Pic-Pil Şarj Sistemi

Başlatan ete, 30 Aralık 2004, 16:14:54

cirak05

Birkaç soru sorabilir miyim?

Doluluk oranı farklı pilleri seri bağlarsak bu devreye bazılarının önceden dolması diğerlerinin de bu sebepten dolmamasına neden olmaz mı?

Kısaca zararlı olmaz mı acaba?

Pilleri şarja takmadan önce hepsini tek tek motora, lede veya başka bir yükte tamamen bitirmek mi lazım?

xenitis

Alıntı yapılan: "ekucuk"Birkaç soru sorabilir miyim?

Doluluk oranı farklı pilleri seri bağlarsak bu devreye bazılarının önceden dolması diğerlerinin de bu sebepten dolmamasına neden olmaz mı?

Kısaca zararlı olmaz mı acaba?

Pilleri şarja takmadan önce hepsini tek tek motora, lede veya başka bir yükte tamamen bitirmek mi lazım?
bu dediğiniz sorun bütün seri şarj yapan sistemler için geçerlidir ancak sorun bahsettiğiniz gibi bazı pillerin dolmamasına değil çok dolu olanların aşırı şarja maruz kalmasına sebep olmaktadır çünkü seri bağlı pil şarj sistemleri mevcut pil gerilimini toplam pil geriliminin gerilim bölücüyle pil sayısına bölünmüş değerini okur ve gerilim düşümü yöntemi de ortalama düşüm üzerinden uygulanır bu yüzden farklı doluluktaki tüm pillerin dolması için daha dolu olanlar şarj olsa bile diğerleri dolana kadar şarja maruz kalırlar bu sorunun yegane çözümü her pil için ayrı şarj kanalı olan bir şarj sistemi kullanmaktır
kolay gelsin

toroman

Alıntı yapılan: "esco"Ete hoca gelesiye kadar yardımcı olmaya çalışıyım. Ete hocanın yardımı sayesinde bu devre ile baya içli dışlı olduk. 12V batarya deyince aklıma ilk şarjlı matkap bataryaları geliyor. Devre nin ilk orjinal tasarımı bu tip bataryalar için hazırlanmıştır. Ete hoca devreyi haddinden fazla geliştirerek ve programını baştanyazarak bugunki hale getirmiştir.

şimdi devrenin en son 2 versiyonunda batarya sayısı seçme fonksiyonu var. en fazla batarya sayısı 8 olarak düşünülmüş 9.6 volt bataryalar için.
Pil bozulmuş ise Delta-V yakalanamıyor ve sistem batarya voltajını girilen sayıdan hesaplayarak pil dolunca şarjı kesiyor.

Siz ya batarya sayısı girilmeden kullanılan bir versiyonu deneyeceksiniz yada kaynak kodda ufak bir oynama yapacaksınız.

Sanıyorum ete hoca daha çok kalem pilleri sarj etmeyi hedeflediği için voltajı düşürerek ısı olayını azalttı.

son versiyonda kaynak kodda max. pil adetini 8 yerine 10 olarak değiştireceksiniz. 3 amperlik lm317 kullanacaksınız. trafo çıkışınızda en az 15 volt olmalı. 1 saatte elinizdeki bataryayı doldurabilirisniz.

Son olarak bildiğim kadarı ile bütün nikel bazlı pillerde delta-V oalyı var mesela şarjlı pillerde 1.2 volt yazar. pil dolu ike 1.6-1.7 vol okursunuz pilden, pil boşken 1 voltun aşağısını okuyamazsınız sanıyorum gerçek voltaj değerlerini yük altında veriyor piller. sizin bataryanız 10x1,2 volt batarya mantığı ile tam dolu iken 15 volt civarında olmalı. devre üzerinde 3-4 volt kaybolduğuna göre en az 18-19 volt dc vermelisiniz devreye ....

uygulamada sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım....

Sayın ete hocam devrenizin 2. versiyonunu yaptım ve gayet güzel çalşıyor elinize sağlık.Esco 8 pil yerine 10 pil şarş etmek için kod!da değişiklik yapmamız gerektiğini yazmış.Kaynak kodunu açtım ancak pic proglamlama bilgim fazla olamadığı için ilgili satırı bulamadım acaba bu değişikli yapmak için gerekli satırı belirtebilirmisiniz? yada hex kodunu gönderebilirmisiniz? Şimdiden teşekkürler

toroman

selamlar öncedende bahsettiğim gibi ete hocanın tasarladığı şarj cihazını yaptım ve güzel çalışıyor.Elimde 8'li Ni-cad pil seti var ancak hafıza yapmıştır düşüncesiyle önce güzelce deşarj ettim ve yaptığım şarj cihazı ile şarj ettim 15 dakikada tam şarj'a ulaştı ve doldu, tekrar deşarj ettim(DC fan motoru ile) yaklaşık motoru 2-3 dk çevirdi sonra bitti tekrar şarj ettim fakat bu sefer 4 Dk'da doldu. Bu arada şu dikkatimi çekti ki şarj ve deşarj esnasında pil setini içinde 2 adet pilin ötekilerde hiçbir ısınma görünmemesine rağmen ısındığını farkettim;
Şimdi
1- pildeki hafıza etkisini yok etmek amacıyla 1. deşarj ve 2 şarjdan sonra pilin şarj süresinin 15 dk.'dan 4dk inmesi yerine hafıza etkisinin azalması sebebiyle yani kapasite eşiğinin artması nedeniyle  15 dk.'dan fazla olması gerekmezmiydi?

2-Bu ısınan iki pil bozuk mu?  pillerin bozuk olduğunu düşünüyorum çünkü ötekilerden farklı reaksiyon verdiler.

3- elimde bu şekilde bir çok ni-cad pil var ama durumlarının nasıl olduğunu bilmiyorum bunları test edecek(bozuk mu? yoksa hafıza mı yapmış?) bir yöntem yada devre var mı?

4- Pillerin deşarj edilmesi konsunda da dikkatli olunması gereketiğini okumuştum çünkü fazla deşarj akımı ile derin deşarja sebep olabilir ve pil bozulabilirmiş.Bunu için bi deşarj yöntemi ve devresi var mı?

Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız çok sevinirim ve sonuçları sizlerle hemen paylaşırım.

İyi çalşımalar!

farika

devreyi yaptım elimdeki sağlam pilleri (eminim) deşarj ettikten sonra    takıp şarj etmeye başlıyorum 3-4 dakika sonra piller dolu diyor. pillerin sayısını değiştirdim(markaları aynı)   denedim bu sefer 5-6 dk sonra piller dolu dedi.  şimdi siz bu pillerin dolduğuna inanırmısınız. ki dolmuyorda zaten.evet gayet güzel pil adedi seçimi lcd ekran hoş ama çalışmayınca ne işe yarar. bana göre   uğraşmaya değmez  bir devre.

toroman

Alıntı yapılan: "farika"devreyi yaptım elimdeki sağlam pilleri (eminim) deşarj ettikten sonra    takıp şarj etmeye başlıyorum 3-4 dakika sonra piller dolu diyor. pillerin sayısını değiştirdim(markaları aynı)   denedim bu sefer 5-6 dk sonra piller dolu dedi.  şimdi siz bu pillerin dolduğuna inanırmısınız. ki dolmuyorda zaten.evet gayet güzel pil adedi seçimi lcd ekran hoş ama çalışmayınca ne işe yarar. bana göre   uğraşmaya değmez  bir devre.

Dostum aynı problemi bende yaşıyorum, fakat sorun şundan kaynaklanıyor devrede 2 adet kontrol sistemi var biri voltaj kontrolu yani pil başına 1,5 V ulaştığı zaman (6*1,5=9v yada 7*1,5=10,5 v gibi) akımı kesiyor diğeri ise Delta-V kontrolu.Bende ilk başta pilleri deşarj ediyorum sonra takıyorum 5-6 dakikada şarj bitti diyor! voltaj kontrolunu bertaraf edip sadece Delta-V kontrolu ile şarj etmek amacıyla 6 lık pil setini 7 adet olarak girip öyle şarj ediyorum bu seferde 1-2 saat geçmesine rağmen şarj bitmiyor piller çok ısınıyor. işin garip yani bazı pil setleri ise düzgün şarj oluyor mesela elimde 7 lik bir set vae 700mhA 45 dk'de doluyor 1600 mhA 2'li bir set oda 2- saatte doluyor orasını anlamadım pillerdemi cihazdamı sorun var? Foruma bununla beraber 3 adet mesaj yazdım ama maalesef cevap veren olmadı! ama şuda var pillerin Ni-cd ise hafıza etkisi sebebiyle böyle davranıyor olabilirler!

farika

nimh  pillerde sorun olduğunu sanmıyorum o kadar denedikten sonra  yeni pil aldım,  nafile sonuç aynı devreyi tasarlayan arkadaş aydınlatırsa iyi olacak ama boşuna sesleniyoruz gibi geliyor bana

trademy

arkadaşlar devrede hiç bir sorun gözlemlemedim.
mutlaka biryerlerde bi hatanız vardır.
ben sistemi kurdum ve hala kullanıyorum.
hatta bu devre ile elimdeki 5-6 senelik eski pilleri bile şarz ediyorum bi sorun yok.....

şunu belirteyim devreyi ilk kurduğumda bende sizin aldığınız sonuçları aldım. pilleri 4 dakkada şarz edip piller doldu diyordu...

ete beye mesaj attım oda bana devrede sorun olmadığını üstüne basa basa söyledi.

sonunda sorunu bulduk

pcb yerleşim planı üzerindeki dirençlerden birinin değerini yanlış okumuşum. direnci değiştirince sistem normale döndü.

arkadaşlar devrenizi tekrar kontrol etmenizi öneriyorum.......
kolay gelsin...

trademy

picin ikinci bacağından çıkıp diyot ve pilin artı ucu ile birleşen direnç değerini ben 3K9 olarak okumuşum  bu direncin değeri 6K8 imiş değiştirince sistem normale döndü ..........

toroman

Alıntı yapılan: "trademy"picin ikinci bacağından çıkıp diyot ve pilin artı ucu ile birleşen direnç değerini ben 3K9 olarak okumuşum  bu direncin değeri 6K8 imiş değiştirince sistem normale döndü ..........

Dostum iliglendiğin için teşekkür ederim.. fakat bendeki şemada senin bahsettiğin drenç 68k şaseye giden diğer drenç ise 33k ama baskı devrenin üst şemasında bahsettiğin gibi 6.8 K ve 3.3 K bende şemayı proteusta simule ettim çalşınca şemaya uygun olarak 68k ve33k kullandım sorun burdan kaynaklanabilir mi?

trademy

bahsettiğin dirençleri 6,8k ve 3,3k olarak kullan
68k ve 33k kullandıysan  zaten pic pillerin voltajını sağlıklı okuyamaz ve devren çalışmaz
kolay gelsin...

zenze

orada önemli olan dirençlerin değerinden çok birbirine oranıdır dolayısıyla söylenen iki direnç grubuda aynı oranı sağladığı için kullanılabilir

toroman

Alıntı yapılan: "zenze"orada önemli olan dirençlerin değerinden çok birbirine oranıdır dolayısıyla söylenen iki direnç grubuda aynı oranı sağladığı için kullanılabilir

banada öyle geliyor! ama denemekde fayda var ilginiz için teşekkürler!

trademy

ete hocam
makinem çöktü ve bütün dosyalarımda gitti.
acaba pil şarz dosyasını yeniden upload etmen mümkünmü...