TL1431M Ne amaçla kullanılabilir?

Başlatan kralsam, 28 Haziran 2013, 10:25:11

kralsam

Selamlar,

Söktüğüm bir devrede TL1431M entegre gördüm. Ne amaçla kullanılabilir. Böyle birşey ile karşılaşan oldumu?

Datasheet: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl1431m.pdf

İyi çalışmalar.

Burak B

MEsaj silinecek olsa bile bilgi olarak yazayım. :)
Voltaj referansı olarak kullanabilirsin. Datasheette yazıyor. Precision olması da cabası. Yani örnek vermek gerekirse ADC, comparator, v.s. ile bir ölçüm yaparken bundan ayarladığın voltajı referans alıp diğer giriştekini bu tabana göre işleyebilirsin. Bu IC precision olduğundan çıkışındaki oynama az olacaktır böylece daha sağlıklı bir ölçüm yapılmış olur.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: kralsam - 28 Haziran 2013, 10:25:11
Selamlar,

Söktüğüm bir devrede TL1431M entegre gördüm. Ne amaçla kullanılabilir. Böyle birşey ile karşılaşan oldumu?

Datasheet: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl1431m.pdf

İyi çalışmalar.

Datsheetin varlığını biliyorsun,
Adresini de bulmuşsun.
Bir de başlığı okusaydın, tam olacaktı.....
"PRECISION PROGRAMMABLE REFERENCE"

kralsam

Alıntı yapılan: Allegro - 28 Haziran 2013, 10:58:29
Datsheetin varlığını biliyorsun,
Adresini de bulmuşsun.
Bir de başlığı okusaydın, tam olacaktı.....
"PRECISION PROGRAMMABLE REFERENCE"

Sayın Allegro ve cyclone,

Dediğiniz gibi datasheet i zaten inceledim. Ama neden böyle birşey kullanıldığını anlamaya çalışıyorum. Neden Opamp değil gibi. Eleştiriniz için teşekkürler.

Alıntı yapılan: ByteMaster - 28 Haziran 2013, 10:37:04
MEsaj silinecek olsa bile bilgi olarak yazayım. :)
Voltaj referansı olarak kullanabilirsin. Datasheette yazıyor. Precision olması da cabası. Yani örnek vermek gerekirse ADC, comparator, v.s. ile bir ölçüm yaparken bundan ayarladığın voltajı referans alıp diğer giriştekini bu tabana göre işleyebilirsin. Bu IC precision olduğundan çıkışındaki oynama az olacaktır böylece daha sağlıklı bir ölçüm yapılmış olur.
ByteMaster, 4 anot ve bir katotu olduğundan kullanımının farklı birşey olabileceğini düşünerek sordum. Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Bu kadar gereksiz olabileceğini düşünmemiştim. Rahatsız olan kullanıcılardan özür dilerim.

İyi çalışmlar.

Erol YILMAZ

Kızmana gerek yok,

TL431 temel manada voltaj ref. olarak kullanılıyor.

Belki de sorunuz "daha açık" olmalı.. Mevcut hali ile "TL431 ne işe yarar ?" gibi birşey anladım.
Alıntı YapSöktüğüm bir devrede TL1431M entegre gördüm. Ne amaçla kullanılabilir. Böyle birşey ile karşılaşan oldumu?

Ayrıca aklınızdan geçenleri biz nereden bilebiliriz ?
Alıntı Yap...4 anot ve bir katotu olduğundan kullanımının farklı birşey olabileceğini düşünerek sordum...

kralsam

Alıntı yapılan: Allegro - 28 Haziran 2013, 11:48:24
Kızmana gerek yok,

TL431 temel manada voltaj ref. olarak kullanılıyor.

Belki de sorunuz "daha açık" olmalı.. Mevcut hali ile "TL431 ne işe yarar ?" gibi birşey anladım.
Ayrıca aklınızdan geçenleri biz nereden bilebiliriz ?

Yok kızmadım. Sadece bu kadar sert olmanız şaşırttı doğrusu. Haklısınız düşünürken bayağı dalgınlık içerisinde yazmışım. Bu sebepten özür diledim. Başlığı silebilirsiniz.

z

Soru sormasını bilmek önemli bir yetenek. Soru sormadan önce küçük çaplı bir araştırma yapmak gerekiyor fakat kendi adıma konuşursam ben de araştırma yapmadan çok soru soruyorum.

Bence burada arkadaş "PRECISION PROGRAMMABLE REFERENCE" ne demek bunu anlamamıştır. Bu nerede kullanılır ne işe yarar gibi.

Bir anı;

Üniversite bitti yaz tatilinde evde ciddi bir araştırma işi yapıyor ve bir devre tasarlamaya çalışıyorum.

y=e^x+sin(x/3) benzeri  bir denklemin analitik çözümüne ihtiyaç duydum. Nümerik çözüm değil analitik çözüm gerekiyordu.

Çözemeyince matematik ve İngilizce bilgim zayıf olduğundan suçu kendimde buldum. İnternet vs olmadığı ve çevremde danışacağım kişilerde olmadığından kitaplarla yetindim. Bu denklemlerin transandantal denklem olarak geçtiğini "transcendental equations" öğrendim.
Ama nasıl çözüleceği konusunda bilgiye ulaşamadım.

Haa demekki tansantal denklem çözümünü bize öğretmemişler elbet günün birinde öğrenirim dedim.

Adam bir sözlüğe bakar değilmi transandantal yada transcendental ne demek.

Bir gün Hacettepe üniversitesi kütüphanesine gitmiştim işim bitti ve birden aklıma bu denklem konusu geldi, elektronik hocalarına gidip bu denklemin nasıl çözüleceği hakkında biraz sohbet edeyim istedim.

Hocayı buldum, sağolsun beni kabul etti. Hocam şöyle şöyle bir transandantal denklemle karşılaştım bu analitik olarak nasıl çözülür dedim.

Hoca yüzüme baktı, adı üstünde nasıl çözeceksin dedi.

O an anladım. Öncelikle sözlüğe bakmalıydım. Çok utandım çokkkkkk.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com