Kristal önüne bağlanan direnç

Başlatan mcn, 12 Eylül 2013, 18:48:09

mcn

ti ın yeni tiva serisi için çıkarttığı launchpad in şematiğini incelerken kristalle işlemcinin OSCOUTpini arasına bir direnç bağlandığını gördüm.

Daha önce bir yerde de karşıma çıkmıştı ama dikkat etmemiştim tam. Burda 0 ohm da olsa bu direncin nedeni nedir? Bu zamana kadar hiç kullanmadık? Kullanmalımıyız, ne kadar gereklidir?

Şekilde de görülen R26 direnci.

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Gökhan BEKEN

OSC2 ye bağlanan seri direnç var,
bazı devrelerde de osc1 ve osc2 arasında 1mohm değerinde paralel direnç var.
Hangisini tercih etmek gerekir?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bocek

Sanırım bu şemadaki direncin amacı farklı çünkü 0 ohm. Kullanılma amacı da jumper niyetine atlama yapmak olsa gerek. Pcb'si incelenirse büyük ihtimalle 0 ohm direncin altından yol geçiyordur. İşte bu 'yol'a yol verebilmek için jumper niyetine 0 ohm direnç konuyor benim bildiğim.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

mistek

Datasheetlerde kristalin bir bacağına seri direncten sıkça bahsediliyor ama sebebini bulamadım. Kristal dahasheetlerinde de kullanılması gereken direnç değerleri yer alıyordu.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

OG

Sebebi rezonans devresinin Q'sunu düşürür. Çok dar Q ile salınım yapmak zor olabilir, onu biraz rahatlatır. Farklı kristal kesimlerine göre sıkıntı çıkmasın diye.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tanrın Oğlu

Alıntı yapılan: OG - 13 Eylül 2013, 00:50:29
Sebebi rezonans devresinin Q'sunu düşürür. Çok dar Q ile salınım yapmak zor olabilir, onu biraz rahatlatır. Farklı kristal kesimlerine göre sıkıntı çıkmasın diye.

rezonans devresinin q su ne demek bay og?

OG

Band genişliği diyelim. Kalite faktörü. Rezonans devrelerini incelerseniz orada göreceksiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

furkan.seker

o direnç değil aslında, bir jumper. 0 ohm direnç atlama yapmak için kullanılır.

mcn

Atlama yapacak pek bi durum yok gibi geldi bana. Yani bu geliştirme bordu tamam diyebiliriz ama kartın üzerine baktım direnç 0603 kılıfta yani söküp takılabilecek bişey değil.

Sanırım OG nin dediği olay ama onu da tam olarak anlayamadım.

Birde işlemcinin datasheet nde böyle bişey yazıo,

Alıntı YapRs is the value in kΩ of a resistor that is placed in series with the crystal between the OSC1 pin and the crystal
pin. Rs dissipates some of the power so the Max Dl crystal parameter is not exceeded. Only use
the recommended C1, C2, and Rs values with the associated crystal part. The values in the table
were used in the simulation to ensure crystal startup and to determine the worst case drive level
(WC Dl). The value in the WC Dl column should not be greater than the Max Dl Crystal parameter.
The WC Dl value can be used to determine if a crystal with similar parameter values but a lower
Max Dl value is acceptable.

Rs dediği konumuz direnç. Bahsettiği tabloda da hep 0 ohm bir kaç yerde 1-2 ohm olduğu yerler var.
Burda ne dediğini tam olarak anlayamadım açıkcası, özetle ne demek istemiş var mı dilimize çevirebilecek? Anlayamadığım çok terim var.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

z

http://www.eetasia.com/ARTICLES/2001SEP/2001SEP06_AMD_AN.PDF?SOURCES=DOWNLOAD

Pdfde; Xtal uzerinde harcanan guc katalog degerini asmamali der. Eger bu guc asilirsa seri direncle voltaj bolucu yapilarak bu olumsuz durum onlenir der.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com