high bitinin ne kadar süre ile devam edeceği standarda bağlanmış. Böylece bu standart kapsamında yollanan söz konusu bitlerin sürelerine bakarak alıcı bunların neler olduklarını anlayabilmektedir. Örnek verecek olursak peş peşe verilen high bitlerinde kaç tane high olduğunu sürelerine bakarak anlarlar. Bir high süresi diyelimki 10 us ise peş peşe verilen 5 adet high süresi 10x5=50 us sürmesi gerekir. Dolayısıyla alıcı ilk biti aldığında süre tutmaya başlar ilk 10 us sonunda bir high biti aldım der 20 us sonunda bir tane daha high aldım diyerek devamında gelen sinyali çözümler. Gerçekte işlem biraz daha karmaşıktır. Ben anlayasın diye basitçe anlatmaya çalıştım.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com