Kiralık Orjinal proton Plus

Başlatan djmalan, 23 Haziran 2013, 09:30:07

djmalan

Kısa bir süreliğine kiralayabileceğim orjinal lisanslı proton plus arıyorum ,eğer sorunlarım çözülürse sıfırını satın alacağım.Yada ikinci elde uygun fiyata satan varmı?

Maxim

t2

Bir arkadaş aldı.  Şu an mevcut değil.

Maxim

o zaman şöylede yapılabilir
ticari bir kaygı yoksa sıkıntılı kısmı sizin için derleyebilirim
lisanslı süründen çıkmış hex olarak denersiniz

MC_Skywalker

ELU a kiralamaya izin vermiyor diye biliyorum. bunu gözönmünde bulundurmakta fayda var.

djmalan

Proje ticari ,satın alma taraftarıyım ama henüz kesinleşmedi.hazırladığım deneme yazılımı çalışıyor fakat yazma esnasında yaşadığım anlamsız sorunlar ve daha önceki ufak işlerdeki değişik sorunlar yüzünden protona olan güvenimde iyice sarsıldı,kiralama demem o nedenledir,yoksa öyle birşeye izin verilmeyeceğini az çok tahmin edebiliyorum ,hak ta veriyorum tabiiki.daha başka projelerdeki sorunlarıda hallettim ama mantık dışı deneme yanılma yöntemleri şeklinde halledildi (derleyicinin ürettiği asm dosyaları aynı olmasına rağmen).

Aslında hem Ankarada olup hemde zamanı olan bana ASM ve Proton karışımı programlarımı hitech veya mikroC ile yeniden yazabilme mantığını ve bilgisini bunalmadan öğretecek bir babayiğit e ihtiyacım var,Proton a vereceğim ücreti kandisine takdim etmeye hazırım. :)

Maxim

peki sıkıntı yaşadığınız yerlerden bahsedermisiniz?
çalışmayan nedir ?

djmalan

1-16F873a ile yaptığım program neredeyse hertürlü değişiklikleri yapmama rağmen 16F886 ile kilitleniyordu (aslında interrup tan çıkamıyormuş zaman yeterli gelmediği için tabiiki(zamanlama nasıl farklı olabilir hala anlayabilmiş değilim)),Timer0 interrupt ı içindeki programı birkaç komut kısalttıktan sonra çalıştı.
2-Yine aynı işlemcilerle bir başka programda bu seferde segment display taramada görüntüde 870-873a ile sorunsuz 886 ile kirlenmeler oluşuyordu.Tarama hızını deneme yanılma ile bayağı bir düşürdükten 886 da da düzgün çalıştı.
3-877a ile çalışan başka bir programı 887 ile çalıştıramadım çok fazlada üzerinde durmadım açıkçası.
4-877a ile hatalı çalışan bir program vardı usart donanım olarak 64 byte sıralı veri alıyordu,ama belli bir sayıdan sonrasını registerler in içine dizi şeklinde yüklememe rağmen erişemiyordum.Uzun denemeler sonucu Bank 2 sınırları içindeki register ların içine erişemediğimi farkettim,usart çalışıyor ve bytlar doğru bir şekilde geliyordu,kanal sayısını azaltmak zorunda kalarak çözdüm(bank birden çıkmadan tabiiki).
5-kendi bilgi düzeyime göre uzun sayılacak ve oldukça karmaşık yapıda bir program yazmıştım yine 873a ile ama hem bank2 ye sarkıyor hemde 2kbyten uzundu,program 886 ilede sorunsuz çalışıyordu.Ama 6 saat sonra 886 ile sıkıntı oldu,açıp kapadıktan sonra 10 dakika sorunsuz çalıştı sonra yine sapıttı.ertesi gün tekrar çalıştırdım sorun yapmadı ama artık güvenim kalmamıştı 886 ya, 873a ile hala sorun olmadan çalışıyor.
Program timer 0 interrupt içinde hem 4 kanal 8bit softpwm yapıyor,biryandanda usart sorgulayıp veri geldikçe alıyor .Biryandan tuşları tarayıp ,sıçramaları söndürüp gerekli işleri  menü içlerindeki verileri ve sayfaları ayarlayıp ve bayrakları kurup Pwm kanallarını usarttan okuduğu değerler ile belirli aralıklarla açıp kapatarak(strobe efekti),interruptan çıktıktan sonra ise hem  bayraklar eşliğinde LCD ekran tazeleyip ,gerekirse kayıt yapıp daha sonra usarttan veya manual olarak aldığı veriler doğrultusunda efektler yapıp enson da pwm kanallarının çarpma bölme işlemlerini yapıp interrupta kullanılmak üzere pwm registerlerinin sonucunu hazırlayan bir programcık idi.Program hiçbir şekilde durmuyan sürekli tekrar eden bir yapıda idi.
6-Genellikle karşılaştığım sorunların başında ise ekranda acayip karakterler oluşması idi ekran tazeleme hızını azaltarak çözüyordum,sonra ekrana yazmadan GIE0=0 yaptığımda sorunun çözüldüğünü farkettim,yani ekrana yazarken interrupları kapatmam gerekiyormuş ,protonun hazır makrosunu kullandığım için duruma razı oldum,zaten proton kullanmamın en büyük sebebi angarya işleri ona havale etmek(ekran,bank değiştirme ,interrupt giriş çıkış yedekleme işleri gibi falan)

Yalnız Protona ASM ile genellikle fazla müdahalede bulunan biriyim bazen mecburen bazende zamanlama dan emin olmaktan dolayı.yaşadığım sorunlarda protonun kendi ürettiği ASM dosyaların dan sürekli takibedip birsorun olmadığını farketmeme rağmen derleme esnasında sıkıntı yaptığını düşünmekteyim.Bu arada iki sene önce Gazideki kurs ortamında elde ettiğim ilaçlı yazılımı kullanmaktayım,onlarda sanırım sonsivriden almışlar...

pwm.c

@djmalan
yazdığınız programı görmedim ama tahmini olarak register ayarlarında sorun yaşamış olmalısınız. çünkü 16f88x serisinin register bitlerinin bazıları 16f87x serisininkilerinin tam zıttını yapmışlar. register adı aynı olsada bitler çok farklı dizilmiş. bunları dikkatli okumanız lazım. 16f87x ayarlarının aynısını 16f88x e taşıdıysanız sorun çıkabilir.
size önerim CCS C kullanın ve register sorunlarından tamamen kurtulun. CCS derleyicisi bu registerleri otomatik ayarlıyor. kendim CCS ile 16F886 ya çok defa program yazdım ve sorun yaşamadım.
bu arada, çok sayıda işlemi aynı anda yapmak zorunda kaldıysanız RTOS kurmanız gerekebilir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Maxim

2 sene önceki proton zaten beta versiyonlardan birisi olmalı
üzerine milyon tane düzenleme yapıldı
neden son versiyona geçmiyorsunuz?
https://www.picproje.org/index.php/topic,45366.0.html

djmalan

Alıntı Yapsize önerim CCS C kullanın ve register sorunlarından tamamen kurtulun. CCS derleyicisi bu registerleri otomatik ayarlıyor.
CCS de registerlara kendimiz doğrudan bit  olarak müdahale edebiliyozmu?
Alıntı Yapbu arada, çok sayıda işlemi aynı anda yapmak zorunda kaldıysanız RTOS kurmanız gerekebilir.
Daha oralara gelemedim.:)
Sadece adının ne olduğunu biliyorum.
Bu arada lisansını satın alanlar yurtdışındanmı aldılar infogate denmi,İngiltere fiyatı 100 pound,burdaki 150?

t2

djmalan

Burda bayisi olduğunu bile bile doğrudan satış yapıyorlarmı ,çünkü ben pazarlık yapmak istedim ,infodaki arkadaş pazarlığa yanaşmadı.(Pazarlık derken aynı ücretin üzerine kargoyu ekleyin sizden alayım demiştim ,kabul etmedi).

t2

protonu filan boşver.  illa ki bunu kullanmak için özel sebebiniz var mı?

xc8, xc16 .. kullanmalısın.  diğer tüm pic derleyicileri microchipin derleyicilerinden yapılıyor.

muhittin_kaplan

beğen butonu yok. olsa belki ilk kez seni beğenecektim t2. yani yorumunu  :-[  ;D