Beaglebone Black mi Rasperry Pİ mi ?

Başlatan Kaanx, 28 Ağustos 2013, 13:15:11

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kaanx - 14 Eylül 2013, 21:55:51
Rahat derken kurulum GPIO sayısı  vs. seyler mi hocam ?
Wifi kullanacaksın diyelim bbb'te
Distroda yoksa sen eklemelisin.
Ancak rpi'de bu böyle değil. Desteklenen modeller var. Alırsın kullanırsın. Ufak işlere pek bulaşmazsın.

GPIO'ya gelince. Daha az. Ama sipo var değil mi? Üstelik arduino entegrasyonu çok kolay.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Kaanx

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Eylül 2013, 22:24:39
Wifi kullanacaksın diyelim bbb'te
Distroda yoksa sen eklemelisin.
Ancak rpi'de bu böyle değil. Desteklenen modeller var. Alırsın kullanırsın. Ufak işlere pek bulaşmazsın.

GPIO'ya gelince. Daha az. Ama sipo var değil mi? Üstelik arduino entegrasyonu çok kolay.

haklısınız hocam siz böyle söyleyince daha da yattı kafama wifi kullanıcamm evet aklınıa gelen başka kullanabileceğim şeyleri de yazar mısınız

polleme

Hemen model belirteyim: Edimax EW7811 nano çok küçük ve RPi destekliyor. Desteklenen çok model var ama bu ürün küçük ve ucuz olduğu için çok hoşuma gitti. Evdeki masaüstü bilgisayarda da kullanıyorum.

muhendisbey

Alıntı yapılan: polleme - 15 Eylül 2013, 12:54:15
Hemen model belirteyim: Edimax EW7811 nano çok küçük ve RPi destekliyor. Desteklenen çok model var ama bu ürün küçük ve ucuz olduğu için çok hoşuma gitti. Evdeki masaüstü bilgisayarda da kullanıyorum.
Edimax nano'yu bende rpi üzerinde kullanıyorum. Daha önce webcam üzerinden görüntü aktarımı amacıyla kullandım. Kapsama alanı da gayet güzel, boyutu küçük diye çekmiyor değil. Cep telefonumdaki ve laptopumdaki wifi'dan daha iyi çekiyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kaanx - 15 Eylül 2013, 11:35:28
haklısınız hocam siz böyle söyleyince daha da yattı kafama wifi kullanıcamm evet aklınıa gelen başka kullanabileceğim şeyleri de yazar mısınız
wifi
webcam
USB wireless klavye, mouse
Arduino (Tercihen mega kullanabilirsiniz)
MSP430
RCA Ekran (Park monitörü, makul fiyata bulabilirsiniz. Böylece rpi ekranını görüntülersiniz. Ufak bir modifikasyonla USB'den çalışır hale getirilebiliyor)

polleme

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Eylül 2013, 13:00:58

RCA Ekran (Park monitörü, makul fiyata bulabilirsiniz. Böylece rpi ekranını görüntülersiniz. Ufak bir modifikasyonla USB'den çalışır hale getirilebiliyor)

Bende de RCA ekran var. USB'den çalışır hale gelmesi ne anlama geliyor, yani bu şekilde neye bağlanıyor ve ne fayda sağlıyor? Eğer kullanışlı olacaksa üzerine gideyim.

yamak

Alıntı yapılan: polleme - 15 Eylül 2013, 13:06:07
Bende de RCA ekran var. USB'den çalışır hale gelmesi ne anlama geliyor, yani bu şekilde neye bağlanıyor ve ne fayda sağlıyor? Eğer kullanışlı olacaksa üzerine gideyim.
İstediğiniz şeyleri beaglebone black ile de kullanabilirsiniz.Üstelik beaglebone black'teki gpio sayısıda çok fazla.Zaten üzerindeki gpio lardan bir çok modül entegre vs bağlayabiliyorsunuz.Ben kullanıyorum gayet memnunum.

muhendisbey

Alıntı yapılan: polleme - 15 Eylül 2013, 13:06:07
RCA ekranlar (http://www.ebay.com/itm/4-3-TFT-LCD-Color-Car-Rearview-Rear-View-Monitor-Reverse-Backup-Camera-DVD-/300878117828?pt=US_Rear_View_Monitors_Cams_Kits&hash=item460dbbbbc4) aslında 5V ile çalışmaktadır. Regülatör ile 5V'a indiren devre iptal edilerek erkek USB kablosu lehimlenirse adaptör kullanmadan doğrudan USB'den besleyebiliyorsunuz. Yani USB'den çalışıyordan kastım bu yoksa driver vs gibi bir durum yok. Enerjiyi USB'den alıyor. Ben de bu durumda Bu ekranın beslemesini Rpi USB'sine bağlayarak tek hattan besliyorum.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2013, 13:23:18

Alıntı yapılan: yamak - 15 Eylül 2013, 13:15:45
İstediğiniz şeyleri beaglebone black ile de kullanabilirsiniz.Üstelik beaglebone black'teki gpio sayısıda çok fazla.Zaten üzerindeki gpio lardan bir çok modül entegre vs bağlayabiliyorsunuz.Ben kullanıyorum gayet memnunum.
RCA yok diye biliyorum BBB'te? Yanlış mıyım?

fyazgan

Ne yapmak istiyorsunuz? Yada şöyle diyelim daha çok ne tür işlerde kullanacaksınız. Örnek olarak web camera destekli tasarım yapacaksanız Leopardboard bu ikisinden de iyi performans verir. Embeded linux kullanacaksınız muhtemelen ve iş böyle olunca aslında yapılan işe göre board seçmenizi öneririm. Bu günlerde basit bir işlemcinin yapacağı işleri hazır program bulunabiliyor diye bu tür boardlarla yapıldığını görüyorum. Bazen aynı iş için işin komplexliği bakımından sıralamak gerekirse pic, lpc11u24, lpc1768, embeded sistemler şeklinde olmalı.

polleme

Tamam şimdi anladım. Ekranı USB'den sadece beslemeyi kastediyoruz. Ancak RPi USB portu ekranı beslemeye yetmeyebilir.

muhendisbey

Alıntı yapılan: polleme - 15 Eylül 2013, 13:46:26
Tamam şimdi anladım. Ekranı USB'den sadece beslemeyi kastediyoruz. Ancak RPi USB portu ekranı beslemeye yetmeyebilir.
Denedim yetiyor. Sadece kablolu klavye yada fare bağlayınca yetmiyor.

Kaanx

Hocam Rasperry Pİ daha mantıklı o zaman şuan ben hawkboard ve OMAP l-138 ile çalıştım DSP işlemci tarafıyla daha cok beaglebone yi o yuzden düşünüyoordum daha yakın bir platform ve aynı firma diye sizce de aynı firmadan devam etmek mantıklı mı ?