Pic ile DC volt ve DC akım ölçümü

Başlatan akagokhan, 28 Temmuz 2013, 04:38:55

akagokhan

Ben bir doğrultucu çıkışındaki DC gerilim ve bu doğrultucunun çıkışına bağlı yükün çektiği akımı PIC ile ölçüp LCD ekranda göstermek istiyorum. 400 volt DC ve 10 Amperlik bir çıkışı PIC' in girişlerine uygun hale nasıl getirebilirim? Gerilim bölücülerle yapılan devrelerde bu direnç değerleri kaç watt lık seçiliyor? Opamp kullanılmalı mı? gibi bu konuda deneyimi olan arkadaşların yardımını varsa örnek şema paylaşımlarını bekliyorum. Yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.

blacklogic

Böylesine yüksek değerler için akım trafoları kullanılıyor. Bir bobin içinden akımın geçeceği kablo geçiyor ve bu kablodan geçen akım bobinde bir gerilim değeri oluşturuyor bu değere göre de akım yorumlanıyor.
Bunun gibi
http://www.markon.com.tr/markon/images/stories/akimmm.gif

akagokhan

Yardımınız için teşekkür ederim. Evet akım için akım trafosu olabilir. Peki gerilimi ölçmek için ne yapmalıyım? Doğrultucu çıkışına zaten bir yük bağlanacak. Bu çıkıştaki DC gerilimi gerilim bölücü ise bu bölücünün buradaki akım ve gerilime dayanması için hangi güçte seçmeliyim? Ya da bu gerilimi ölçmek için akım da olduğu gibi bir gerilim sensörü mü kullanmalıyım? Kullanacaksam bu sensör ne olmalı?

erpay

Megaohm mertebesinde dirençler ile voltaj bölen bir sistem ile DC ölçülebilir sanırım.