Multicopter'lerde pervane hareketleri

Başlatan yamak, 14 Ağustos 2013, 11:16:57

yamak

Multicopterlerde pervane harketleri nasıl oluyor?
Yani yükselmesi,alçalması yaw pitch roll açıları yapması için pervanelerin dönüşleri nasıl olmalıdır?
Bir de pervane seçerken nelere dikkat edilmelidir?
Pervane boyutlarının ne gibi etkileri olmaktadır?

Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

oyaz

Bildiğim kadarıyla öne doğru gitmesi için arkadaki iki adet motorun öndeki iki taneden daha hızlı dönmesi gerekiyor. Yükselmesi için ise hepsinin aynı ve yüksek hızda dönmesi gerekiyor.
Become a learning machine...

mistek

http://rcexplorer.se/wp-content/uploads/2012/09/motorsquadx.jpg

Quadcopter için Link üzerinden açıklayayım.

Motorlar ikişerli takım halinde zıt yönlere dönerler bunun sebebi zıt tork oluşturup Z ekseni etrafındaki sürüklenmeyi önlemektir.
Pervanelerde buna göre seçilir yani 2 pervane sağa dönüş için 2 pervane sola dönüş için. CW&CCW olarak satılır.

Sağa sola ileri geri bilimum hareket motorların devri kontrol edilerek sağlanır.
Dikkat burası karıştırılır.: Motorlardan ikisi yukarı ikisi aşağı hava vermez! hepsi aşağı doğru hava verir sadece iki motor hızlı dönerden diğer motorlar yavaş döner.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

yamak

Alıntı yapılan: mistek - 14 Ağustos 2013, 14:02:06
http://rcexplorer.se/wp-content/uploads/2012/09/motorsquadx.jpg

Quadcopter için Link üzerinden açıklayayım.

Motorlar ikişerli takım halinde zıt yönlere dönerler bunun sebebi zıt tork oluşturup Z ekseni etrafındaki sürüklenmeyi önlemektir.
Pervanelerde buna göre seçilir yani 2 pervane sağa dönüş için 2 pervane sola dönüş için. CW&CCW olarak satılır.

Sağa sola ileri geri bilimum hareket motorların devri kontrol edilerek sağlanır.
Dikkat burası karıştırılır.: Motorlardan ikisi yukarı ikisi aşağı hava vermez! hepsi aşağı doğru hava verir sadece iki motor hızlı dönerden diğer motorlar yavaş döner.
Yani pervane alırken 2 tane CW 2 tane de CCW almamız gerekiyo.Peki 6 pervaneliler de durum nasıl.Yani 3 takım varya o yüzden?

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhittin_kaplan

motor hızı/gücü, pervane boyutu ve hatvesi birbirine bağlantılı konular,
Multi lerde esas dengeye dayanır yani sistem kendi halinde çalışırken dengelidir, biz kumanda vererek dengesini bozar ve yönlenmesini sağlarız.

Motorların yönleri farklı döner ama pervaneler Yukarı çekiş yapar. (Kendi Etrafında Dönmesini Engellemek için)

Motorları ve pervaneleri saat yönünde ABCD diye adlandırırsak eğer
A:Saat Yönüne
B: saat yönünün tersine
C:Saat Yönüne
D: Saat yönünün tersine
dönmelidir.

eğer A yönüne gitmek istersek C hızlandırılır (ve azda Olsa A yavaşlatılır)
Kendi Etrafında Saat Yönünde Dönmesini İstersek (Ufo gibi) A ve C hızlandırılır.
Yukarı veya Aşağıda Tüm Motorlar Hızlanır Yada Yavaşlar.

yamak

Hocam peki pervane seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz.Mesela yüksek hızlı motorlarda büyük çaplı pervane kullanamıyoruz.

Pervanin boyutunun bi formülü var mı?Bir de pervanelerin boyutları 10x4.5 gibi değerler oluyo burda anladığım kadarıyla 4.5 pervaneni inc olarak boyu oluyo peki 10 ne oluyo.

Bir sorum daha var quad ı uçururken pervanelerin dönüş yönünü değiştirme ihtiyacı duyuyor muyuz?

Mucit23

10 degeri benim bildiğim kadarıyla pervane çapı oluyor. Fakat 4.5 değerini bende tam bilmiyorum.

Quadcopter lerde pervane dönüş yönü değişmez.  Sadece bazı ozel Quadcopter lerde pervanelerin pitch acılarını değiştiren servolu sistemler bulunuyor. Motorlar felan özel.  Bunlarda motor yine tek yonde dönüyor fakat pervane açıları ile oynanarak havada daha sert ve keskin hareketler yaptırabiliyorlar.

muhittin_kaplan

yamak bu konu doğrudan motor gücü ve hızı ile alakalı (kv-volt başına dönüş). Motor düşük güçlüdür ama hızlıdır maksimum çekiş için düşük hatveli (ki bu olay bir çevrimde kaç santim ilerleyeceğidir.) küçük boyutlu pervane kullanılır. Motor Yavaş Dönüyordur ama Güçlüdür. Büyük vervane ve büyük hatveli pervane kullanılır.

sitelerde genelde bu bilgiler verilir

Prop Size          Voltage    Ampere    Thrust
12x6                 11.1         23.6A      730g

gibi. örneğin yukarda 12x6 lık bir pervane ile 730g lık bir çekiş gücü sağladığı yazıyor. Aşağıdaki Fotolara ve işaretlediğim yerleri dikkatli incelersen ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

mesaj birleştirme:: 14 Ağustos 2013, 18:13:55

pervane için güzel bilgiler

http://www.hobbyrc.com/forum/threads/13043-Faydal%C4%B1-Bilgiler?p=123892#post123892

mesaj birleştirme:: 14 Ağustos 2013, 18:15:18

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Ağustos 2013, 18:10:56
10 degeri benim bildiğim kadarıyla pervane çapı oluyor. Fakat 4.5 değerini bende tam bilmiyorum.

Quadcopter lerde pervane dönüş yönü değişmez.  Sadece bazı ozel Quadcopter lerde pervanelerin pitch acılarını değiştiren servolu sistemler bulunuyor. Motorlar felan özel.  Bunlarda motor yine tek yonde dönüyor fakat pervane açıları ile oynanarak havada daha sert ve keskin hareketler yaptırabiliyorlar.
motor yönü değişmiyor ama pervane hatvesiyle oynayarak tes uçuş felan yapılıyor.

yamak

Teşekkür ederim hocam bu bilgiler çok faydalı oldu.

teknikelektronikci

Motorlari nereden ve kac paraya aliyorsunuz ? duruma göre ucuz alabileceginiz Link verebilirim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

yamak

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 15 Ağustos 2013, 13:51:08
Motorlari nereden ve kac paraya aliyorsunuz ? duruma göre ucuz alabileceginiz Link verebilirim
Hocam hobby king den almayı düşünüyorum

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muhittin_kaplan

tr deki fiyatlardan oldukça ucuz. TR de birde RCPANO.com var.

yxsdf

Ben de hobbyking.com ve rctimer.com dan alışveriş yapıyorum. İkisinde de problem yaşamadım. Özellikle rctimer de çeşitli pervaneler mevcut ancak fiyatları biraz yüksek. Ben normal uçuş yaptığım için  slow flyer pervanelerden kullanıyorum. Ama akrobasi için carbon fiber tarzı pervaneler kullanmak gerekli.
www.yxsdf.com © 2014