motor kararsız çalışıyor

Başlatan smail, 16 Eylül 2013, 12:28:20

smail

merhaba arkadaşlar,

ben l293d ile dc motor sürüyorum. devremde pic ve rf alıcı verici kullanıyorum. aşağıda kullandığım motorun resmi bulunuyor. Benim anlayamadığım sorun , motor normalde çok düzgün çalışıyor. fakat motoru benim devreme bağladığımda eğer motorun iki ucundan birinin kabloyla birleştiği lehimli kısıma dokunursam motorlar çalışıyor. ama dokunmazsam çok az dönüp duruyor. aceba ne yapmam gerekir ? şimdiden herkese teşekkür ederim.

yldzelektronik

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

smail

serhat1990

Motorun bacakları arasına , motorun dibinden 100nF kondansatör atarak denermisin  ?

İyi çalışmalar

smail

100 nf ı motorun kabloyla lehimlendiği yerlere lehimleyip denedim yine aynı şekilde ben elimle o kısıma dokunmadan çalışmıyor hocam

smail

100 nf ı motorun kabloyla lehimlendiği yerlere lehimleyip denedim yine aynı şekilde ben elimle o kısıma dokunmadan çalışmıyor hocam

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serhat1990

Şema ekle istersen inceleyelim , MCU kısmında MCLR pini falan boştamı ?

smail

devre şemam bu. bu şemaya ek olarak birde 26. pine rf alıcı bağlı.

z

Gnd bağlantınızda sorun var gibi. Çip içinden birbirine bağlıdır muhtemelen ama aşağıda verdiğim dokumanın 2. sayfasında olduğu gibi 4, 5, 12 ve 13 nolu pinleri Gnd ye bağlayıp deneyin.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/l293d.pdf

Bir de çıkışlara gene 2.sayfada olduğu gibi diyod ekleyin. Gerçi dokumandaki şemada soldaki  motor köprü modunda sağdaki iki motor ise tek yönde çalıştırılmak üzere tasarlamış.

Siz köprü modunda kullandığınıza göre her iki çıkışa da soldaki motora bağlanmış diyodlar gibi toplamda 8 tane bağlayacaksınız.

Diyod olarak kolay bulmak adına UF4007 kullanabilirsin.

smail

dediğiniz gnd olayını yaptım. fakat düzelme olmadı. l293 d  kendi içinde diyotlu olarak biliyordum ben. gerek varmıydı diyot eklemeye ?

z

Şemada diyodları görünce eklemeni tavsiye ettim. İçinde diyod varsa gerek yok.

O zaman sorun işlemcide mi yoksa sürücüde mi anlamak için sürücünün işlemci ile bağlantısını kesip sürücü girişlerine 1-0 kombinasyonu girip sorun olup olmadığını tespit etmek gerekiyor.

Scopunuz olsaydı işiniz çok kolay olurdu.

Parmağınızı dokundurduğunuzda ne oluyor acaba? parmağınızı değil de yalıtkan bir nesne ile bahsettiğiniz noktaya dokununca ne oluyor? Fırça temassızlığı diyeceğim ama sürücüsüz çalıştırınca sorun yok demişsiniz.

suleymanq

L293D'nin iki GND birbirine bağlı değil

serhat1990

Hocam diyot eklemeden çalışması gerekir şemayı incelediğimde bir problem göremedim ben . Devrenin PCB şeması varmı ? Besleme nasıl veriliyor ? Ayrıca MCU besleme uçları arasına VCC - GND arası işlemcinin hemen pinleri arasına pek uzak olmadan 100nF kondansatör yoksa ekleyip deneyebilirmisin ?

Kabil ATICI

Alıcına düzgün bir anten ayarla. Bağlantılarını tekrar kontrol et. Devren seni anten veya şase olarak kullanıyor gibi görünüyor...
ambar7