Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Köpek Kovucu

Başlatan Elektrik2012, 03 Eylül 2013, 19:43:07

Elektrik2012

555 3 nolu pinini bd139 beyz girdim 1k ile emiteri Gnd bağladım collektörüde hop hop dieğr ucunada + verdim. Bi normal hoparlör koydum :)yuvarlak küçük olanlardan

z

İşe yaramaz köpeğe ninni olarak bile ses vermez. Tamam köpeğin rahatsız olduğu bir frekans var ama sesin şiddeti de önemli.

Öncelikle piezo edinmen gerekecek. Hoparlör kabinleri için satılan "piezo tweeter"lar 20Khz üstünde de çalışır. Bu tip piezoları bulabilirsin.

Zamanında bir arkadaşımın yurt dışından getirdiği ve çalışmasına tanık olduğum (köpeklerin kaçıştığı) köpek kovucuda 1 yada 2 mm kalınlığında disk şeklinde piezo vardı. Ayrıca transformatör ile de voltajı yükseltiyordu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Elektrik2012

Anladım Fakat trasformatör nasıl olcak onu anlıyamadım.Köpek herhalde ninni olarak bile gitmiycek ses :)

desman

Bi gelişme var mı ? Takipteyim bende yıpıcam aynısından :)
A freshman at YTU

Elektrik2012

Yok bi gelişme ne deneme şansım oldu :) Birde bu Ses yükseltme işi filan karıtşırdı Biraz öylece bıraktım :D

desman

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 10 Eylül 2013, 18:02:40
Yok bi gelişme ne deneme şansım oldu :) Birde bu Ses yükseltme işi filan karıtşırdı Biraz öylece bıraktım :D
Bizim sokakta çok var yaa.Siz aklıma düşürdünüz valla,öyle yarıda bırakmak yok hocam  ;D
Her gün yazarım  :)
A freshman at YTU

Elektrik2012

Aynen hocam yapıcaz inşallah :)

ipek

bu gün 9 volt pille çalışanlarından bir tane açtım . tek transistor osilator var eski radyoların ses katındaki gibi minik bir trafo var bozuk para büyüklüğünde seramik piezo eleman var.

çalıştırdım 1000 volt ölçebilen osilaskop probumu transducere değdirdim 560 volt genlik gördüm yani oynarken çarpar adamı piezoyu çıkardım 40khz 'lik oto alarm'larında kullanılan

piezoları falan ne varsa denedim sonuç 0 kendi piezosu o frekansta keskin çalışacak quartz
kiristali gibi çalışıyor kiristalin bir ucunu ayırınca osilatorde susuyor 1mA bile çekmiyor.
anladımki verim için rezonans gerekiyor. ebay'dan alınma ,10$ bu köpeğe kesin isabet için kırmızı lazer pointer'liside 15 $ bu baryum titan diski bulamıyacağınız için uğraşmayın derim.

piyasadaki çin malı tweeter'lerdende denedim 8TL onda'da sonuç 0.

arabam yeni kediler üstünü otel olarak kullanıyor,cırmaklanmadık yeri kalmadı asıl kedi savar yapın.dualarımı hiç eksik etmeyeyim. ;D

pisayisi

Siren uygulamalarında kullanılan piezo tweeter tipi hoparlörlerin çalışma band aralığı geniştir. Birkaç khz den 27 khz lere kadar çalışabilirler. 555 ile frekans üreteci yaptınız, köpeği kaçırcak frekansı da biliyorsunuz diyelim ancak bunlar yeterli değil. En kritik nokta bu osilasyonun birkaç on watlar mertebesindeki bir ses kuvvetlendiricisi ile piezo tweeter a aktarılmasıdır. Bunun için push pull çift transistorlu sürücü devreler kullanılabilirse de verimli olmaz.

Murat

Elektrik2012

Anladım Öncelikle ilgilendiginiz için çok teşekkürler inceliyorum  :D

yavuz

http://www.mebi.com.tr/urunler/dogo.htm
bu adresten DOGO marka olanından birtane aldım. Memnunum. Türk Malı, ODTÜ tasarımı, değişken frekanslı
tavsiye ederim.

Elektrik2012

İnceleyim bakalım Teşekkürler