Değişken Rezistif Yüklerin MOSFET ile Anahtarlanması

Başlatan solidus, 28 Temmuz 2013, 10:53:38

solidus

Ancak 494 ün yüksek akımlı mosfetleri süremeyeceği şeklinde bir yorum geldi az önce..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

F.T

entegrenin çıkışındaki tr ler ile tabi zor bir iş.ama mosfet sürücü kullanırsanız ne isterseniz sürersiniz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

TL494 ile rezistif bir yuku nasil anahtarliyorsunuz?

Devrenizde bobin yoksa bu entegreyi kullanamazsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Meric Işıkçı

Niçin TL494 ile anahtarlanamayacağını ben anlayamadım. Gayet hoş anahtarlama yapılır, yapılıyorda.

Arkadaşın tek sorunu akımı sınırlayamamak olsa gerek. Uygulama şemanız olmadan doğru yorum yapmak zor.

solidus

Alıntı yapılan: z - 29 Temmuz 2013, 02:11:21
TL494 ile rezistif bir yuku nasil anahtarliyorsunuz?

Devrenizde bobin yoksa bu entegreyi kullanamazsiniz.
@z, anahtarlamada herhangi bir problemle karşılaşmadım. Ama eğer TL 494 ile sadece endüktif yükler sürülebiliyorsa acaba mosfetler 10-12 dakikanın sonunda bu yüzden yanıyor olabilir mi ? İçime kurt düştü.

Alıntı yapılan: Meric Işıkçı - 29 Temmuz 2013, 02:26:17
Niçin TL494 ile anahtarlanamayacağını ben anlayamadım. Gayet hoş anahtarlama yapılır, yapılıyorda.

Arkadaşın tek sorunu akımı sınırlayamamak olsa gerek. Uygulama şemanız olmadan doğru yorum yapmak zor.
@meriç ışıkçı, şaşkınıminanın. hiç bir mantıklı sebep bulamıyorum mosfetlerin bozulması için. "z" arkadaşımızın sözleri üzerine içime bir kurt düştü.
Uygulama devresinde çok özel bişey yok. 8 adet paralel bağlı aküden soft startla başlayarak 86 amper çekeceğim. Ancak sizin de dediğiniz gibi akımı kontrol edemiyorum.
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

z

Amaç akım geçişini on/off yapmak ise tamam. Fakat amaç, rezistif bir yükün akımını pwm yoluyla sabitlemek ise akıma rampa verecek bobin eklentisi lazım.

Yok, amaç akım belli bir değeri aşarsa hemen korumaya geçsin denirse ok.

Ben olayı akım sabitleme gibi algıladım.

solidus

Alıntı yapılan: z - 29 Temmuz 2013, 12:21:12
Yok, amaç akım belli bir değeri aşarsa hemen korumaya geçsin denirse ok.

Ben olayı akım sabitleme gibi algıladım.
Amacımız asla akımı ON/OFF yapmak değil.. Bu istenmeyen bir çalışma şekli. Akımı bir üst değerde sabitlememiz gerekecek ki verimli bir çalışma gerçekleştirebilelim.. Bu konuda önerebileceğiniz bir uygulama var mı acaba ?

Erol YILMAZ

Alıntı YapRezistif ve ısınma sonucunda değeri 0,001 ohmlara inen bir yükümüz var.

1 mOhm luk yük ne olabilir ?
düşünüyorum,,,
en ufak bir iletken bağlantısı bile kolayca birkaç mOhm'a çıkabilir...

Gelelim mosfet yanması problemine,
Ya, anlık aşırı akım, yüksek gerilim yada aşırı sıcaklık var.

Mosfet aşırı akımlara bir süre dayanabilir,
10-12 dk sonra gittiğine göre sıcaklık artışından mı kaynaklanıyor diye soruyorum,

Ama göz ardı edilen birşey var...
Sıcaklık kaç derecelerde görünüyor fetlerde ? ölçüm yapar mısınız ?

z

O zaman öncelikle devre şemanı görmemiz gerekecek. Eğer rezistif yükten DC akım akıtacak ve bunu belli sıırlarda tutacaksan bu proje baba bir proje.

Ben hala yapılmak istenen işin tam açıklanmadığını düşünüyorum.

Besleme voltajı değişebilir, yük direnci zamanla değişebilir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen akım değişmesin sabit kalsın mı amaç?

solidus

Alıntı yapılan: Allegro - 29 Temmuz 2013, 12:41:31
1 mOhm luk yük ne olabilir ?
düşünüyorum,,,
en ufak bir iletken bağlantısı bile kolayca birkaç mOhm'a çıkabilir...

Gelelim mosfet yanması problemine,
Ya, anlık aşırı akım, yüksek gerilim yada aşırı sıcaklık var.

Mosfet aşırı akımlara bir süre dayanabilir,
10-12 dk sonra gittiğine göre sıcaklık artışından mı kaynaklanıyor diye soruyorum,

Ama göz ardı edilen birşey var...
Sıcaklık kaç derecelerde görünüyor fetlerde ? ölçüm yapar mısınız ?
Platin ile bombardıman edilmiş 12x8 bir levha.. Anot olarak kullanılıyor. Katod ise inox bir kutu. Anot kap içerisine, hazırlanan çözeltiye daldırılarak yüksek akımlı DC uygulandığında akım kontrolsüz yükseliyor. Amacımız bu akımı 86A ile 90A arasında tutabilmek..

Başlangıç anından itibaren akım eğrisi sabitlenmiyor, stabil değil, çözelti ısındıkça yük direnci değiştiğinden çekilen akım artmaya devam ediyor, voltaj neredeyse hiç değişmiyor. Aşırı ısılar 6-7. dakikaların sonunda oluşuyor. Ancak çalışma ısı aralıklarında bir ısı.. (IRF 3205 için max. işletim ısısı 175 derece iken ölçülen ısı 58-59 derece civarında.)

mesaj birleştirme:: 29 Temmuz 2013, 13:11:11

Alıntı yapılan: z - 29 Temmuz 2013, 13:02:48
O zaman öncelikle devre şemanı görmemiz gerekecek. Eğer rezistif yükten DC akım akıtacak ve bunu belli sıırlarda tutacaksan bu proje baba bir proje.

Ben hala yapılmak istenen işin tam açıklanmadığını düşünüyorum.

Besleme voltajı değişebilir, yük direnci zamanla değişebilir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen akım değişmesin sabit kalsın mı amaç?
Besleme voltajı akü voltajıdır. 8 adet akü paralellendiğinde voltajda ufak bir çökme olması muhtemeldir ancak sabit kabul ediyoruz. yük direncinin değişiminden mütevellit çekilen akım artıyor ve mosfetler bundan pek hoşlanmıyor. Daha doğrusu tüm ihtimalleri elimine ettim. aklıma başka bir sebep gelmiyor.. :(

Icarus

Alıntı yapılan: Meric Işıkçı - 29 Temmuz 2013, 02:26:17
Bakın bakalım şimdi anlayabilecekmisiniz

frederic

Alıntı yapılan: Icarus - 29 Temmuz 2013, 13:47:00
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Eklediğiniz resim görünmüyor.
EDİT= Şu an görünüyor.

solidus

Anladığım kadarıyla Vgs çok hızlı yükseldiğinde iletime geçirebiliyoruz mosfetleri. Ancak tl494'ün datasheetinde yükün cinsi ile ilgili bir bildirimde bulunulmamış..

Erol YILMAZ

GÜÇ ELEKTRONİĞİ 101:

Anahtarlama elemanlarında kayıplar temel olarak 2 kısımdan oluşur.

1) İletim kayıpları
2) Anahtarlama kayıpları

mistek

Alıntı yapılan: Icarus - 29 Temmuz 2013, 13:47:00
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Mosfetler patladığı esnada Vgs kontrol edebilir misiniz? Biraz önce sınırlı akım kaynağı kullanarak mosfet üzerinden kısa devre yaptım. Belli bir süre gayet soğuk çalışırken anlık olarak bootstrap tekniğiyle sürdüğüm mosfet birden patladı.
Sorun: Kondansatör ve direnç uyuşmazlığı ile anlık olarak Vgs değişmiş. Yukarıdaki resmin aynısı oluşmuş...

Osiloskop görüntüsü:
http://img486.yukle.tc/images/2336tek00002.png
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R