Bir CCTV kamerayı android bir tablede nasıl bağlarım?

Başlatan ahmetzafer, 03 Eylül 2013, 11:27:57

ahmetzafer

Selam arkadaşlar.

http://www.aliexpress.com/item/New-arrival-170-deg-view-angle-fisheye-lense-480TVL-High-resolution-Security-Camera-3-6-24V/794669410.html

Verdiğim linkteki kamerayı android bir tablede bağlamak istiyorum.
Daha bulamadım ama bu tip kameraların çıkış ucu usb'ye dönüştürülebiliyormuş.
Usb'ye dönüştürüp bağlasam bile kameradan gelen görüntüyü tablette görebilirmiyim?
Son bir bilgi olarak bu kamera için 4 metrelik bir kablo kullanıcam. Ne tür bir kablo kullanmalıyım?
Acaba ne kadar sağlıklı bir sinyal alabilirim, gürültü çok olur mu?

Teşekkür Ederim.

Maxim

bu kameranın çıkışı direk composite video
nasıl usb ye dönecek?

neden direk usb kamera düşünmüyorsunuz

Kabil ATICI

composite to usb dönüştürücü kullanman gerekir ama bu iş için tablette usb bağlantısı sürücülerini oluşturman gerekir. Ayrıcı yüksek çözünürlükte aktarılan görüntü hızı usb hızını aşmaması gerekir. yoksa kesinti ve görüntü bozulmalarına neden olur.

Doğrudan tablete bağlayacağına composite girişi olan bir küçük LCD ürün kullanabilirsin.

Yada ille tablet diyorsan usb çıkışı olan kamera kullanabilirsin.

Hatta hazır uçları composite fişi bulunan kabloları kullanabilirsin. Bildiğim kadarı ile uygun kablo ile kullanıldığı zaman video sinyali 200m kadar rahatlıkla taşınabiliyor.
ambar7

Ersin

Her tablette bir kamera mevcut zaten onu kullan. Yok kamera başka yerde duracak tablet başka yerde olacak diyor isen, wireless ip kamera kullan. Android için sürü ile yazılım var hem kablo çekme ile uğraşmazsın.

mustafa_cmbz

Muhtemel arkadaş acemi casusluk yapacak..

Bundan ötürüdür böyle birşey gelmiş aklına.

Şayet böyle bir niyet varsa açısal hareketler yaptırılan kameralar var arkadaşın dediği gibi wriless çalışan..

ahmetzafer

Bu kamerayı seçmemin sebebi çok küçük boyutlarda olması.
Mesela sanayide bir arabanın küçük, ulaşılması zor yerlerine bu kamera ile ulaşabilmek veya ince boruların içine girebilmesini istiyorum.

Maxim

Alıntı yapılan: ahmetzafer - 03 Eylül 2013, 12:46:04
Mesela sanayide bir arabanın küçük, ulaşılması zor yerlerine bu kamera ile ulaşabilmek veya ince boruların içine girebilmesini istiyorum.

o iş için bir sürü kameralı hazır çözümler cihazlar var zaten
fiyatıda uygun

bir örnek:
bunların lcd ekranlı olanlarıda var
http://www.ebay.com/itm/USB-Endoscope-Inspection-Camera-Borescope-Snake-Scope-Ultra-thin-7mm-Camera-/130768726180?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e726c68a4

ahmetzafer

Daha doğrusu bu hocamın benden yapmamı istediği bir bitirme ödevi. Bu kısmı atlattıktan sonra üzerine başka özellikler eklememi isteyecek.
Mesela ekstra olarak bir engel sensörüde koymayı düşünüyorum. Tabi istediğimi karşılabilecek uygun bir tane bulabilirsem. Tablet istememin sebebide gene ekstra birşeyler istenirse androidi programlayarak yeni özellikler eklebilmek.

polleme

Alıntı yapılan: ahmetzafer - 03 Eylül 2013, 13:06:42
Daha doğrusu bu hocamın benden yapmamı istediği bir bitirme ödevi. Bu kısmı atlattıktan sonra üzerine başka özellikler eklememi isteyecek.
Mesela ekstra olarak bir engel sensörüde koymayı düşünüyorum. Tabi istediğimi karşılabilecek uygun bir tane bulabilirsem. Tablet istememin sebebide gene ekstra birşeyler istenirse androidi programlayarak yeni özellikler eklebilmek.

O zaman tablet değil de Raspberry Pi, Beaglebone gibi bir Linux tabanlı kart kullanmak daha kolay olur. Bir USB veya Ethernet dönüştürücü ile videoyu alıp işleyebilirsiniz. Ama ben de bir USB Webcam kullanmanızı tavsiye ederim. Alternatif olarak RS232-TTL çıkışlı kameralar da satılıyor, onların görüntüsünü JPG olarak seri porttan alıp işleyebilirsiniz.

Diğer bir alternatif, Raspberry Pi kartının üzerinde bir CSI portu var ve buna takılabilen kamerası da Türkiye'de satılıyor. Raspberry üzerine kurulabilecek yazılımlarla bu görüntü çok rahat işlenebiliyor. Sizin durumunuz için en doğru seçenek bu gibi duruyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: ahmetzafer - 03 Eylül 2013, 12:46:04

yada yakindaki bir AVMdeki kadinlar tuvaletinde yada soyunma odalarinda vb zor gorulecek bulunamiyacak bir kose bucak... filan falan.  :-[

biraz elektronik/bilgisayar bilse zaten bunlari sormaz.

Fikir veren vebalinide tasir  ;D
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

vedo35

Ayni soru donanim haber elektronik formundada var  :'(  Google ugrassaniz cozum coook.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

ahmetzafer

Alıntı yapılan: vedo35 - 03 Eylül 2013, 16:14:27
Ayni soru donanim haber elektronik formundada var  :'(  Google ugrassaniz cozum coook.

Merhaba arkadaşım. Oradaki konuyuda ben açtım zaten. :D

Alıntı yapılan: polleme - 03 Eylül 2013, 15:45:00
O zaman tablet değil de Raspberry Pi, Beaglebone gibi bir Linux tabanlı kart kullanmak daha kolay olur. Bir USB veya Ethernet dönüştürücü ile videoyu alıp işleyebilirsiniz. Ama ben de bir USB Webcam kullanmanızı tavsiye ederim. Alternatif olarak RS232-TTL çıkışlı kameralar da satılıyor, onların görüntüsünü JPG olarak seri porttan alıp işleyebilirsiniz.

Diğer bir alternatif, Raspberry Pi kartının üzerinde bir CSI portu var ve buna takılabilen kamerası da Türkiye'de satılıyor. Raspberry üzerine kurulabilecek yazılımlarla bu görüntü çok rahat işlenebiliyor. Sizin durumunuz için en doğru seçenek bu gibi duruyor.

Yorumun için teşekkür ederim. Aşağıdaki kamerayı almayı düşünüyorum.

http://www.aliexpress.com/snapshot/262921241.html

Sizinde dediğiniz gibi Raspberry Pi ile çalışacağım. Elimde bir tane var zaten.
7' inc bir ekran kullanayım diyorum.
Usb den kamerayı giricem S Video çıkışınada ekranı bağlıcam.
Çalışması ve geliştirmesi daha kolay olur sanırım.
Böyle daha bi projeye benzicek.

polleme

Kamera USB olduğundan sorun olmayacaktır. Raspberry üzerinde uygulama ve döküman bulmanız da çok zor olmaz. Bence en iyi seçim.

vedo35

Alıntı yapılan: ahmetzafer - 03 Eylül 2013, 17:07:38
Merhaba arkadaşım. Oradaki konuyuda ben açtım zaten. :D

Yorumun için teşekkür ederim. Aşağıdaki kamerayı almayı düşünüyorum.

http://www.aliexpress.com/snapshot/262921241.html

Ooops o sizmiydiniz.? Kusura bakma arkadasim. Bilmiyordum . :-[ :-[ Bu urun isini gorur. Hayirli olsun.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.