Elde Stencil yapmak mümkün mü

Başlatan t2, 17 Haziran 2013, 12:25:52

learner

Bu yöntemi daha önce kullandım. Gayet başarılı oluyor. Yanlız benim kullandığım kutu kolanın tenekesinde bir kaplama vardı, asitte erimemişti. Bende su zımparasıyla zımparalayıp diğer aşamaları uyguladım. Sonuç çok iyi oldu.
Alıntı YapPCB üzerine bırakılan lehim miktarı tenekenin ince olması sebebiyle yeterli oluyormu ? Birde krem lehim dağılmadan stensili nasıl ayırıyorsun ?
Bırakılan lehim yeterde artar bile. Tenekeyi bir ucundan kaldırıyorsun bir sorun olmuyor. Lehim pcb de kalıyor.

Benim aklımda 100micron kalınkıkta alüminyum folyoyla yapmak var. Fakat yumuşak mı olur, yırtılır mı diye tereddüdlüyüm.

Elektroemre

Lehim gayet yeterli. Kaldırıyorum çıkıyor hocam normal stencil uygulamalarındaki gibi bir fark yok.

yldzelektronik

@Elektroemre

Dizgi ile çekilmiş resimlerin varsa ekler misin?Merak ettim nasıl gözüktüklerini.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Pyrodigy

Çok başarılı gerçekten.
Ufak kartlarda, geniş pad aralıklarında çok basit ve hızlı bir method.
Persistance is the name of the game in this business....

JKramer

Diğer başlıkla bu birleştirilebilir sanırım, tek başlıktan devam edelim.

Daha önce 0.1 mm pirinç rulo ve alüminyum folyo almıştım, bugün pirinçle deneme yaptım. Alüminyum buruşuktu, bir de pirinç gibi formunu korumuyor. Bu yüzden denemedim ama pek iyi bir seçenek değil bence. Aynı yerden alacaksanız düzgün göndermesini söylersiniz; streç çekip gazete kağıdına sarmış, pirinç rulo içte olduğundan o sağlam geldi.

Paste layer'da pad'leri 0.12 mm küçülttüm (shrink). 0.5 mm pitch (pad eni 0.3 mm) qfp-48'in pad'leri yazıcıdan(Brother 2130) çıkmadı. En yüksek dpi'ı seçip toner save mode'u kapamıştım. Belki küçültmeyi 0.1 mm yapsam çıkabilirdi, bilemiyorum. Diğerleri 0.8 mm pitch qfp-32, 3014, 0805, 1206, SMA, 0603, vs. Kola kutusuyla uğraşmaktansa pirinç rulo daha iyi.

[IMG]http://i.imgur.com/hsqLT0vl.jpg[/img]

learner

Aklımdaki sorulara cevap olduğunuz için teşekkürler. Perhidrol + HCL ile etching yaptınız değil mi?

JKramer

learner

Verdiğiniz linkten prinç folyo aldım. Fiyatı 7TL kargo 14TL komedi resmen :) Yarın ilk deneme yaparım heralde.

JKramer

Böyle şeylerde kargoya çok takılmıyorum. Şimdi sanayiye git-gel 20km, yakılan mazotu bir kenara bırakın trafik stresinin bile ederi daha fazladır :).

Ben arkası ve kenarlarını kapatmak için bant kullandım ama yapıştırması ve asitten sonra çıkarması sıkıntılı oldu. Bir de bazı yerlerden sızma da olabiliyor. Şöyle asitte çıkmayan, geniş alanlara (fırça ile mesela) uygulanabilen ve tabii ki ucuz boya gibi bir malzeme var mıdır acaba? Asitte çıkmayacak ama sonra tinerle çıkması lazım :).

Elektroemre

Bende pirin ve aluminyum sipariş verdim. Kullandığım kutu kola 0.1mm idi çok ince geldi bana, pro eleklerde 0.10 - 0.15 civarı diye biliyorum.
O yüzden 0.2'liklerden de ayrıca sipariş verdim. Bakalım sonuç ne olacak.

Hakkaten şu bant işi çok sıkıntılı hocam, ben metalin kenarlarından 1-2mm kesip, üstten ve alttan tüm bantları tabaka şeklinde söktüm ama yinede sıkıntılı.

learner

Alıntı yapılan: JKramer - 26 Şubat 2014, 14:26:20
Böyle şeylerde kargoya çok takılmıyorum. Şimdi sanayiye git-gel 20km, yakılan mazotu bir kenara bırakın trafik stresinin bile ederi daha fazladır :).

Ben arkası ve kenarlarını kapatmak için bant kullandım ama yapıştırması ve asitten sonra çıkarması sıkıntılı oldu. Bir de bazı yerlerden sızma da olabiliyor. Şöyle asitte çıkmayan, geniş alanlara (fırça ile mesela) uygulanabilen ve tabii ki ucuz boya gibi bir malzeme var mıdır acaba? Asitte çıkmayacak ama sonra tinerle çıkması lazım :).

Bir hocamın  şöyle bir lafı vardı: "Dolapta kıyma var yenmi?" :)

Şaka bir yana daha önce arkasını bantlayarak yaptığımda sızma felan olmamıştı. Aseton uygulayarak bandı kolayca çıkardım. Bir keresinde de iki tarafınada dryfilm kapladım. Ondada sorun olmadı.

Elektroemre

Evet arkadaşlar bu gün benim pirinçlerde geldi.
İlk deneme, kutu koladan kat kat iyi sonuç.
Pedleri 0.05 mm küçülttüm. Ama QFN kılıf pinleri çok küçük çıktı.
Bir dahaki sefer 0.02mm ile deneyeceğim.

Ramiz

http://www.elecrow.com/services-c-73/pcb-fabricate-service-c-73_116/laser-cut-pcb-stencil-service-p-450.html

Fiyatlar böyle iken, kimyasal mazeler ile uğraşmaya değermi ki? Sonuçta bunları yaparken, o kimyasalları hem soluyor, hemde onlara temas ediyorsunuz..

(Mesajım kötü bir amaç içermiyor. Sadece bu işi evde yapmak isteyen arkadaşların sağlığını düşündüğümden yazdım)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

Elektroemre

Hocam sorun para değil hız, 72 saatte teslim eden bir servis olsa keşke.

Ramiz

Pcb ler için 20 gün bekliyorsunuz. Aynı tarihlerde stencil içinde sipariş vermeyi deneyin.

Bekleme sorunlarını, kendi üretim tesislerinizi kurmadığınız sürece çözemezsiniz.. Bu sorundan her müşteri gibi bende memnun değilim. Fakat geçenlerde de yazmıştım. Pcb siparişlerinden sonra, ilginizi farklı yönlere verin. Ürünün diğer kısımları üzerine çalışın. Vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz :)

İyi çalışmalar dilerim.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one