Lehim yapabilmek için 2inci kişiye ihtiyaç duymadan nasıl lehim yapılabilir?

Başlatan musti463, 16 Eylül 2013, 23:30:13

metaltrrocker

İlk defa duydum ikinci kisinin lazim oldugunu:-) oyle satafatli ekipmanlarim da olmadi. Bir sekilde sabitleyip yaptim lehimimi

maxel

:D anlaşılan arkadaşımız  biraz yeni bu işlerde.. ? 
bu işe ilk başladığım yıllarda bende sizin gibiydim hep 2.bir kişiye ihtiyaç duyardım kartımı tutim havyayı mı lehimi ? yoksa lehmlenecek elemanımı hep sıkıntı oldu ama zamanla ben işin püf  noktasını çözdüm şöyle ki bir devre yapacağım zaman malzemeleri lehimlemeye ilk önce en küçük en ince şeyden başlıyorum mesela devrede atlama köprü varsa önce onları lehimliyorum sabit durması için gerekirse kartın üstüne pnse karga burnu gibi alet koyar ağırlık yapmasını sağlarım daha sonra sırada büyük malzeme ne var direnç diyort kondansantör v.s  gibi sırayla kimseye ihtiyaç duymadan kendm yaparım ... :)   
umarım yeterince  açık oldu ...

Tagli

Ben o cihaz olmadan yapamıyorum açıkçası. Gidip bir tane alana kadar epey çile çekmiştim. Büyüteçini hiç kullanmadım ama. Hatta elime dolanıyor diye çıkardım.

Bence ikinci kişi tam tersi şekilde işi zorlaştıracaktır.
Gökçe Tağlıoğlu

ipek

resimdeki aparat harika imiş. büyüteçliler monografik görüntü nedeniyle beyindeki streografik merkezini
karıştırıyor. nerede bu havya ucu derken acı içinde kıvranıyorsunuz ,havya ucu çoktan elinize değmiş bile.
bu effekti düzeltmek için v stool tipinde konkal mercekli aparat yapmışlar. hem büyük hemde dünya para.

geçenlerde bir arkadaş forumda kolonoskopi kamerası gibi bir kamera paylaşmıştı .örnek resimde bir gsm telefon devresi ekranda harika duruyordu .alıpta sonuç alan lütfen bilgi versin kolay gelsin..

Andromeda

Eğer dejavu yaşamıyorsam bu konuyu bir yerlerden hatırlıyorum gibi,  :)
o resimdeki aparatın kötü yanı biraz bastırınca aşağı eğilmesi.yatay kolu aşağı indirip kendi sehpasına yaslamak gerekiyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Seckin ALAN

Serçe parmak pcbyi tutar. baş parmak ile işaret parmağı havyayı becerebiliyor iseniz orta parmağa lehim teli dolanır. Tek sıkıntılı tarafı Lehim telinin bitmesi. Bu yöntem serçe parmaktan uzak olan noktaları için gayet güzel. İki elle çalışmak çok daha kolay tabi.

İlk zamanlar 2. kişiye ihtiyaç duyuyordum yukarıdaki hocaların yazdığı gibi, eli titrer, çarpılır mıyım der vs. Sıcaklık yayıldığında birden elini çeker lehim sıçrar vs. Bir sürü gereksizlik.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

musti463

Alıntı yapılan: Seçkin ALAN - 17 Eylül 2013, 17:29:55
Serçe parmak pcbyi tutar. baş parmak ile işaret parmağı havyayı becerebiliyor iseniz orta parmağa lehim teli dolanır. Tek sıkıntılı tarafı Lehim telinin bitmesi. Bu yöntem serçe parmaktan uzak olan noktaları için gayet güzel. İki elle çalışmak çok daha kolay tabi.

İlk zamanlar 2. kişiye ihtiyaç duyuyordum yukarıdaki hocaların yazdığı gibi, eli titrer, çarpılır mıyım der vs. Sıcaklık yayıldığında birden elini çeker lehim sıçrar vs. Bir sürü gereksizlik.

orta parmağa lehim telini dolamak iyi fikir.Lehimleme konusunda çok da amatör değilim :) Kablo üzerine ağırlık koyma,eleman sökmek için serçe parmak ve orta parmakla pcb yi baş parmak ve işaret parmağı ile ısınan elemanı belli aralıklarla çekip bırakarak elemanın çıkmasını sağlamak gibi yöntemlerin bir kısmını biliyorum.Seçkin arkadaşımızın dediği gibi aklıma gelmeyen yöntemler var ise(orta parmağa lehim telini dolamak) onları keşfetmek istedim :)
Mustafa Emir SADE

ahmet_zxc

laboratuar/arge ortamında ikinci kişiye pek ihtiyaç olmuyor ama sahada rf ile uğraşıp çok kalın kablolar lehimliyorsanız ozaman birisi mutlaka lazım oluyor.

ben sıkıştığım zamanlarda lehim telini ağzımla tutarım.. yukarıda resmi olan alet var ama bir türlü ısınamadım ona..

z

Orta parmaga lehim dolama dediniz de aklima cok muzip bir fikir geldi. Ama soylemeyecegim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

ahmet_zxc
lehimde uzun vadede sağlığını bozacak kurşun var amma içindeki reçineye tutturulmuş bizmut işini daha kısa sürede bitirebilir . lehimi adam gibi elle tutmanı öneririm.
z
hocam çatlatmayın bizi. on parmağınızda on marifet olduğunuz zaten aşikar,birinde dolama'mı çıktıda parmağa sarmiyorsunuz. ? ;D

mehmet

Daha basiti kaliteli oyun hamurları ya da
duvara bir şeyler tutturmaya yarayan
hamurlar var. Pcb masaya bu şekilde
yapıştırılabilir. Bacaklı malzemeler pcb'ye
takılınca kağıt bantla yapıştırılır. Pcb ters
çevrilince malzemeler dökülmez.
Tabi bunun yanında profösyonel (Panavise marka)
pcb tutaçları yada bir mengeye bağlı plastik
bir işkence (bazı yapı marketlerde bulunan) ile de
yapılabilir...
Kolaylıklar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr