timer incelemesi

Başlatan forumsad, 12 Haziran 2013, 17:45:02

forumsad

arkadaşlar timer ile yapmaya çalıştığım bir olay var konuyu beraber biraz irdeleyebilirmiyiz??

2 adet sensör var ilk sensör tetiklendiğimde timer saymaya başlıyor ikinci sensör tetiklenince timer duruyor ve değeri MI0 registerine
kaydediliyor

timer'ın sayma ayarlarını nasıl yapmalıyım

baz periyodu:1000 ms -timer süre uzunluğu : 100 ms ayarladım
bunun anlamı timer 1000 ms on 100 ms off olarak çalışıyor sanırım benim merak ettiğm MI0 registerine atanan değer 4998 gibi bir değer
yanlış hatırlamıyorsam timer yukardan aşağıya doğru saydığı için bu üst değeri nasıl buluruz..   bu değer 1000 ms leri sayarak mı elde ediliyor

[IMG]http://img443.yukle.tc/images/9458hc_001.jpg[/img]

saygılarımla

Salih

1000 ms Baz ve 100 ms zaman ayarı olmaz.
Yani zaman rölesi zaman ayarı baz değerinden büyük olmalıdır.
Örneğin:  Baz 100ms zaman ayarı 300ms. Zaman rölesi aktif olduğunda, 300 değerinden aşağı saymaya başlar. 100ms saniyelik
aralıklarla. Zaman değeri 0 olunca zaman rölesi çıkış eylemini yerine getirir.

Nedenler

Doğru anlayıp anlamadığımdan emin değilim ama şöyle bir şey işini görür sanırım;

On periyod ve off periyodlar 1 ms ayarlı. Bu durumda timer her 2 ms de bir çıkış vererek MI0 değerini 1 arttırıyor.
İkinci sensörden sinyal geldiğinde PWM timer çalışmayı durduruyor. Bu anda MI0 adresinde okuduğun değerin yarısı ikinci sensör sinyali gelene kadarki çalışma süresi oluyor.

forumsad

gecikme için özür dilerim arkadaşlar ...

Nedenler hocam verdiğiniz örnek aklıma yattı denedim ama timer tetiklemesi olmuyor sanırım MI0 saymıyor

nerde eksiklik var acaba saygılarımla

mesaj birleştirme:: 14 Haziran 2013, 21:43:52

normal timer ile denedim sonuç gene aynı.

saygılarımla

mesaj birleştirme:: 14 Haziran 2013, 22:16:58

pardon hatamı anladım sanırım girişleri MB leri set ederek kullanacaktık... hemen düzeltiyorum

forumsad

bu şekilde çalıştı ..sanırım gerisini detaylandırmak kolay olur  1sn de bir sayıyor süper oldu

çok teşekkür ederim saygılarımla...