PLC, SCADA, PID ile tasarım projesi

Başlatan Silas, 18 Eylül 2013, 20:31:34

Silas

Merhabalar. elektrik-elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. bu yıl tasarım projesi almamız gerekiyor. ve ben stajımı yaptığım konu üzerine(PLC)  proje almak istiyorum. fakat bu konuda henüz yeniyim. ilgili hocalardan biriyle görüştüm bana şöyle bir proje verebileceğini söyledi:

"PLC ve SCADA ile PID kontrollü fırın otomasyonu. sistem 0.5 C derece ile çalışacak" yaklaşık olarak böyleydi.

PID ya da SCADA üzerine araştırma pek yapmadım. ilk duyduğum zamanlar biraz baktım ama zor gelmişti ben de daha ileride araştırmak üzere konuyu kapatmıştım. şu ansa karşımda duruyor.

Acaba bu projeyi yapabilir miyim? bu benim için çok mu zor olur? günlük ne kadar çalışmam gerekiyor? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

not: elektrik ağırlıklı dersler alacağım.

Analyzer

Selam,

Çok zorlu bir proje değil aslında. Yapılacak işler basit.

1. Bir kontrolcü belirleyeceksiniz.
2. Sensör olarak termokupl kullanabilirsiniz. Termokupl'ı max6675 ile okursunuz.
3. Fırın rezistansını SSR ile kontrol edersiniz. Sitede SSR şeması mevcut. Kullanım basit.
4. Rezistansı manuel olarak açıp kapatabiliyor olmanız gerekir.
5. PID kontrolü çözeceksiniz. O da forumda mevcut. Şurayı inceleyebilirsiniz. http://www.koumekatronik.com/media/kunena/attachments/775/HAFTA13.pdf
https://www.picproje.org/index.php?topic=38752.0 (pisayisi'nin kodu çalışır)

Bu şekilde yaptığınızda sorunsuz projenizi tamamlarsınız.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Silas

Alıntı YapSelam,

Çok zorlu bir proje değil aslında. Yapılacak işler basit.

1. Bir kontrolcü belirleyeceksiniz.
2. Sensör olarak termokupl kullanabilirsiniz. Termokupl'ı max6675 ile okursunuz.
3. Fırın rezistansını SSR ile kontrol edersiniz. Sitede SSR şeması mevcut. Kullanım basit.
4. Rezistansı manuel olarak açıp kapatabiliyor olmanız gerekir.
5. PID kontrolü çözeceksiniz. O da forumda mevcut. Şurayı inceleyebilirsiniz. http://www.koumekatronik.com/media/kunena/attachments/775/HAFTA13.pdf
https://www.picproje.org/index.php?topic=38752.0 (pisayisi'nin kodu çalışır)

Bu şekilde yaptığınızda sorunsuz projenizi tamamlarsınız.

Analyzer

kontrolcü belirleme derken, projeye uygun PLC seçiminden mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse sanırım bu konuda pek lüksüm yok. PLC'yi okuldan alacağım. tabii "3. sınıfsın sen. sana veremeyiz" demezlerse.

sanırım şöyle yapacağım projeyi:

termokuplu max 6675 ile okuyup seçtiğim(okulun verdiği) PLC'nin analog girişine input olarak vereceğim.(OPAMP'larla yükseltme işi yapmaya benziyor gibi geldi)

PLC'nin çıkışını da SSR'ye gireceğim. bu SSR'yi hızlı bir sigorta ile koruyacağım ve tabii alüminyum kütle(ve yeterli gelmezse bir de fan ile) soğutacağım. program kısmını da halledince projenin belli bir kısmı tamamlanacak.

okuduğum bazı konularda SSR yerine triac+opto diak ile bir devre yapılıp SSR yerine kullanılabilir denilmiş. Acaba bunu yapmalı mıyım bilemedim??
bir de bu fırın rezistansının sayısı kadar mı SSR kullanacağım ya da şu triacları?? SSR şemasını ne burada ne de google'da bulabildim. terminal tipi SSR şeması diye bile aradım ama bulamıyorum... Neden manuel olarak rezistansı aç kapa yapma gereği duyuyoruz? program otomatik yapacak bu daha iyi olmaz mı?

işin SCADA kısmında da yol gösterebilir misiniz? bu konuyla ilgili dökümanlar okuyorum ama henüz nasıl yapılacağına dair bir şey okumadım. Kodları, programı nasıldır bilmiyorum.

ayhani

Hocam hem ucuz hem iyi olsunb diyorsan delta plc'leri araştır. Kendine özel forumu var oradan birçok konuda yardım alabilirsin. Programıda Türkçe.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Analyzer

Selam,

Ben sorunuzu tam okumamışım. PLC ile yapacaksanız işiniz çok kolay zaten. Popüler PLC lerin yazılımlarında PID blokları olur zaten. Max6675'i kullanmanıza gerek yok. Termokupl okuyan modül de vardır okulunuzda. Genelde ayrı modül olur, ana plc nize ara kablo ile bağlanır. Basit şekilde okursunuz. PLC kullanacağınız için SSR leri de hazır kullanırsınız. (Google a SSR circuit yazarsanız bulabilirsiniz) Geriye bir şey kalmıyor zaten. PID bloğundaki parametrelere P,I,D değişkenlerini rezistansınıza ve ambiyansa göre belirleyeceksiniz. Proses ısı değeri zaten termokupl bloğundan gelecek, set değerini siz belirleyeceksiniz. PID parametrelerini belirlemek için Ziegler-Nichols'ü araştırabilirsiniz.

Scada olarak hangi sistemi kullanacaksınız? Scada'lar spesifik ve cihaza bağlı çözümlerdir. Bu sebeple scada türünü öğrenirseniz ona da yardımcı olurum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!