Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

bitirme tezi öneri

Başlatan harmek, 30 Ağustos 2013, 22:55:14

FullMetal

Alıntı yapılan: meftun - 30 Ağustos 2013, 23:15:13
Ülkemizde robotların mekanik aksamı üzerinde daha çok duruluyor oysaki asıl olan gözlerdir. Gördüğü şeyi tanımlayabilen robot konusunda bir çalışma göremedim hiç.
https://www.youtube.com/watch?v=YvRb9jZ9wFk
Merhaba,
"Gördüğü şeyi tanımlayabilen robot" derken tam olarak nasıl bir çalışmadan bahsediyorsunuz acaba?

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: FullMetal - 31 Ağustos 2013, 09:34:40
Merhaba,
"Gördüğü şeyi tanımlayabilen robot" derken tam olarak nasıl bir çalışmadan bahsediyorsunuz acaba?
Videoda daha iyi anlaşılıyor, zaten terminatör ve robocop tarzı filmleri izleyenler bilir.
Cyber görüş sistemi diye geçiyor bu konu.
Öncelikle cisimlerin etrafını çizerek ayırd edebilecek
Bir cismi takip edebilecek.
hafızasında kayıtlı olan cisimleri tanıyabilecek, masa şeklinde birşey kaydettiyseniz ona benzer bişey görünce bu masadır diyebilecek
Yüz tanıma sayesinde görüğü şeyin insan olup olmadığını ve mümkünse hafızasında kayıtlı bir insanı diğerlerinden ayırtedebilecek.
Bunlar mekanik ve elektronikle fazla alakalı değil tamamen programcılık ve algoritma ile alakalı.
Yabancılara göre aslında çok basit şeyler bunlar. Facebook ta bile hergün kullandığımız özellikler. Bir çok sitede karşımıza çıkabiliyor.

Bakarsın ilerde görme engelliler için gözlük gibi kullanılır. Mesela önünde masa var çarpma gibi uyarı verebilir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

harmek

videoyu pixel pixel ayırıp pixellerlin belli orandaki kıyaslamasıyla benzetecektir. tabi ilk başta sadece dik kare yuvarlaklardan başlayarak sonra daha da karışık olarak yapılabilir.

muhittin_kaplan

Icarus

Alıntı yapılan: meftun - 31 Ağustos 2013, 10:19:19
Yabancılara göre aslında çok basit şeyler bunlar. Facebook ta bile hergün kullandığımız özellikler. Bir çok sitede karşımıza çıkabiliyor.
Yok baya zor hatta bugün hala daha geliştirme aşamasında olan şeyler.
Filmlerde adam hava alanına gider hoooop yüz tanıma sistemi onu yüzlerce kişi arasında bulur.
Gerçekte ise güvenliği artırmak için devletle işi olan herkesin(her türlü fotoğraf gerektiren belge) yüzünü 3D scanner ile tarayalım ve sonra gerçekten kalabalık arasından seçme şansımız olsun diyorlar.

harmek

benim bomba imha robotuna gelicek olursak tekrardan:)
görüntüyü dijital olarak nasıl aktarbilrim. arduino demişti biride daha kolay vs diye. kitleri varmış sanırsam. bu konuda bilginiz varmı acaba

muhittin_kaplan

görüntüyü dijital neden aktaracaksınız, analog aktarın orada çevirin daha kolay olmaz mı ?

harmek

c# ta işlemesi daha kolay diye düşünüyorum diğer türlü tv kartı ile alıp ordan aktarması daha karışık olarak düşünüyorum.
bu arada usb den bilgisyar arası iletişim mi tercih edeyim yoksa seri porttan mı?
usb den çalıştıramamıştım.

gumush

anladıgım kadariyla goruntu isleme yok. Goruntuyu aktararak robotun gozunden gorme ve bombayi imha icin kolu kullanabilme seklinde benim anladigim kadariyla. Tabii gercekten fonk. olacaksa birden fazla kol gerekecektir. Belki kullanabilecegi araclarda makas vs gibi ...
Hikmet Gumus  izmir

FullMetal

Alıntı yapılan: gumush - 31 Ağustos 2013, 12:50:15
anladıgım kadariyla goruntu isleme yok. Goruntuyu aktararak robotun gozunden gorme ve bombayi imha icin kolu kullanabilme seklinde benim anladigim kadariyla. Tabii gercekten fonk. olacaksa birden fazla kol gerekecektir. Belki kullanabilecegi araclarda makas vs gibi ...
Ameliyatlarda kullanılan robotlar aklıma geldi birden.

@harmek
Tezinle ilgili olarak hiç bomba imha uzmanıyla görüştün mü? Robotun ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini belirlemende belki yardımcı olabilirler.

everygelem

Görüntüyü dijital olarak aktaracaksan şuna bir bak "wifi ip cam"

harmek

görüşmedim. ama bilgisayar üzerinde
pil göstergesi kolu ve ayrıntıyı gösteren kamera(gerekirse zoom yapıcak) engel sensörü, mesafe algılayıcı ve kablosuz olarak kapsama alanından çıkarsa ufak bir algoritma.