Tristörü diyot olarak kullanmak

Başlatan frederic, 23 Temmuz 2013, 03:27:20

frederic

Teşekkürler hocam, birde çift çıkışlı pulse trafolarında sekonderlerden birini gate-katot arasına ters bağlamamız mı gerekli hocam bu konuda bir bilginiz varmıdır? Yoksa her ikisinide sekonderlere aynı şekilde bağladığımızda sorun olmaz mı?

z

Genellikle trafo sürücü forward yapısındadır. Primer sürüldüğünde sekonder enerji verecek şekilde tasarlanır. Flyback enerjisi ya söndürülür yada beslemeye geri iade edilir.
Bu nedenle sekonderlerin her ikisini de doğru yönde bağlamakta fayda var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Anladım hocam sağolsun, hocam bu gün tekrar ölçüm yaptımda geçen verdiğim linkteki tristör-tristör modulün gate-katot arası ohm kademesinde ölçüm yaptığımda her iki yönde de aynı ohm değerini görmeye başladım. İnternette ise gate-katot arası ölçüm yapıldığında kırmızı prop gate ucuna bağlı ise büyük direnç değeri göstermesi gerekir diyor.

Buzzer konumunda ise gate-katot arası ötüyor. Direnç değeri 10ohm civarında. Bunlar normal değerlermidir acaba? Neden her iki yönde de aynı ohm değerini okuyorum?

z

Yüksek güçlü tristörlerde Gate Katod arasına paralel olarak düşük direnç bağlanmış yada yarıiletken direnç oluşturulmuş olabilir.

http://www.eetasia.com/ARTICLES/2003APR/A/2003APR30_AMD_AN.PDF?SOURCES=DOWNLOAD
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

İnceledim dökümanı hocam, yüksek ihtimalle paralel direnç var 10ohm luk iki tristörde de.