Atmel 22V10 PLD'ler hakkında

Başlatan kralsam, 30 Temmuz 2013, 09:50:16

kralsam

Selamlar,

PLD kullanan üstatlarımıza bir kaç sorum olacaktı.

- Atmel serisi PLD'ler hangi program ile sentezleniyor?
- Ayrıca bu PLD'lere sentezlenen kodu nasıl atabiliriz?
- Kod yazılırken herhangi bir güvenlik önlemi alınabiliyor mu?

Teşekkürler iyi çalışmalar.

diot

pld ler için  genelde palasm veya abel gibi diller ile program yazılır. herhangibir üniversal programmer veya gal programmer ile program atabilirsiniz. Evet güvenlik önlemi alınabiliyor.

kralsam

Yani bu cihazlara VHDL gibi bir dil ile tasarım yapma şansımız olmuyor mu?
Birde hocam bu programları temin edebileceğim bir yer var mı? 1-2 gündür aradım ama pek sonuç alamadım.

Güvenlik önlemleri ne tip önlemler? PIC'lerdeki gibi mi?

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.

İyi çalışmalar.

kralsam

Teşekkürler hocam. Biraz inceleyeyim.

İyi çalışmalar.

kralsam

Hocam buradaki programı bilgisayarda açamıyorum bile. :)

Şunu sorayım, elimde 3 adet EPLD var ve kartın devamı olmadığından kopyalamam gerekiyor. Bunun için nasıl bir yol izlenmeli?

Pencereden mikroskop ile gözlemleyip mikro elektronikten birşeyler çıkarılabilirmi?

Düzeltme: Atmel üzerinden ProChip diye bir program indirdim onu inceliyorum.

diot

pld leri kopyalamayı düşünüyorsan biraz zor yaparsın, kopya koruma vardır.  tek yol tüm giriş ve çıkışları lojik analizöre bağlayıp kayıt tutmak. Daha sonra ne yaptığını çözüp algoritmayı oluşturup programı yeniden yazmak.

kralsam

Alıntı yapılan: diot - 30 Temmuz 2013, 15:19:27
pld leri kopyalamayı düşünüyorsan biraz zor yaparsın, kopya koruma vardır.  tek yol tüm giriş ve çıkışları lojik analizöre bağlayıp kayıt tutmak. Daha sonra ne yaptığını çözüp algoritmayı oluşturup programı yeniden yazmak.

Hocam bende onu düşünerek araştırmaya başlamıştım.
Datasheet'te koruma ile ilgili hiç bir bilgi yok gerçi ama, şuan elimde cihaz olmadığı için deneyemedim okumayı.

Sizin dediğiniz yöntem eğer kombinasyonel bir devre ise kolay da eğer içerde "state machine" varsa biraz zor gibi geliyor.