led driver kırpılma problemi

Başlatan skara1214, 22 Haziran 2013, 15:42:50

skara1214

ekteki led driveri kullanıyorum opamp yerine lm358  mosfet yerine irfz44n kullanıyorum tek kanal olduğunda sıkıntı yok .Ama 4 kanal yapınca kırpılmalar başlıyor böyle bir sorun kimsenin başına geldimi geldiyse nasıl çözdü?

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Icarus

Devrenizdeki opamp'a frekans kompanzasyonu yapmamışsınız o yüzden osilasyon yapabilir. 50miliohm sense direnci ise size en az +-40mA hataya neden olur.

skara1214

-frekans kompanzasyonu nasıl yapılıyor? yada nedir bu frekans kompanzasyonu?
-tek tek ledleri yakınca birşey olmuyorda birkaçını birlikte yakınca neden böyle birşey oluyor?

OG

4 kanal için de tam şema verebilirmisin
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Icarus

-Decoupling kondansatörleri bağlamamış olabilirsiniz
-Opamp'ın çıkışı rail'e yeterince yaklaşamıyor olabilir. (Ör:12V ile besliyorsanız çıkış en fazla 9V en az 3V olabilir)
-Sense direncine yapılan bağlantılar kelvin tipi veya eş değeri değildir.
vb..
vb..
vb..

Frekans kompanzasyonu böyle bir geri beslemeli sistemin faz-frekans tepksinin her zaman osilasyon yapmayacak limit içinde tutulmasıdır.
En ünlüsü "Lead-Lag Compansation" Google'da bulabilirisiniz.

skara1214

@og  hocam alttaki devreden 4 tane yan yana ledlerin anotları(28v) ortak
1nf ı çıakrtınca sonuç değişmiyor.100 NF yapınca saçmalıyor.
gate'e 4.7k pull down yapıncada sonuç değişmiyor

@icarus hocam
-decoupling capı nereye koymalıyım?
-opampı 28 voltta sürdüğüm için sıknıtı olacağını annetmiyorum
-r sensin bağlantı şekli konusunda özellikle ne yapmak gerekiyor tam anlamadım.

OG

Ne yapmak istediğini tam anlayamadım. Sabit akım ile sürmek mi istiyorsun.

Opamp input da ne var? Kaç volt? sabit değermi, pwm falan mı?

Kondansatoru niçin ilave ettin?

R2 de düşen gerilim INPUT dakini aşınca opamp keser, kesince R2 de düşen tekrar 0V olur opamp tekrar açar. Yani titreşip durur bir osilator gibi.

PWM sürüyorsan ve INPUT değerin uygun degerde değilse yine aynı şekilde abuk subuk sonuçlar alırsın.

Daha açarsan konuyu iyi olur.

skara1214

hocam yapmak istediğim sabit akım led sürücü 4 renk ledlerin anodları ortak olacak.O sebepten switch mode satılan entegreler bana uymuyor.
-Burada yapmaya çalışılan  negatif feedbak oldugunda + dan girilenin  opamp tarafından - ye eşitleme çabası karşılaştırıcı değil yani.Opamp çıkışını değiştirerek - girişi + ya eşitlemeye çalışıyor.1nf koymanın sebebi opamp çok hızlı tepki veriyor onu yavaşlatmak için.Ama dediğim  gibi olmasada problem aynen devam ediyor.
-Bu devre tek kanalda gayet güzel çalışıyor + dan 1.2 volt giriyorum çıkışta 700 ma sabit akım alıyorum.fakat 4 rengi aynı anda açtığım zaman ışıkta kırpılmalar oluyor.olayın pwm ile alakası olduğunuda düşünmüyorum çünkü çıkış direk high konumunda frekans falan yok ortada.(pic çıkışını dirençlerle voltj bölücü yapıp opampın + ucuna giriyorum 1.2 volta denk geliyor.

mehmet

Bunu deneyebilirisiniz, ancak ledler tarafındaki
transistör(Q2) daha güçlü olmalı...
Ledleri 3.6V 700mA olarak ayarladım...
Q2 mosfet olursa R3 biraz daha büyütülebilir...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

skara1214

@mehmet  hocam önerin için teşekkür ederim bu konfigurasyonuda deneyeyim ama ilk önce opamplı olanı yola koymam gerekli

OG

"kırpılmalar" demek "kırpışma" demek ise powersupply veya güç hattı üzerinde kablo vs sıkıntı çıkarıyordur.

C1 i kullanacaksan gate ile GND arasında olmalı ama 50R lik gate direnci çok düşük olduğundan 1nF C1 ile elde edilecek gecikme çok çok az olur işe yaramaz.

Erol YILMAZ

skara1214

daha ledler gelmedi ne yazıkki kısmetse yarın gelecek deneyeceğim(elimdeydi yolladım geri gelmesini bekliyorum)

skara1214

-evet kartları yeniden delik içi kaplamalı yaptırdım.3.3 uf cap koydum(malzemelerin hepsini özdisandan aldım) ledlere paralel ve problem çözüldü kırpılma mırpılma yok tam istediğim akım değerini veriyor.

-Fazla ciddiye almadığım ama çözmeyi düşündüğüm küçük problemse girişe hiçbirşey uygulamama rağmen ledlerin hafif yanması bunun sebebide lm358.Lm358 başkasıyla değiştirince problem çözülüyor(lm358 st marka) ama ben sürekli bunlamı uğrasayım bildiğiniz single suplly daha kaliteli bir opmap varmı(24 volta dayanmalı)?yada lm358 in giriş gürültüsünü azaltmanın bir yolu varmı?

z

Alıntı yapılan: skara1214 - 22 Haziran 2013, 15:42:50
ekteki led driveri kullanıyorum opamp yerine lm358  mosfet yerine irfz44n kullanıyorum tek kanal olduğunda sıkıntı yok .Ama 4 kanal yapınca kırpılmalar başlıyor böyle bir sorun kimsenin başına geldimi geldiyse nasıl çözdü?

Ledleri besleyen kaynağın voltajı nedir? Voltajı artırınca sorun düzeliyormu?

Mos yerine transistör + beyz direnci kullanınca durum ne oluyor?

Ledleri drain - vdd tarafından alıp source ile sense direnci arasına dizince durum nasıl oluyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com