Değişken Rezistif Yüklerin MOSFET ile Anahtarlanması

Başlatan solidus, 28 Temmuz 2013, 10:53:38

solidus

Merhaba arkadaşlar,
Rezistif ve ısınma sonucunda değeri 0,001 ohmlara inen bir yükümüz var. Dolayısıyla yükün çektiği akım da bir süre sonra alıp başını gidiyor. 
Bu yükün anahtarlanmasında mosfet kullandım. Mosfetleri high side, low side anahtarlamayı denedim.
Ancak en fazla 10-12 dakikanın sonunda mosfetlerin bozulmasını engelleyemedim.
Akımı sınırlamayı denemek istiyorum ancak bu konuda denemelere başlamadan önce yapılabilecekler hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var.
Akım sınırlama ya da farklı herhangi bir usul uygulama konusunda desteklerinizi bekliyorum..
Saygılarımla..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

solidus

Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

camby

max akım nedir ? Anahtarlama yapıyor musunuz ? Kullandığınız mosfetler nelerdir ?

solidus

Üst akım limitini 95-100A civarında sabitlemek istiyorum..
Kullandığım Mosfetler "STY100NS20FD" (N-Kanal 200V 0.022 Ohm 100A ISOtop Mesh Overlay MOSFET)

Icarus

camby

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/datasheet/CD00222026.pdf

--

Şurada da güzel mosfetler var , 200-250A , kullanılabilir kılıflar ve düşük rds dirençler

http://www.ixys.com/ProductPortfolio/PowerDevices.aspx

---
Akım sınırlama işi nasıl oluyor bilemiyorum.

solidus

@Icarus,
Özel bir şema ya da kod yok. TL494CN ile paralel bağlı 4 adet mosfet sürüyorum.
Akımı sınırlama ya da sabitleme işini çözebilirsem protonda çalışıp projeye görsellik katmayı düşünüyorum.
Akım sınırlama yahut sabitleme için ne önerirsiniz ?

@camby,
Eğer akım sabitleme işini başarabilirsem daha yüksek güçler için önerinizi değerlendireceğim.. Çok teşekkür ederim..

Icarus

TL494 bu büyüklükteki 1 tane bile mosfeti süremez ki, 4 tanesini sürsün.
Ayrıca TL494 feedback loop'a çok duyarlıdır.(Aslında analog olduğu için doğal bir durum) Yani kafadan 3 değer atayım yaklaşımı büyük dengesizliklere neden olur. "Magic Smoke" devrenizden çıkabilir.
Aynı zamanda bu entegre ve benzeri analog kontrol içeren smps entegreleri pcb layout'ada çok duyarlıdır. Yanlış yerleştirme yine herşeyi yakabilir.
TL494 ile pulse-by-pulse akım sınırlama mümkün. Ama pratik olması için UC38xx serisi bir IC'de seçilebilir. UC38xx'lerde analogtur ve hem feedback loop hemde layout stabil bir çalışma için dizayn edilmelidir.

solidus

@Icarus,
TL494 şu an kullandığım STY100NS20F mosfetleri 10-12 dakika boyunca sürüyor.. Akım çok yükseldiği için bozulduklarını düşünüyorum
Sanırım anlattığınız yani elemanların yerleşimi ya da geri besleme halkasından dolayı (feedback loop) mosfetler bozuluyor..
Bir türlü de sorunun ne olduğunu bulamadım.. Bu bilgiler ışığında mosfet sürme ve akım sınırlaması için önerebileceğiniz bir uygulama varmıdır ?

Icarus

Sürüp, süremediğini test etmenin yolu mosfet'lerin gate'lerindeki voltaja osiloskopla bakmak.
Bu kullandığınız elemanların gate charge'ları ve gate kapasiteleri büyük.
Alıntı yapılan: solidus - 28 Temmuz 2013, 16:47:24
Bu bilgiler ışığında mosfet sürme ve akım sınırlaması için önerebileceğiniz bir uygulama varmıdır ?
UC38xx app note'larını okuyup ona göre bir loop dizayn etmeniz ve uygun gördünüğüz bir mosfet driver'la mosfet'lerinizi sürmeniz olacaktır.

solidus

Anladım.. UC38xx araştırmalarına hemen başlıyorum. Gate kapasite ve charge açısından kullanabileceğim -TR sınırları içerisinde bulunabilecek- mosfet önerisinde bulunabilirmisiniz ?

frederic

Akım sınırlama bobini bir seçenek olamazmı ?

solidus

Akım sınırlama bobinlerinin kaynak akımını azalttığı yönünde bir makale okumuştum. Bu sebeple denemeyi düşünmedim..

F.T

494 bünyesinde bulunan opamplarla akım sınırlama yapabilirsin.494 ü iyi araştırın.ayrıca mosfeti uygun bir sürücü ile sürerseniz sıkıntı olmaz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.