inventer yapımı

Başlatan mfurkan7, 11 Eylül 2013, 17:23:58

OM

benim mesajlar gec onaylanıyor  bende aku olayını yukarıda yazdım , hazır upsten sökünce onun inverter devresi var onu al kullan led tv ye kadar rahat çalıştırır ama akü 7-9 amper değişiyor küçük ups lerde bitane kuru akü al 60 ah onla rahat kurtarır ama led tv 25 w/h olanlar üst seviye için dediğim gibi baya yükek güç lazım.

-Hasan-

https://320volt.com/gunes-pilleri-kullanarak-elektrik-uretimi/

Fikir edinebilirsiniz. İnverterin yanında şarj kontrol devresi de var.

LukeSkywalker

Şebeke gerilimi, 220v 60 hz degil, 220v 50hz dir.

mfurkan7

Teşekkürler hocam hatamı düzelttiğiniz için.

LukeSkywalker

Güneş panelinizin boyutlari ve urettigi guc nedir?

mfurkan7

mistek

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 12 Eylül 2013, 01:05:37
Boyutu 29x34 cm ve 10W

Bu panelle ne çalıştıracaksınız ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mfurkan7

Ya amacım inventer ile bunu 220v 50Hz yapıp ne bileyim buz dolabı,çamaşır makinesi, bilgisayar filan çalıştırmak. Hepsini değil :) Herhangi bir tanesini.

OM

yukarıda yazdım kardeş upsten cıkan hazır inverter veya mervesanın var bir sürü var hazır bitaneyle led tv çalıştırabilirsin çamaşır makinası için 10 bin tl+ para lazım.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: digiman - 11 Eylül 2013, 22:15:31
Bir tane UPS al bataryasını sök güneş panelini bağla daha stabil olur.
Güzel yöntemmiş hocam, hiç aklıma gelmezdi doğrusu.
---
Arkadaşlar bu arada "inventer" değil "inverter" olacak.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

OM

bu arada aküye bağlamadan önce regülatör de kullanman gerekiyor parasal sorun yaşarsan konjektör var araba parçası satanlarda var araba aküsü için regülatör 10 lira bişey işini görür iyi kötü akü ömrünü uzatır genelde 12v den fazla oluyor panel çıkışı , ups aküsü küçük oluyor amper düşük 60 Ah  130 lira civarı en ucuzndan alabilirsin selectin vardı sanırım araba aküsü.

mfurkan7

Evet bunların hepsi çok güzel fikirler ama önceki mesajlarda da dediğim gibi amacım bu inverter denilen şeyi ben nasıl yaparım baştan aşağıya ;) Kısacası inverter yapımını öğrenmekti.

LukeSkywalker

güneş panelini doğrudan invertera bağlamak hiç bir şeyi çözümlemez. Bu tür sistemlerdeki mantık, güneş paneli ile bir aküyü şarj edip, daha sonra bu aküdeki enerjiyi inverter ile kullanmaktır.

furkan.seker

merhaba,

10 Watt panelden 10 Watt alamazsın, panellerin açısına, zamana vs. göre bu azalacaktır. En uygun koşullarda bile 10 Watt alamazsın. Hadi diyelim 7-8 Watt alabiliyorsun. yapacağın cihazda da kayıp olacaktır. %90 verimli cihaz yaptın desek, 7 Watt en uygun koşullarda alacağın güç olur. 7 Watt ile bu saydığın cihazları çalıştıramazsın. Ayrıca, güneş (ve rüzgar) enerjisinde maksimum güç noktası denen bir olay var. Panellerden maksimum gücü almak için yükü belli bir noktada tutman gerekiyor, girişteki güce bakarak. Bu şekilde yaparsan dediğim oranda güç alabilirsin, yoksa daha da aşağı düşer alacağın güç.  Anlık ne kadar güç lazım, çalıştırmak istediğin cihazlardan bunu hesap edeceksin. Sonra ne kadar panel takman gerektiğini hesap edeceksin. Sonra bu panellerin maliyetini hesap edeceksin. Sonra zaten bu işten vazgeçersin. Bu iş o kadar basit ve ucuz bir iş değil, karışık bir iş. Amacın öğrenmek ise böyle bir işe girişme. Ufak birşeyler yapmaya çalış. Yok tasarruf edeyim diyorsan da, o zaman hazır bir sistem al daha ucuza gelir. Güneş enerjisi dağ başında, tarlada vs. kullanılabilir. elektrik olmayan yerlere elektrik götürmek için yani. ama şebeke olan yerde güneş enerjisi kullanmak çok mantıklı değil, kendini uzun sürede amorti eder.

OM

100 watt panel mono - led tv ye kadar kurtarır aydınlatma led ampul 6 wattlık  led tv 25 watt telefon şarjı bunları günlük kurtarıyor rahat 60 ah aküyle hemde çok rahat kurtarıyor 24 saat tv izlemezsen tabi.Tabiki kırsal çözüm şebeke olan yerde iyi olmaz . inverterlar en başta dediğim gibi nette bir sürü devre bulabilirsin ama inan basit devreler hiç stabil olmuyor ben yapmıştım 280 v çıkış veriyordu sinyalde sinüs değil  sıkıntılı iş biraz.