fırçasız dc motor acs714 akım sensörü

Başlatan cann, 14 Eylül 2013, 11:02:09

cann

İyi günler 24 voltluk fırçasız dc motoru kendi sürücüsü ile sürüyorum. motora örneğin 10 kg, 20kg gibi yükler bindiğinde picle durdurmak istiyorum. bunun için aşağıda linki olan acs714 akım sensörü motoru besleyen güç kaynağına bağladım. sensör autunu pic adc sine gönderdim. motor çalışınca ne yük versem adc de okuduğum değer 10 bitte 15 sabit değer çıkıyor.  yani motora 10kg 20 kg da yüklesem boşda olsa değişmiyor. yöntemim mi yanlış.

http://www.robotistan.com/ACS714-Akim-Sensoru-ACS714-Current-Sensor-Carrier-5-to-5A,PR-1110.html

Erol YILMAZ

ACS çıkışını ölçü aleti ile ölçün bakalım boşta iken  yüke bağlı olarak artıyor mu ?

Karakoyun'u tespit ettikten sonrası kolay,

Artmıyorsa,  ACS,
Artıyorsa, PIC'tir.

cann

Picde sorun yok hocam acs çıkışı her iki durumda da 0.9V. bağlantılar doğru sadece kart üzerinde filtre yazan yere her hangi bir kapasitör eklemedim.

cann

ne olduysa şimdi 2,5 volt veriyor adc 526-530 okuyor ama yükleyince değişme yok. 1:50 redüktör bağlı bu nedenle mi hiç tınmıyor.
başka ne yöntemle yüke göre durdurabilirim.

ete

Bu akım sensörü boşta (hiç bir yük bağlı değil iken) 2,5V çıkış vermesi gerekir. Bu durumda Pic ADC si bunu 511 olarak okuması gerekir (10 bit için). Bir yönde akım çektiğiniz zaman çektiğiniz yöne bağlı olarak çıkış voltajı ya 0V ta doğru azalacak yada 2,5V dan 5V ta doğru yükselecektir.
Standart ve yönü değişmeyen bir kola bağladınız ise hep bir yönde akım çıkışı olması gerekir.
Doğru ölçüm için  motorun bir koluna bu sensörü bağlamanız gerekir. Yani diyelimki Motor pozitif beslemesini sensöre girdiniz ve sensör çıkışınıda motora bağladınız. Motor saat yönünde dönerken sensör çıkışı 2,5V - 5V arası çekilen akıma bağlı olarak bir değer verir.
Motoru ters yönde döndürürseniz bu sefer sensör çıkışı 2,5V-0V arası bir değer verecektir.
Bağlantı şeklinize ait bir şema koymadığınız için bu detayı anlatıyorum.
Bu açıklamalara göre bağlantınızı kontrol edin ve yeniden ölçüm alın. Önce motoru boşta çevirin sensör çıkışını ölçün.
Sonra motoru zorlayın (hep aynı yönde) yine sensör çıkışını ölçün.
Çıkışta fark olması gerekir.
Sensör boşta 2,5V verdiğine göre çalışıyor demektir. Dolayısıyla motor zorlanınca çıkış değişecektir. Ancak redüktörlü bir motor kullanıyorsanız ve zorlamanız yeterli değilse elbette motor sizin veridiğiniz zorlamayı kolayca yenecek ve çıkış değişmeyecektir.
Zorlama için başka yöntemlere başvurmalısınız. Mesela büyük bir kasnak bağlayın motor miline ve elinizle durdurmaya çalışın.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cann

Hocam Teşekkürler önerileriniz için. başta yapmam gerekeni sonda yaptım.
şöyleki
motor akımını bu olumsuzluklardan dolayı ölçtüm. boşta 0.4 A çekiyor. yürüyen vidalı mil bir sistem olduğundan tüm gücümle durdurmaya çalıştım. 1A e kadar arttı. yani bu şartlarda fark o.6 amper. sensörün katoloğunda anladığım kadarıyla 1 amper başına değişim 0.185 volt yazıyor ki bu durumda 0.185x0.6=0.11 volt yaparki buda adc de sanırım sadece 22 bitlik bir oynama yapar ki, anladığım kadarıyla bu sistem için uygun değil yanılıyormuyum. varsa bu sensörün daha küçüğünü kullanmalıyım. yoksa direnç -op-amp buda ek devre demek. mecbur kalırsam yapmak zorundayım.

e3

Merhaba hocam, ben de ACS709 kullanmıştım, bunlar çift yönlü akım sensörleri, ETE hocamın dediği gibi, 2.5 V ofset noktası ve buradan yukarısı pozitif, aşağısı negatif yöndeki akımlar için. Hassasiyet düzeyi sebebiyle size high side current sensing metodu ile, direnç-opamp vb. malzemeleri kullanmanızı tavsiye ederim. Pololu'nun düşük akım düzeyleri için size uygun sensörü maalesef yok.
.eem.

cann

bende böyle anladım. şimdi bir sürü iş çıktı watt lı direnç op-amp vs başlı başına bir devre.  ortası delikli hall sensörlerde işe yaramaz mı 0-2 Amper aralığın da?

magnetron

bu acs714 ile ilgili bir soru da ben sorayım

bunun bir de acs715 modeli var
burda akım tek yönlü

tabii çözünürlük 2 katına çıkıyor bu iyi bir şey

ancak benim uygulamamda akım genelde tek yön sadece bazen kısa süreli ters yönde de akıyor
bu acs715 'e zarar verir mi ? bir de akım ters akarken sinyal çıkışı ne olur ?

teşekkür

cann

motorun kendi sürücüsü yüksek akıma karşı koruma özelliği var, yani kartta bir yerde bu çıkış olmalı, arıyorum bulamıyorum. bulursam ayrı bir sisteme gerek kalmayacak.
alarm çıkışıdır dedim ama değil, kartın üzerinde nereye bakmalıyım. sadece 1tane 0.33 ohm direnç bununla alakalı olabilecek

http://www.mugul.com/buhler/BLDC%20Catalog.pdf

ete

Sürücüde istediğin her şey mevcut. Alarm output aşağıdakilerden biri meydana gelince çıkış veriyormuş.
1-aşırı yük koruması. Motora verdiği torku aşan bir yük yüklenirse ve bu 5 sn ve üzerinde devam ederse;
2- faz koruması. Fazlardan birisi ayrılırsa alarm yine çıkış veriyor.
3- aşırı voltaj koruması. 24 v un %25 veya üzeri motora gelirse
4- düşük voltaj koruması 24 v un %30 veya üzeri kadar az bir miktarı motora gelirse;
5- aşırı hız koruması, 3500 dev/dak lık hız aşılırsa
Alarm çıkışı open collector müş. Yani pullup yapan gerekecek. 10 ma lik bir çıkış gücü var yalnızca sinyal olarak kullanmak gerek.
Ete

cann

doğrudur hocam, emek verip incelemissiniz Teşekkürler

anladığım kendi parametrelerine göre çıkış durumuna geliyor. benim bunu kendi istediğim yükte kullanmam mümkün görünmüyor, ama sistemde işlemciye giden akımla ilgili bir analog sistem olmalı. onu bulmalıyım ama buluncada karttan bunu çıkış olarak almak çok pratik veya sağlıklı olurmu bilmiyorum.

ete

Madem sana uymuyor boşuna kartla uğraşma. Bulacağın şeyde işine yaramayacak büyük ihtimalle. Kendi parametresine göre bir sistem hazırlamış vatandaş.
Kendin basitçe düşük omajlı bir direnç (0,05 Ohm gibi) ve bir opamp ile mükemmel bir sistem yapabilirsin. Low side kullanmaya çalış ve beslemenin GND hattına yerleştir olsun bitsin.

Ete

cann

ekdeki devreyi yaptım hızlıca ama verim alamadım.

direnç değerlerinde düzeltme mi gerekir, öneriniz var mı

ete

1. Akım sens direncini 0,05 Ohm yap. Daha kolay bulursun veya kendin yapabilirsin.
2. 0,03 ohm un motor ucu ile Opamp + girişi arasındaki 33K yı kaldır ve direnç ucunu direk +  girişe gir.
3. GND ile opamp eksi giriş arasındaki 33K direnci 1 K olarak değiştir.
4. Opamp eksi giriş ile çıkış arasındaki 330K direnci  kaldır yerine 120K sabit direnç ve ona seri 22K çok turlu trimpot bağla.
Bu sistem ile yaklaşık 0-1000 ma arasındaki akımlar için çıkıştan yeterli sinyal alabilirsin.
Sistemin ayarlanmasına gelince, Maksimum çekebileceğin akım ne ise o akım çekildiğinde opamp çıkışından 5V almalısın.
Altındaki akımlarda opamp dan 0-5V arası bir değer okumalısın.

Ete