TVS (Transient-Voltage-Suppression) diyot

Başlatan hamza777, 09 Temmuz 2013, 15:43:40

flowchartx

Konunun üstünden çok zaman geçmiş ama herkese merhabalar geçmiş olsun...

24V smps ile bir switching regülatörü besliyorum. Ama regülatörüm ara sıra arıza çıkarıyor. Hala bir çözüm bulamadım.
Şimdi ise smpsten kaynaklanan peak voltajlarından şüpheleniyorum(osiloskop ile hiç görmedim). Bir tvs diyot takmaya karar verdim. TVS diyot seçimini nasıl yapmam gerekiyor. 24V çin malı smpsin peak voltajı kaç olur ?
Datasheete ki grafikleri nasıl okumam gerekir?

Sozuak

SMPS voltajından yüksek değerde seçeceksin varistör gibi ama sıçramalar yük kaynaklıdır. Yükün üretebileceği gücü absorbe edecek güçte olmalı yani sorunun o ise 40 volt civarı ise  o voltaj aralığında ama gücünü senin belirleyeceğin birşey işini görür. Tek yönlü ve iki yönlü tipleri vardır. Tek yönlü (uni) alırsan diyot gibi davranır  güç kaynağına  ters paralel takarsın tek yönlü sıçramaları filtreler haliyle.  iki yönlü (bi) alırsan  pozitif negatif sıçramaları kısadevre edersin. Pek pahalı değil 1000-1500w diye geçen tiplerden al bir dene. Varistör de işini görebilir o voltaj aralığında.

ibocakir

Merhabalar,

Breakdown voltajı 24'ün üzerinde olan bir TVS tercih etmelisiniz. Regülatörünüzün giriş voltajı +1V ya da +2V gibi civarda olsa iyi olur.

Örneğin sisteminiz nominal 24V ile çalışacak olsun. Regülatörünüz ise Recommended Operating Vin değeri +27V olsun. (TVS'in güç değerine ilk etapta çok takılmazsınız diye tahmin ederek) SMAJ serisi yaygın kullanılan 400W SMAJ28A tercih edebilirsiniz.

flowchartx

Teşekkürler cevaplar için. Birde merak ettiğim smpsin peak voltajlarına geç kalma gibi bir durumu olur mu?

Fast response time:
typically less than 1.0ps
from 0 Volts to BV min

Datasheete şöyle bir ibare var. Burdan 1 pikosaniyenin altında cevap süresi olduğunu mu anlamam gerekir?

ibocakir

Mantık olarak olarak evet, TVS'in normal durumda High-Z iken, üzerine breakdown voltajından yüksek bir gerilim geldiği zaman empedansını çok düşürerek bu yüksek enerjiyi kendi üzerinde absorbe edip clamp etmeye çalışıyor. İlk enerjinin geldi ve clamp etmeye başladığı zaman aralığına TVS response time deniliyor.

Typical 1ps olduğuna çok güvenmeyin, sıcak/soğuk durumlarında ya da oda sıcaklığında bile aynı fabrikadan çıkmış ürünlerde bile değişkenlik gösterebiliyor.

Yalnız ben niyeyse regülatörünüzün SMPS peak'lerinden kaynaklı arızalandığını düşünmüyorum. Temiz bir kaynakla beslemeyi denediniz mi?

flowchartx

Hocam smps 1 regülatöre ve bir mosfete bağlı mosfetin sürdüğü yük 200-2500mA civarı çekiyor. Arıza her zaman olmuyor. 10 cihazın 1 veya 2 tanesinde başıma geliyor.
Arıza bana geldiğinde regülatör ortadan 2'ye ayrılmış şekilde geliyor. Aşırı akım çekilse kendini kapatmaz mıydı?. Yani aklıma bu geldi.
Sebep olarak düşündüğünüz bir şeyler varsa onun üstünede yoğunlaşabilirim

ibocakir

Şematik gelmeden yorum yapılması mümkün değil de temiz besleme ile arızalandığına şahit oldunuz mu sorusuna yanıt alamadık.

flowchartx

Lineer güç kaynağıyla denedim 60 70 kere aç kapa yapmışımdır ama bir sorun olmadı. Başka bir kaynakla denemedim.
Eve geçince paylaşacağım hocam.