Güneş takip sistemi için Step motor seçimi

Başlatan techniq, 10 Eylül 2013, 14:10:23

techniq

Merhaba arkadaşlar..
Güneş takip sistemimde kullandığım step motor hakkında bir sorum olacaktı. Aşağıdaki resimde bulunan Alttaki dairesel plakanın altında Crouzet 1.8'' lik bir step motor bulunmaktadır. Sürücü olarak tb6560 kullanmaktayım.  Bu step motor, sistemi döndürürken tekliyor ve torku yetmiyor. Malesef bu step motorun tork değerini bir türlü bulamadım.Bu sistem için nema17 veya nema23 almayı düşünüyorum. Sizce nema 17 bu sistemi çevirebilir mi?

Birde arkadaşlar Toshiba lazer yazıcıdan çıkardığım aşağıdaki step motor Seri mi? paralel mi? bağlanmış.

Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler...

z

Mekanik aksamı motor miline doğrudan kuple etmek yerine araya dişli koyma şansın varsa Nema17 yeterli olacaktır. Sistem kuvvetli rüzgarlara maruz kalacaksa sorun olacaktır.

Step motor kullanmak yerine redüktörlü minik DC motorlardan kullanmak sanki daha hoş olurdu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Pratik olacaksa minebea 23lm motorlari cok ucuza cikma bulunabiliyor. 15-25tl arasi sanirim fiyatlari , onlardan bir tanesi ile deneme yapilabilir.
Hikmet Gumus  izmir

Kabil ATICI

Resimden gördüğüm kadarı mekanik pek sağlam değil. Tamam sağ-sol tekerlek ile dengelenmiş ama öne ve arka konusunda yük motora biniyor. Bu da yük durumunda motorun teklemesine neden olabilir.
Tekerlekler en azından bir düzlem oluşturacak şekilde yükü alması gerekir. Yoksa yük durumunda daha yüksek güçlü motor isteğin yinelenebilir.
ambar7

Tanrın Oğlu

ben birşeyi merak ediyorum. güneş pili ne için? enerji elde etmek için öyle değilmi? peki stepler ne için? sisteme yön vermek, haraket sağlamak için. resimlerden anlaşıldığı üzere steplerin millerini kilitleyen bir sistem yok. yani panel rüzgar, yağmur vs dış etkenlerden konumunu koruyabilmek için stepler sürekli enerji harcayacak.

steplere harcanan enerji > elde edilen enerji olacağına göre bu sistemi yapmanın mantığı nedir?

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: Tanrın Oğlu - 10 Eylül 2013, 19:46:41
ben birşeyi merak ediyorum. güneş pili ne için? enerji elde etmek için öyle değilmi? peki stepler ne için? sisteme yön vermek, haraket sağlamak için. resimlerden anlaşıldığı üzere steplerin millerini kilitleyen bir sistem yok. yani panel rüzgar, yağmur vs dış etkenlerden konumunu koruyabilmek için stepler sürekli enerji harcayacak.

steplere harcanan enerji > elde edilen enerji olacağına göre bu sistemi yapmanın mantığı nedir?
Güneş pilleri maksimum verimi güneş ışığı dik geldiği zaman olur. Bu nedenle güneş pillerini verimli kullanmak için güneşi takip etmesi gerekir. Sonuçta elde edilen enerji harcanan enerjiden çok daha fazladır.
ambar7

Tanrın Oğlu

ambar resimlerdeki 2 adet step motor yükte iken ne kadar enerji harcar?

Kabil ATICI

Bunların ne kadar güç çektikleri konusunda bir fikrim yok ama arkadaşın bellirtiğine göre bu motorlar yazıcıdan sökülmüş. Bu da piyasada alınan motorlar gibi 8 Amperler civarında olmadıklarını biliyorum  Denediklerin en iyi şartlarda ortalama  0.5A civarında akım çekiyorlar.

Burada göz ardı ettiğin olay bu motorlar sürekli aktif olmaz. Sadece hizalama yapar ve orada bırakır. (Bana göre aslında arkadaş burada dişli sistemi kullanmalıydı. Keşke yazıcıdaki dişlileri burada kullansaymış) Hatta mikroişlemcili sistemle kontrol edildiği için bu hizalama sistemi  her zaman değil sadece belirlenen bir toleransla yapılacak şekilde kontrol edilir.

Peki bir de şöyle bakalım bu panelleri güneş öğlen tepe olduğunda maksimum verim ile çalışacak şekilde konumladık bu durumda panel ancak 10-15 saatleri arasında verimli enerji üretir. E geri kalan saatlerde ne olacak öylece yatacak mı? Çünkü panel küçük 10-15 saatleri dışında enerji çıkışı herhangi bir işe yaramaz.

Sadece bu sistem değil bildiğim kadarı ile bu tür sistemlerde verimli bir enerji üretimi için güneşi takip etmesi gerekiyor. (güneş santralları dahil)
ambar7

Tanrın Oğlu

motorlar sürekli aktif olmazsa(enerjili) konumunu nasıl koruyacak bunuda soylermisin? senin dusunduğun gibi dusunelim. motor istenilen konum için adımlarını attı ve motorlar üzerinden enerjilerini aldık. bu andan itibaren motordaki tork neredeyse 0 a yakın(yok). sert bir rüzgar esti ve panel 180 derece döndü. yeni konumu biliyormuyuz?

şimdi benim dediğim gibi düşünelim. motorlara sürekli 1 amper akım akıttık.(iki motor var) peki panellerden ne kadar kazanç sağladık?

z

Motorlarin son konumlarini bilmeye gerek yok. Hedef hep belli, 4 sensorun esit miktarda isik gormesi.

Dolayisi ile panel konumunu elinle bozsan bile sistem gene gunese yonelecek. Zaten amac bu.

Tanrın Oğlu

Sensorler? eger su siyah makaron kapli seyler sensorse, benim teorim hakli cikar ve sistem surekli gunese dogru hareket egilimi gostermeye calisacaktir. Bu daha fazla enerji kaybi demek degilmi?

Benim fikrime gelince, motorlari direk millere kuple etmek yerine daha farkli bir sistem dusunulmesi kesindir. motorlar mumkunse servo olabilir. duzenege bir kez haraket verildiginde konumunu korumasi icin kilit sistemi gibi birsey yapilirsa(mekanikten hic anlamam. sadece hayal ediyorum) bir konumlama icin enerji harcanir. islemci uyutulup, 10 dk da bir uyandirilabilir. alet her 10 dk da bir konumunu ayarlar, motorlarin enerjilerini kapatir ve uyur.

z

Motorlari enerjili tutmaya gerek yok. Buradaki tasarimda eksik olan kisim reduktor kullanilmamasi. Sonsuz disli iceren reduktor secilirse zaten cikis milini zorlayip dondurmek mumkun olmaz.