Bir türlü Olmadı. Omuyor.. Olmuyor.. Olmuyor..

Başlatan escapeto, 01 Eylül 2013, 21:34:56

diot

Alıntı yapılan: gumush - 02 Eylül 2013, 16:37:10
PCIMCIA ile denedim ancak calismadi. Masaustu bilgisayarlara takilan PCI' kartlarda sorun yok.

Portu spp moduna alarak denedinizmi?

vedo35

Benim eski pcnin paralel portu yandigindada harici paralel port karti alip taktim(pci tip)  oyle calistirabiliyordum. Ama bu fasulye USB - paralel donusturuculerle ne yapti isem yemedi.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

escapeto

Şimdi.. Sonuç olarak usb to lpt ile bu iş olmuyor..
İkincisi, benim fotolarda gösterdiğim ayarlarım doğru, ben bir lpt portu olan bilgisayarda bu ayarlar ile sürücüyü tanıtarak motorları yukarıdaki ayarlara ek olarak bir ayar yapmadan, tab tuşuna basınca çıkan ekrandaki yön tuşları ile kontrol edebilirmiyim. Yani X+ yaptığımda motor döner X- yaptığımda motor tersine döner. Doğrumudur..!!

escapeto

Bu arada bendeki motor ve aynı firmanın motorlarının teknik özelliklerinin bulunduğu pdf buldum belki başka arkadaşlarında işine yarar 23LM C355..

http://cnc25.free.fr/documentation/moteurs%20pap/pap_nmb.pdf

escapeto

Eve masaüstü topladım şöyle en hurdasından:)

Kartı taktım tanıdı v.s.
Gelişme olarak motorlardan ses geliyor ama dönüş yok. sanki içeride birşeyler dönüyor da biryerlere sürtüyor gibi ses çıkarıyor. Bir de port ayalarında 2 ve 3 x ekseninin olması gerekiyor diye biliyorum ama bende 2 ve 3 te y çalışıyor 6 ve 7 de z çalışıyor 4 ve 5 te hiçbirşey çalışmıyor. Çalışıyor dediğim de yanlızca ses geliyor. 4 ve 5 portlarını tanımladığım eksendeki motordan hiç ses gelmiyor ayrıca yanlızca o ısınıyor. Acaba entegrelerden birisi uçmuş anlamına mı gelir. Bir de bu dip swich ayarlarını neye göre yapıyoruz acaba. Bir tablo var orada %50 1/8 v.s. on off yazıyor ama anlayamadım. Açıklayabilecek birisi var mı acaba? Bu yaşadığım durum neyden kaynaklanıyor olabilir?

escapeto

Yardım ağacının yaprakları dökülmeye başladı sanırım.. Eee sonbahara girdik:))

teknikelektronikci

bilen bilir bende bir cnc yaptim cok sorunlarda cektim sac mas da yoldum o kadar para harcadim simdi size tek tavsiyem cnc yi eger sirf hobi amacli kullanacaksaniz sakin bu ise GIRISMEYIN benim cnc bodrum da cürümeye terk edildi.

sebep ollarak:
- komsular rahatsiz oluyor
- LPT ile calisan bir bilgisyara ihtiyacim var, usb sürücülü olanlar hem pahalli hemde mach3 uyumlu degil
vs vs diye bir sürü sebep bulabilirim

ama yinede icimde cnc aski bitmedi bitmezde o yüzden bana kalirsa picrproje aslinda istese cnc karti + programi sifirdan tasarlayip üretebilir/programlayabilir bence hicde fena olmaz :D

haa elimde cok saglam sürücü yokmu var daha önce forumdada yazdim 4 eksen 3000tl degerinde sürücü var gel gelelim cok iyi c++ bilip programlamak lazim :/

demem o ki forumda Z ve analyzer gibi iki degerli üstad var ve onlar gibi cok degerli üstadlar var bir proje olustursakda cnc karti ve program mi tasarlasak ?

mesaj birleştirme:: 06 Eylül 2013, 22:57:28

Alıntı yapılan: escapeto - 06 Eylül 2013, 00:00:27
Eve masaüstü topladım şöyle en hurdasından:)

Kartı taktım tanıdı v.s.
Gelişme olarak motorlardan ses geliyor ama dönüş yok. sanki içeride birşeyler dönüyor da biryerlere sürtüyor gibi ses çıkarıyor. Bir de port ayalarında 2 ve 3 x ekseninin olması gerekiyor diye biliyorum ama bende 2 ve 3 te y çalışıyor 6 ve 7 de z çalışıyor 4 ve 5 te hiçbirşey çalışmıyor. Çalışıyor dediğim de yanlızca ses geliyor. 4 ve 5 portlarını tanımladığım eksendeki motordan hiç ses gelmiyor ayrıca yanlızca o ısınıyor. Acaba entegrelerden birisi uçmuş anlamına mı gelir. Bir de bu dip swich ayarlarını neye göre yapıyoruz acaba. Bir tablo var orada %50 1/8 v.s. on off yazıyor ama anlayamadım. Açıklayabilecek birisi var mı acaba? Bu yaşadığım durum neyden kaynaklanıyor olabilir?

hocam o lanet olasi kart ile ugrasmayin diyecem kizacaksiniz :D , dip switch leri yanlis ayarlamis olabilirisniz ya da port ayarlarinda frekansi düsürün belki ise yarayabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

escapeto

Hocam kart lanet te ben de sabır kiloyla. Millet bağlamış çatır çatır kullanıyor. Acayyip taktım usta ben gerekirse entegrelerin hepsini değiştirip yine de bu kartı kullanılır hale getirmem lazım:) Gerekirse baskı devresini çıkartıp yeniden kart basarım. Olacak inşALLAH..:) Ama daha çook araştırma yapmam ve sayfa okumam lazım sanırım. Ben sürücü ve motor konusunda sıfırım. Ama araştırarak bu işi çözen çok kişi var ben de çözerim. Ne başımm mı kel:))

escapeto

Başlık değişti Oluyor Oluyor Oluyor ;D
ARkadaşlar deneye deneye en sounda motorları çalıştırmayı başardım..
23LM C355 p6v motor sahipleri.  Bu aralar bu motor bayağı revaçta. Sahibinden de 9 TL den satılıyor:)
Deneye deneye y ve z eksenlerini çalıştırmayı başardım. x eksenini çalıştırmak için uğraşırken aslında ayarların bir pdf kadar uzağımda olduğunu keşfettim. 20 gün sürdü ama sonunda oldu..

tb 6560 3 eksen sürücü 23LM C355 P6V motorlar ile mach3 ayarları.. Eminim bir çok kişinin problemine çözüm olacaktır.

Bilgi paylaşıldıkça bilgidir...

emekli

arkadaşım aynı karttan ve motorlardan bendede var kartın üstündeki akım sınırlama dirençlarini
ne halt yemeye değiştirdiysem 0.33 om taş dirençle değiştirdim fakat hiç çalıştırmaya fırsatım olmadı sen direçleri değiştirdinmi eyer değiştirmediysen motorlarda ve çiplerde ısınma oluyormu deneyimlerini paylaşırsan çok memnun olacağım
saygılar

escapeto

Ben dirençler le oynamadım. Kartta hiç bir değişiklik yapmadım. Ne motorlarda ne de entegrelerde bir ısınma problemi yok. Ama ben 12v ile besliyorum şu an. Normalde 24 volt ile besleyince ısınma problemi çıkar mı bilemem..

emekli

cevabınız için teşekkür ederim yarın bir deneme yapayım inşallah dirençleri leyimlerken
karta zarar vermemişimdir

escapeto

Pcmcia to lpt kart ile XP de tb6560 sürücü kontrol etmeye calisiyorum fakat masaüstü pPC de lpt port ile baglayip calistirdigim devreyi laptopta dönüştürücü ile çal istifa mi yorum reset durumunda kaliyor limit swich triggered diyor elektrik hattimda topraklama yok ondan yapabilirim acaba ya da port farklilasti diye port ayarlarini mi degistirmem gerekiyor bir de donanımlar da lpt port görünmüyor.