3 jumperı tek hat ile kontrol etmek

Başlatan elektrorazor, 19 Ağustos 2013, 16:43:07

elektrorazor

selamlar. elimde akım üreten bir devre var. devrenin belli noktalarında 3 adet jumper mevcut.bu jumperlar ile çıkıştan istenilen akım değeri kontrol edilebiliyor. sadece 1.jumper kapalı ise belli akım değeri, 2.ve 3. jumper kapalıysa belli akım değeri alınıyor. ben tek hat ile bunları nasıl kontrol edebilirim? teşekkürler.

muhittin_kaplan

tek bir kontrol ucuylamı yapacaksınız ?
Eğer Öyleyse
PWM ile yapabilirsin (Belli gerilimde belli Transistör iletime geçer)
Asenkron seri bilgi gönderirsin (nasıl olur emin değilim)

serhat1990

Merhabalar , Muhittin Hocama katılıyorum PWM ile yapabilirsin , daha iyi sonuç almak açısından karşılaştırıcı devresi ile güzel sonuçlar alabilirsin .

İyi çalışmalar , saygılarımla ...

elektrorazor

pwm pini dolu ve transistörlü devre olmaması lazım. malum anahtarlamada kullanılan direnç akım değerlerimi değiştirir.ben bunu pic in tek pininden 1-0 şeklinde kontrol etmeliyim. 1-ise 2 jumper kısa devre 0 ise sadece 3. jumper kısa devre şeklinde gibi. optokuplör felan o tarz şeylerle nasıl olur? saygılarımla.

dnacikaya

Cny74 yada ssr işinizi görür gibi ama somuçta bunlarında içinde yarıiletken mevcut bunlarda jumper olan devrenizin akımını etkileyebilir yada bozulabilirler. Jumper noktalarındaki volt akım değerlerini biliyormusunuz. Belkide en iyi çözüm röle kullanmaktır.

serhat1990

O zaman transistörler ile anahtarlama yapabilirsiniz , pozitif negatif tetiklemeye göre PNP veya NPN transistörler kullanarak işleminizi yapabilirsiniz.

muhittin_kaplan

her halukarda tek pinle 0 da bir işlem, 1 de bir işlem yapabilirsiniz.
yani aç kapa olur.
birde transistör felan kullanmayacaksanız olacak şey değil.
Alıntı Yappwm pini dolu ve transistörlü devre olmaması lazım.

bu işi çözmek için gerekli veriler yeterli değil, devre kod felan biraz daha olsa belki birşeyler çıkar.

elektrorazor

http://www.piclist.com/techref/microchip/aout.htm
bu devreyi yapmaya çalışıyorum. transistörlü devre olmadan olmayacak gibi. ama akım ve gerilim değerlerinde düşüş veya değişim olmaması için bir önlem devresi ilave edilebiliyor mu? burda beni ilgilendiren 0-10 v  ve  4-20 ma yani j1 jumperi kısa devre. diğer 3 ü kontrol edilmeli.

dnacikaya

Şimdi oldu elektrorazor, devre şemasını en baştan ekleseniz daha hızlı çözüm olurdu. Şimdi uygun bağlantılarla opto kullanın diyeceğim ama opto içindeki transistör üzerinde 0.7 volt voltaj düşümü olur. Gerçi hiç ölçmedim bir opto içindeki tr.de c-e arasında ne kadar voltaj vardır. Ama opamp kazanç dirençlerini trimpot kullanarak voltaj düşümlerini ayarlayabilirsiniz.

Aslında başınızı ağrııtmayacak çözüm röle kontakları olabilir.

Yani çözüm: kontrol için mikrodenetleyici ile  opto yada röle kontrolü için bir yazılım. Pic12f675 bile çözüm sağlar.

elektrorazor

cevaplar için teşekkürler.dediğiniz gibi çözüm 5v luk röle gibi görünüyor. fet mosfet gibi elemanlarla 5v gate ile anahtarlama yaptım. ancak çıkış akımı ve gerilim değeri değişti. gate 12v olunca sıkıntı yapmadı. ama ben pic ten direkt 5 v ile anahtarlama yapmalıyım. bunu nasıl çözebiliriz.?

muhittin_kaplan

tek pinle nasıl yapacaksınız opto röle yada transistörle ?

Alıntı Yapben tek hat ile bunları nasıl kontrol edebilirim? teşekkürler.
demiş kendileri

dnacikaya

Alıntı yapılan: elektrorazor - 21 Ağustos 2013, 10:21:49
http://www.piclist.com/techref/microchip/aout.htm
bu devreyi yapmaya çalışıyorum. transistörlü devre olmadan olmayacak gibi. ama akım ve gerilim değerlerinde düşüş veya değişim olmaması için bir önlem devresi ilave edilebiliyor mu? burda beni ilgilendiren 0-10 v  ve  4-20 ma yani j1 jumperi kısa devre. diğer 3 ü kontrol edilmeli.

muhittin_kaplan hocam yukarıda da da belirtildiği gibi diğer 3 jumper kontrol edilmeli diyor. Zaten tek pinle bir tasarım söz konusu değil. Tek hattan bahsediliyor. Seri iletişim kullanılabilir, bir noktadan jumperları kontrol eden devreye ulaşılabilir. Yada bir mikrodenetleyiciye takılan butonlarla bu jumperlar ayrı ayrı kontrol edilebilir.

z

Alıntı yapılan: elektrorazor - 19 Ağustos 2013, 16:43:07
selamlar. elimde akım üreten bir devre var. devrenin belli noktalarında 3 adet jumper mevcut.bu jumperlar ile çıkıştan istenilen akım değeri kontrol edilebiliyor. sadece 1.jumper kapalı ise belli akım değeri, 2.ve 3. jumper kapalıysa belli akım değeri alınıyor. ben tek hat ile bunları nasıl kontrol edebilirim? teşekkürler.

Ne istediğin anlaşılmıyor?

3 tane jumper var ve sen bunların konumunu tek bir hat ile mi öğrenmek istiyorsun?

Yoksa;

3 jumper pozisyonunu 3 hat üzerinden öğrenip tek hat üzerinden yük akımını ayarlamak mı istiyorsun?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektrorazor

şöyle anlatayım. şimdi pic in bir pinine anahtar koyalım. 0-1 durumu için. eğer anahtar 1 konumunda ise tasarlanan devre(röle,transistör vs) sadece j2 jumperını kısa devre edecek ve j3 ile j4 ü de açacak.(0-10v için). anahtar 0 konumunda ise j2 jumperı açılacak ve j3 ile j4 kısa devre olacak.(4-20 ma için). pwm girişine de pot bağlanıp ona göre çıkışın değeri ayarlanacak. normalde el ile jumperlar açılıp kapatılabilir. ben bunu pic ile kontrol etmek istiyorum. lcd de analog okuma felanda var ama onları anlatmama gerek yok. 3 röle kullanarak tek pin ile devre çalışıyor.2 rölenin normalde açığı diğer rölenin normalde kapalısı kullanılıyor. röleden daha ucuz başka nasıl bir devre tasarlarım sorun bu. inşallah anlaşıldım.

muhittin_kaplan

razor
tek pinle aç kapa yapacaksan o tek pine başka bir özellik eklemen(pwm falan gibi) gerek çünki tek pinle 2 den fazla yeri kontrol edemezsin.