Röle Tipi Entegreler

Başlatan davul42, 17 Temmuz 2013, 09:48:03

davul42

Arkadaşlar kolay gelsin..Ben PIC te tek çıkıştan tek LED yakmak istiyorum.Yani çıkış "0" iken Kırmızı Led çıkış "1" iken Yeşil Led yanacak. O yüzden Rölenin NCve NO uçlarını kullanmak istiyorum ama mekanik röle çok büyük olur diye Röle görevi gören entegreleri araştırıyorum bununla ilgili bildiğiniz entegreler varmı veya yaptığım bu uygulama ile ilgili bir tavsiyeniz varmı?

Murat Mert

S.A.
ULN2003 kullan Röle değil ama akımı fena değildir.
mert07

Tagli

Entegreye ihtiyacın yok. Yapman gereken şey LED'leri ters olarak mikrodenetleyiciye bağlamak. Şöyle yani:
       o---|<---o---R---o +5V
PIC----|
       o--->|---o---R---o GND

Bu bağlantıda çıkışı 1 yaparsan alttaki, 0 yaparsan üstteki LED yanar.
Gökçe Tağlıoğlu

esensoy

boyle birşey de işini görebilir, --alıntıdır--,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

davul42

Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar...
Tagli tavsiyen bana maliyet açısından çok uygun :)...ama ben Çift ışıklı Led kullanıyorum.. Yani Katotları ortak Anotları ayrı Led de bu uygulamayı yapamıyorum:(..
Ayrıca Kartımda smd elemanlar kullanıyorum..

davul42

Ben deneedim çalıştı.Ama işte iki ayrı Led kullanırsak işe yarıyor..

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2013, 11:03:45

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2013, 11:04:41

Arkadaşlar özür diliyorum yanlış anlattım size...
Tek çıkıştan iki ışıklı LED kullanmayı düşünüyorum..Bu LED in üç bacağı var;
1-Kırmızı LED Anotu
2-Yeşil LED Anotu
3-İki Ledin Ortak Katotu

Çıkış portum "0" olduğunda Yeşil "1" olduğunda kırmızı yanması gerekiyor.

asma

Alıntı yapılan: davul42 - 17 Temmuz 2013, 10:49:01
Ben deneedim çalıştı.Ama işte iki ayrı Led kullanırsak işe yarıyor..

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2013, 11:03:45

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2013, 11:04:41

Arkadaşlar özür diliyorum yanlış anlattım size...
Tek çıkıştan iki ışıklı LED kullanmayı düşünüyorum..Bu LED in üç bacağı var;
1-Kırmızı LED Anotu
2-Yeşil LED Anotu
3-İki Ledin Ortak Katotu

Çıkış portum "0" olduğunda Yeşil "1" olduğunda kırmızı yanması gerekiyor.
Peki,
1 iken; kırmızı led anodu,
0 iken; R1+pnp transistör(T1)beyzi,+5V. T1 in emiteri +5V a , T1 in kollektörü yeşil led anoduna
Katot ise R2 ile şaseye.
R1=4k7
R2=470 ohm
T1=BC807 yada benzeri pnp transistör.
Çizim gerekirse eklerim.   ;)
Kolay gelsin.

Not: Ben çizmeden hemen yollamıştım.  ;D
[IMG]http://img801.imageshack.us/img801/9992/612c.jpg[/img]
R3,R4=R2 olabilir, renk farkına göre farklı seçilebilir, denemekte fayda var.

gtekdemir

R1               LED1                               
MCU-------------/\/\/\----------1>1------------------------  (GND)
         1
         1
         1                                                R3       LED2
         1               R2                     C---/\/\/\-----1>1---  (GND)
         1----------/\/\/\-----------B
                                                   E---------------------   (VDD)

Şema için idare edin, devrede ki transistör PNP olup MCU' dan - geldiğinde iletime geçerek kollektöre bağlı ledi yakar. MCU' dan + geldiğinde ise üstteki led yanacaktır. Umarım işinizi görür.

Edit: ben yazana kadar asma hocam zaten cevabı vermiş :)

davul42

Herkesinkini denedim ve çalışıyor:)..Yardımlarınız için teşekkür ederim.

asma

İşini gördüyse ne mutlu bize.   :)
Aslında üç farklı çizim var,  gtekdemir arkadaşımızın çiziminden sonra ben iki farklı çizim yaptım ve bütün olasılıkları göstermiş olduk.  ;)

Ben bir süre cevap gelmeyince beğenmediniz sanmıştım.  ::)
Mesela yeşil "normal" kırmızı "hata" durumunda yanıyorsa, yeşil sabit, kırmızı yanıp sönecek şekilde yapılabilirdi:
Benim 2. çizimimden anlatırsam, R3 MCU pininden ayrılır, 555 li filip flop devresi yapılıp 4 nolu pin beslemeden ayrılıp MCU pinine bağlanır, FF çıkışı yani 555 in 3 nolu pinine R3 bağlanır. Bitti. Tek kötü tarafı smd bile olsa en küçük rölenin kapladığı alana sığar, yüksekliği olmasa bile sizin için sorun olabilir.

Kolay gelsin.

RaMu

Madem bir bicolour led sürmek için bu kadar çaba sarfedilmiş,
bir yöntemde benden olsun,
ledlerin çalışma gerilimleri arasında biraz fark olması gerekiyor,
çalışma mantığı çok basit, hemen çözersiniz :)
Not;
gerçekde denemedim,
ama mantık güzel geldi,
ben çizdim ama ne yaptığımı tam incelemedim henüz.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

asma

Merhaba
Aslında bi colur led denilince 2 wire bi-colour led geliyor aklıma ve ben İzmitte bulabiliyorsam arkadaşımız da bulup kullanabilirdi.  ;)
İki dirençten başka bir şeye gerek olmadan kullanılırdı. (resim ekliyorum:)

Kırmızı,mavi,(mor)  ;D bence tri-colour led piyasada varmıdır bilmiyorum, ben kırmızı yeşil ile RaMu nun devresini beceremedim.
Hatta mavi led bile bulamadığım için bir kırmızı bir de beyaz led ile denemeler yaptım:
7805 ile beslediğim cmos (4093) entegre çıkışını '1' ve '0' yapıp kırmızı ledi sürdüm. (katot direncini 470 ohm kullandım)
Şekildeki üst bağlatı için çeşitli bağlantılar denedim, +5V ile anot arasına 3X1N4148 seri bağladım ve sonuç alabildim.
Fakat şemadaki diyotun bir espirisi yoktu. Söktüğümde de aynı sonucu alıyorum.  ???
Bunu sağlayan ise ortak katot direncindeki gerilimdi. Dif-amp lardaki ortak emiter direncinin etkisi gibi.
Sonuç olarak led gerilimlerindeki fark büyük olursa amaca uygun çalıştırılıyor, ama sizin bağlantınızda benim üst bağlantı dediğim yere ne bağladığınız önemli.

Ben bu ledi gerilim farkı esasına göre ilk olarak atık sigorta göstergesi uygulamamda kullanmıştım.
İlk denemede sigorta sağlam: kırmızı, atık iken: yeşil olmuştu.  :P Sonra kırmızının anoduna seri diyot bağlayıp bağlantıyı çevirdim, o zaman elektroniğe meraklı müşterimiz çok beğenmişti. (benim yaptığım işi değil, tek led nasıl iki farklı renkte yanıyor diye)

Bi-colour uygulaması: Sağdaki uygulanabilirdi.
[IMG]http://img22.imageshack.us/img22/7046/9yyt.png[/img]
Kolay gelsin.

qeek

Taglı hocam mcunun bacağını çıkış yapıp 0 a çekip akım girmesi mcu ya zarar vermez mi ?

JKramer

Katalogda yazan sınırlar içerisinde akım çıkması (source) zarar vermediği gibi akım girmesi (sink) de zarar vermez.