cny70 çalışmıyor

Başlatan mfurkan7, 09 Eylül 2013, 19:19:41

mfurkan7

Merhaba, cny70 nasıl bağlanıyor bir türlü yapamadım. cny70 hangi bacak nedir? İnternette biraz araştırdım fakat çözüm bulamadım. Bazıları işaretli kısım filan demiş işaretli kısım neresi vs. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir de tam olarak 5v mu lazım cny70 için yoksa 3.7 voltla da çalışır mı?

RaMu

Cep telefonunu kamera moduna al,
bacaklara 470 ohm gibi bir direnç ile 5 V uygula,
bu esnada cep tel ile cny70 e bak,
morumsu bir ışık görüyorsan
cny70 içindeki kızılötesi ledin + - sini buldun demektir,
kaldı sana iki bacak buda npn transistörün collector ve emitter i
ledin eksisinin yanındaki collector
ledin artısının yanındaki emitter dir,
aslında datasheet e bakarsan hiç uğraşmana gerek yok gayet açık herşeyi gösteriyor,
http://www.vishay.com/docs/83751/cny70.pdf

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mfurkan7

hocam mavi renkli görünen lambanın bir bacağına 440 ohm luk direnç bağladım diğerine de pilin artı kısmını bağladım. Pilin eksisini de 440 ohm un çıkışına bağladım. 3 tane cny70 vardı 3 ü de telefon kamerasında ışık vermedi yardım lütfen. pilden kastım 5v. Teşekkürler.

mfurkan7

Hala çalıştıramadım yardım lütfen :)

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

RaMu

Nasıl denediğinin fotosunu ekle.
bütün bacakları bütün ihtimalleri dene,
aslında denemişsindir kaç gündür,
yani dirençsiz falan denediysen başta ledi bozmuş olabilirsin,
yoksa herhalükarda ledin ışığını kamera modunda görmen lazım o kadar denemeden sonra.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

polleme

Çok büyük boyutlu bir resim eklemişsiniz. Bu arada bu forumda mesaja resim eklemeyi bir türlü başaramadım. Nasıl yapılacağını nereden öğrenebilirim?

matador

cny70'e tepesinden bak algılayıcı üste gelsin yani. CNY70 yazan taraf resimde görünen marking area.

Arkadaş yanıtlamış ben yazarken.

Alıntı yapılan: polleme - 13 Eylül 2013, 22:27:21
Çok büyük boyutlu bir resim eklemişsiniz. Bu arada bu forumda mesaja resim eklemeyi bir türlü başaramadım. Nasıl yapılacağını nereden öğrenebilirim?

Herhangi bir resmin üzerine sağ tıklayın internette resim urlsini kopyala dedikten sonra. Konu yanıtladığınız sayfada B nin altında resim ekleme butonu var (monalisa) ona basınca  kodunu otomatik olarak ekleyecek, eklemezse siz yazın ve resim urlsini araya kopyalyın. şeklinde.

mfurkan7

3 tane CNY 70 var sanırım 3ü de bozuk. Çünkü her ihtimali denedim ama hiç dirençsiz denemedim. Birde 47k lık direncim yoktu 10k taktım sorun olmaz herhalde?

mesaj birleştirme:: 13 Eylül 2013, 22:34:39

Birde 100ohm yerine 440ohm koydum.

matador

440'dan düşük bir değer varsa onla dene.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 13 Eylül 2013, 22:33:14
3 tane CNY 70 var sanırım 3ü de bozuk. Çünkü her ihtimali denedim ama hiç dirençsiz denemedim. Birde 47k lık direncim yoktu 10k taktım sorun olmaz herhalde?

mesaj birleştirme:: 13 Eylül 2013, 22:34:39

Birde 100ohm yerine 440ohm koydum.
CNY70 in bozulmuştur. Cep telefonunun kamerası ile cny70 e baktığında ir led ışığını göremiyorsan zaten at hepsini çöpe. 440 ile ledi yine yanar ama düşük kullan. 10K da kullanabilirsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

RaMu

polleme hocam umarım dalga geçmiyorsundur :)

Ben artık google + yı kullanıyorum, bunu birazdan anlatacağım.
Normalde herhangibir foto yükleme sitesine fotoyu yüklüyordum,
sonra forum kodu yazanı kopyalayıp mesaja direk ekliyordum.
Forum kodu yazısı yoksa  "["i"m"g"]"  "["/"i"m"g"]"   (tırnak işaretleri olmadan yazılacak)
arasına resmin linkini yapıştırıncada aynı işi görüyor,
bu yöntemle herhangibiryerde açtığın fotoğrafı (fotoya sağ tıklanıp görüntüyü aç demeli)
linkinide ekleyerek nette gördüğün  foto ekleme işleminide yapabilirsin

google+ da ise email adresinle bir hesap alıyorsun,
hesabını açınca solda ana menüden zaten fotoğraflar sekmesi gözüküyor,
yada girilebilen herhangibiryerden fotoğraflara giriyorsun,
fotoğraf ekle seçeneği çıkıyor,
pcden foto ekliyoruz,
fotoyu yüklüyor hesaba,
paylaş diyoruz,
herkese açık olarak paylaşıyoruz,
paylaştıktan sonra fotoyu görüntülüyoruz,
bu esnada fotoya sağ tıklayıp özelliklerden bağlantı adresini kopyalıyoruz,
bunu yukarıda bahsettiğim gibi,
"["i"m"g"]"      "["/"i"m"g"]"   arasına yapıştırıyoruz,
hop mesajımızda artık istediğimiz fotoda tamam.

Eğerki mesele picproje bünyesinde direk foto ekleme seçeneği varmı yok mu ise,
bence yoktur, yada benim bildiğim kaarıyla yoktur,
varsa biri benide uyandırsın.

polleme

Yok dalga geçmiyorum inan.  :)

Ben resmi doğrudan picproje sitesine eklemeye çalışıyordum. Dışarıdan link vs yapıştırıyorum ama bir fotoğrafı farklı bir siteye upload etme ve oradan elde edilen linki bu forumda kullanma konusu hiç yapmadığım birşeydi. Ne yapacağımı anladım, teşekkürler.

RaMu

Hocam hayırlı olsun o zaman,
artık seninde fotolu mesajlarına kavuşuruz,
upload için facebook hesabı kullananlar dahi var sanırım :)

mfurkan7

112 ohm ve 40k direnç ile denedim ışık yine yanmadı büyk ihtimalle cnyler bozuk.