Multicopter'lerde pervane hareketleri

Başlatan yamak, 14 Ağustos 2013, 11:16:57

teknikelektronikci

goodluckbuy a birde bakin orda daha ucuzdur birde bedavaya kargo !
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

Merhabalar..

Bende bu aralar model uçak olaylarına sardım ve bir türlü de vazgeçemiyorum.Bunun için uçak modelleri arayışına girdim.Hatta bundan seneler önce yine böyle bir girişimim olmuştu.Bu girişimimde delta kanat tarzı uçaklara çok özeniyordum.Şimdilerde nette araştırırken ZAGİ  dedikleri model hoşuma gitmeye başladı gerçi ne farkı var bilmiyorum.

Ama kafamda şöyle bir şey var.Model işleri ile ilgili motor pil vs. malzemelerin fiyatları oldukça tuzlu.Bundan dolayıdır ilk olarak motor ve sürücüsünü almakla başlamayı düşünüyorum fakat motor olaylarında sadece ZAGİ modeli için değil diğer modellerde de kullanabileceğim ortak bir motor modeli seçmek istiyorum ama çok  çeşit olduğu için kafam baya bi karıştı.

En kötü ihtimalle ZAGİ modeli için kullanabileceğim bir motor tavsiyesinde bulunabilirmisiniz acaba?

mistek

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 15 Ağustos 2013, 21:26:20
Merhabalar..

Bende bu aralar model uçak olaylarına sardım ve bir türlü de vazgeçemiyorum.Bunun için uçak modelleri arayışına girdim.Hatta bundan seneler önce yine böyle bir girişimim olmuştu.Bu girişimimde delta kanat tarzı uçaklara çok özeniyordum.Şimdilerde nette araştırırken ZAGİ  dedikleri model hoşuma gitmeye başladı gerçi ne farkı var bilmiyorum.

Ama kafamda şöyle bir şey var.Model işleri ile ilgili motor pil vs. malzemelerin fiyatları oldukça tuzlu.Bundan dolayıdır ilk olarak motor ve sürücüsünü almakla başlamayı düşünüyorum fakat motor olaylarında sadece ZAGİ modeli için değil diğer modellerde de kullanabileceğim ortak bir motor modeli seçmek istiyorum ama çok  çeşit olduğu için kafam baya bi karıştı.

En kötü ihtimalle ZAGİ modeli için kullanabileceğim bir motor tavsiyesinde bulunabilirmisiniz acaba?

Motor genellikle uçağın ağırlığına ve uçuş stiline göre seçilir. Üstten kanatlı modellerde 150watt bir motorla 800-900gram uçaklar rahat uçabiliyor. Ama sport uçmak isterseniz dikey tırmanışta aynı uçak için motorunuz en azından 250-300watt olmalı.
ZAGİniz kaç gram? kanat açıklığı?
Hiç Delta kanat yapıp uçurmadım ama gördüğüm kadarıyla uygun pervane ile ortalama 200-350watt arası iş görüyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafa_cmbz

Gram olarak birşey söyleyemem daha ortada hiç birşey yok daha herşet düşünme taşıma aşamasında kafamın içinde :D

Ama düşündüğüm zagi nin boyutunu kanat tan kanata 1m lik birşey düşünüyorum.Hattar daha uzun bile olabilir..Üzerine çeşitli ekipmanlar yerleştireceğim.Kamera vs. vs. vs. şeyler koyacağım için biraz ağır olabilir bunu taşıyabilecek şekilde 1-1.5m lik bir kanat açıklığına sahip bir model düşünüyorum.

Videolarda izlediğim kadarı ile süzülme olayları çok güzel bir model gibi geldi bana.Ve tahminim çe kanat açıklığı ne kadar uzun olursa o kadar da uzun süre süzülme yapar diye düşünüyorum bakalım araştırmaya devam ediyorum..