Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

PIC hacking

Başlatan hamza777, 22 Haziran 2013, 15:56:57

peko

Alıntı YapBazıları yapılabildiğini savunsa da ben inanmayanlardanım.

Böyle bir şey olursa mcu yu üreten firmanın hiçbir güvenilirliği kalmaz.

onun için harcanacak zamanda sıfırdan üretim yapılabilir

Katılıyorum.

Tabiii ki kolay olmayacaktır, ama değecektir. Tüm yapıya hakimiyet ve arge yapılabilmesi söz konusu olacaktır.

Aksi halde hack'lemekte nereye kadar işe yarayacak.?

Taşıma suyla değirmen misali...
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

speak48

pic mic farketmez.
türkiyede yapabilcek kişinin var olacağını sanmıyorum.

Elektroemre

@peko hocam mesela salea logic'in hex'ini adamlar bir şekilde ele geçirmiş.
Müthiş bir ürün, devamının gelmesine gerek yok adamlar 2-3 yıl peynir ekmek gibi satıyor.
Bunun gibi kilit bir ürün için değebilir ama tabii etik meseleler var :)

coco

bir ipucu olurmu bilmiyorum ama pic16f84 code protect silme işlemi yapıldıktan sonra okumadan önce voltaj 2 volta çekildiğinde kod görülebilyor.5 voltda iken sadece 000000 yani protectli gibi.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Elektroemre - 24 Haziran 2013, 21:39:08
@peko hocam mesela salea logic'in hex'ini adamlar bir şekilde ele geçirmiş.

Saleae logic in hex kodu windows programı içinde geliyor,
Hex'i buradan ayıklamışlar...

peko

Alıntı Yapsalea logic'in hex'ini adamlar bir şekilde ele geçirmiş

Buna örnek verilecek çok ürün var. Nette dolaşan key'ler, Play Station çipleri vs..

Bu gibi işlerin yıllardır süre gelen bir stratejik düzenleri var..

Örn : Play Station'da kopya cd'lerin çalışması için çözüm üretip, hem de çip'e program yükleyip, hemd e o çip'i füze rampasını kontrol edebilecek bir kapasiye sahip bir board üzerinde nereye bağlanacağını bulup , oyunu çalışır hale getirmek :) çok büyük ve komik bir yalan...  Kim yapıyor bunu dersiniz.? Kafayı çizmiş bir elektronikçinin ya da yazılımcının üstesinde gelebilecek bir şey olduğuna inanan yok umarım.?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Icarus

Alıntı yapılan: peko - 26 Haziran 2013, 11:59:22
Örn : Play Station'da kopya cd'lerin çalışması için çözüm üretip, hem de çip'e program yükleyip, hemd e o çip'i füze rampasını kontrol edebilecek bir kapasiye sahip bir board üzerinde nereye bağlanacağını bulup , oyunu çalışır hale getirmek :) çok büyük ve komik bir yalan...  Kim yapıyor bunu dersiniz.? Kafayı çizmiş bir elektronikçinin ya da yazılımcının üstesinde gelebilecek bir şey olduğuna inanan yok umarım.?
Evet üstesinden gelinebilecek bir şey. Çoğu firma (bir şekilde yarı iletken dizayn eden veya üreten) rakiplerinin chiplerini (evet evet o 100milyon transistör olan chipleri) transistör seviyesinde reverse ediyor ki hem patentleri çalınmış mı onu kontrol ediyor hemde "biraz yamultup" bizde kullanabilrmiyiz ona bakıyor.
Ve bütün bu işi yapan kaç kişi ? 5 kişi ve 3 ay.

Olay ne yaptığını bilmektir. Eğer siz böyle bir sistemi dizayn edemiyorsanız, reverse'de edemezsiniz.

speak48

Alıntı yapılan: Icarus - 26 Haziran 2013, 12:15:33
(evet evet o 100milyon transistör olan chipleri) transistör seviyesinde reverse ediyor ki hem patentleri çalınmış mı onu kontrol ediyor hemde "biraz yamultup" bizde kullanabilrmiyiz ona bakıyor.

bunu nerden biliyorsunuz.
netlisti bile zor çıkarırlarken patenti nerden buluyorlar.

peko

Alıntı YapOlay ne yaptığını bilmektir. Eğer siz böyle bir sistemi dizayn edemiyorsanız, reverse'de edemezsiniz.

İşte söylemek istediğim tam olarak bu.

Ne yaptığını bilen zaten bu yollara bulaşmaz, zaman kaybetmez reverse'le filan.

Birileri win7 yapıyor, diğerleri de ortalıkta key dolaştırıyorsa, bu dolaşımı ilk başlatan o yapanlardan birileri..

Gayette muntazam yönetiyorlar süreci..  Büyük dilim, biraz daha küçük dilim, azcık daha küçük dilim, en küçük dilimler... vee.. Version 2 yayında..

Reklamın iyisi kötüsü olmaz.  8)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: peko - 26 Haziran 2013, 11:59:22
Buna örnek verilecek çok ürün var. Nette dolaşan key'ler, Play Station çipleri vs..

Bu gibi işlerin yıllardır süre gelen bir stratejik düzenleri var..

Adam biliyor ki kırık oyun piyasada daha fazla. Kırık oyun oynanabilir yapsa illegal. ne yapıyor ? legal bir ürün çıkartıyor, illegal yöntemlerle chip. gelsin paralar.

peko

Alıntı Yapillegal yöntemlerle chip. gelsin paralar

Sonra da birileri çıkıp.. yaptım-ettim-kırdım-buldum-içine baktım-kurcaladım diyee sahiplenir..