Phonebloks-Cep Telefonu teknolojisine yeni bir bakış açısı

Başlatan metaltrrocker, 13 Eylül 2013, 02:27:42

metaltrrocker

Phonebloks
Elemanlar gerçekten farklı düşünmüşler ancak(!) bu mantık zaten hali hazırda uzun bir zamandır masaüstü bilgisayarlarında kullanılıyor.Buna rağmen her yıl gelişen teknoloji ile işlemciler değişiyor ,bellekler değişiyor, yeni iletişim protokolleri çıkıyor vs. vs. Ben şu anki teknolojiyle bu iş çok önceden yapılmalıydı diyorum.Tabi herşeyden önce burada amaç dünya genelinde yıllardır birikmekte olan teknolojik çöplerin azaltılması.Sizler ne düşünüyorsunuz? Böyle bir telefon üretilse ne kadar süre idare edilir.Yoksa 2-3 sene sonra yeni bir anakart çıkartırlar da bir önceki teknolojinin gerektirdiği donanımları terkederler de önceki teknoloji çöp mü olur?
http://phonebloks.com/

furkan.seker

böyle modüler birşey yapılır. ama ebatları bence şimdiki telefonların 2 katı falan olur. Ayrıca elektronik anlamında bir sürü ek sorun demek, tek bir tasarım yapmaktansa bir sürü şeyi bir araya getirmeye çalışıyorsun sonuçta. bu tarz fikirler, genelde elektronik ve teknoloji ile çok alakası olmayan tasarımcıların işleri. Böyle birşey olsa ne güzel olur diye ortaya birşey atıyorlar, milletin hoşuna gidiyor. teknik olarak ortaya çıkacak sorunlar, maliyetler vs. hep gözardı ediliyor.

metaltrrocker

Buarada aslinda onemli.olan maliyet degil. Gunumuzde katlanarak artan teknoloji kirliligi.durum boyle olunca isin yapilabilirligi muallakta kaliyor biraz. Fikir guzel ama 4 cekirdekli 10 cekirdekli telefon(yakinda marketten bu cekirdekleri cerez gibi alacaz) cikara cikara bitiremediler. Teknolojinin sinirlarina gelirsek proje yapilir:-)

Tanrın Oğlu

şimdi kişisel izlenimlerimlerimden bahsetmek gerekirse,

1-insanlar yeni model telefonları,

-gösteriş yapmak, çevresindeki insanlardan aşağı kalmamak için satın alırlar(bu bana hep saçma gelir)
-telefonu fiziksel olarak eskir ve yenisini satın alırlar(bu konuda bu alet mukemmel bir buluş)
-telefonu donanımsal olarak eskir ve yenisini satın alırlar(bu konuda bu alet mukemmel bir buluş)
-telefonu bozulur ve yenisini alırlar(bu konudada mukemmel bir buluş. wifide sıkıntı var. at block u yenisini al)
-eski telefonları çok eskimiştir ve yenisini alırlar. mesela çevremde 55 yaş ve üzeri insanlar(sadece telefon açıp, mesaj yazan insanlar) sırf dokunmatik ekranı olsun diye smart phone aldılar.

gibi sebepler yüzünden alırlar.

2- telefon alırken,

-teknolojinin üzerinde, paralarının yettiği en son noktaya ulaşmak isterler. (bu konudada bu alet çok iyi. alacağın blockları belirle. ilk olarak pil ile başla. sonra ne istiyorsan block block satın al)
-tasarım. işte bu alet bu noktada sıçmış. kalın ve tasarımı bence kötü. umarım ağırda değildir.

gibi kıstaslar incelenir.

3- telefon aldıktan sonraki memnuniyet.

destek mükemmel olmalı. adamların siteleri şuan açılmıyor :)

benim görüşlerim bunlar. iyi bir buluş. kardeşleri tebrik ediyorum :)

ibo1973

Bence Yapılsa Tutar.

Neden tutar gibi geliyor bana oem pc lerin tutması ve senelerce kulanılması sebebi ile tutar gibi geliyor ve mantıklıda en azından bu tarzdaki bir alete ben kesinlikle alıcı olurdum hali hazırda akıllı telefon kulanmıyorum teknolojisinin çok hızlı eskimesi almamamdaki en büyük sebeb.

Bencede düşünen arkadaşları tebrik ederim fikir çok iyi dünyanın kirlenme oranına baya bir etkisi olucaktır ayrıca kulananlarında kesesine faydalı olucaktır.

Ancak burdaki en önemli nokta üreticilerin hesabına gelicekmi üreticiler bu tarzda bir alet üretirmi maddi olrak çıkarlarına uyarmı bana sorarsanız uymaz her yıl yeni bir telefon satmak varken bir telefona parça satmak mantıklı gelmiyicektir dolaysı ile bu teknolojiyi tahmininmce yakın yada uzak zamanda kulanamayız.

muhittin_kaplan

Süper Fikir,
Bakın Her Fikri Beğenmem Ben, Kıymetini Bilin

Murat Mert

mert07

cicjoe

Guzel fikir, kisisellestirilebilmesi, yeni donanim eklenmesi acisindan..
Gunumuz telefonlari SoC kullanarak bu boyutlara ulasiyolar diye biliyorum.. Yani CPU, GPU, GPS, WiFi, cart curt tek cip icinde..

Ornek: qualcomm snapdragon