Osiloskop GND Problemi

Başlatan mistek, 11 Temmuz 2013, 16:23:13

mistek

Bir devre üzerinde osiloskop ile 4 farklı noktadan mosfetin D-S arası ölçüm yapmam gerekiyor ancak probların GND uçlarını farklı noktalara bağladığımda ark oluşuyor ne yapmam gerekir ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

AsHeS

Osiloskobu fişe taktığın yerde topraktan izole yani ortasına kağıt sıkıştır fişin.

mistek

Osiloskobu taktığım prizdeki toprak uçlarını söktüm yine olmadı.

Tek probla çalışınca problem olmuyor 1. probun GNDsi S ucuna bağlı iken 2. probun GND sini başka bir mosfete bağladığımda ark oluşuyor. Devrede 2 farklı kaynak var. 4 kanalıda birbirinden izole eden problar varmıdır?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

AsHeS

Alıntı yapılan: mistek - 11 Temmuz 2013, 16:48:36
Osiloskobu taktığım prizdeki toprak uçlarını söktüm yine olmadı.

Tek probla çalışınca problem olmuyor 1. probun GNDsi S ucuna bağlı iken 2. probun GND sini başka bir mosfete bağladığımda ark oluşuyor. Devrede 2 farklı kaynak var. 4 kanalıda birbirinden izole eden problar varmıdır?
Şimdi anladım ne demek istediğinizi birçok skobun problarında GND kısa devredir(en azından benim kullandıklarımda hep öyleydi) sadece birini gnd ye takarsanız diğerlerini de aynı referansa göre ölçersiniz. Sizin istediğiniz gibi bir özellik skopta olması gerekiyor ya da izole prob almanız lazım.

mistek

Evet 4 kanalında GND uçları kısa devreymiş. Şuan kullandıklarım Pasif voltaj prob olarak geçiyor. İzole probun diğer bi adı var mı? Netesin web sitesinden bakıyorum ancak izole prob yazmıyor.

AsHeS

Alıntı yapılan: mistek - 11 Temmuz 2013, 17:26:47
Evet 4 kanalında GND uçları kısa devreymiş. Şuan kullandıklarım Pasif voltaj prob olarak geçiyor. İzole probun diğer bi adı var mı? Netesin web sitesinden bakıyorum ancak izole prob yazmıyor.
Sisteminizi bilmiyorum ama farksal prob işinizi görebililir.
Aktif prob diye bakarsanız gerçek izoleli olanlar bunlardır.Dediğim gibi farksal probta işinize gelir tahminimce.

mistek

Araştıracağım teşekkürler.

polleme

farksal kelimesi her yerde geçmez, differential diye de bakmanız gerekebilir.

ferdem

Her osiloskopta karşılaşıp anlam veremediğim durumdur bu. Bazı test cihazlarında da böyle, sinyal jeneratörlerde mesela, eksi uç toprak... haydiiii, devrene uygulayacağın noktayı serbestçe seçemiyorsun, ortak olmayan test cihazları da gördüm.

Her bir probun referans ucunu devrede istediğim referans noktasına bağlamak istiyorum ancak tüm kanalların referans uçları ortak ve toprağa bağlanmış vaziyette. Toprakların izolasyonu için akla ilk 1:1 trafo gelmektedir, böyle problar var mı hiç araştırmadım. Siz 4 probun topraklarını normal toprağa bağlayıp 2li 2li 2 ölçümü istediğiniz gibi yapabilirsiniz, osiloskop math kısmında channel1-channel2 gösterebilirsiniz veya belki direkt "differential" ölçüm diye bir seçenek vardır.

mistek

Evet GND lerin aynı yerde olması problem oldu onca özelliği olan osiloskop yapılıyorda GND si neden ayrı olan yapılmıyor merak ediyorum çok maliyetli bir iş olsa gerek çünkü hepsinde yok.

Differential problar benim için uygun gibi gözüküyor ancak fiyatları uçmuş durumda. Dediğiniz yöntemi deneyeceğim ikili olarak okuyabilirsem buda benim işime yarayabilir.

HexfeT

Yıllar önce acemilik zamanlarımda osiloskop ile bir ups'in akü voltajı tarafında ölçüm yapmaya kalkıp prob şasesini dokundurunca epey gürültülü bir şekilde ups'i havaya uçurmuştum. İşlemcisine kadar patlyıp çöp olmuştu.  :D

AsHeS

Eksi ucun toprak olması çok mühim değil bence toprak bağlantısı olmayan fiş kullanılarak kurtarabiliyorsunuz ama asıl problem tüm eksi uçların birbirine kısa devre olması bunun için aktif prob kullanmakta yarar var en kötü farksal(differential) prob kullanılmalı şebekeye bağlı sistemlerin ölçümünde.

Mnemonic

Alıntı yapılan: mistek - 12 Temmuz 2013, 13:08:19
Evet GND lerin aynı yerde olması problem oldu onca özelliği olan osiloskop yapılıyorda GND si neden ayrı olan yapılmıyor merak ediyorum çok maliyetli bir iş olsa gerek çünkü hepsinde yok.

Differential problar benim için uygun gibi gözüküyor ancak fiyatları uçmuş durumda. Dediğiniz yöntemi deneyeceğim ikili olarak okuyabilirsem buda benim işime yarayabilir.
Merhaba
tektronix gibi markalarda bağımsız gnd özellikli osiloskop bulabilirsiniz
ancak bu tarz osiloskoplar genelde 2000-3000 dolar gibi rakamlarlan başlar ve 20k fiyatlara kadar gider

mistek

Alıntı yapılan: Mnemonic - 12 Temmuz 2013, 15:12:01
Merhaba
tektronix gibi markalarda bağımsız gnd özellikli osiloskop bulabilirsiniz
ancak bu tarz osiloskoplar genelde 2000-3000 dolar gibi rakamlarlan başlar ve 20k fiyatlara kadar gider

Tektronix mso3014 kullanıyorum. mso3000 serisinde bu özellik yok mso4000 serisindede yok. Daha üst seviyelere bütçem yetmiyor zaten :)
Diferansiyel prob desteği var ancak problar çok pahalı.

qeek

hocam osiloskobu aku yada batarya tarzı bi yerden beslesen otomatik olarak GND leri ayırmış olursun biraz uğraştırır gibi ama :D