GND'leri eşitlemek

Başlatan ttg, 24 Eylül 2013, 00:39:19

ttg

Merhabalar,

elimde 3 adet kaynaktan oluşan 3 farklı devre var, 2 devre seri port üzerinden haberleşiyor. 3. devre de bu haberleşmeyi bilgisayardan gözlemek için kurulu, seri haberleşen tellerin birinden birine bağlı oluyor ve veri akışını inceliyor(öyle olmasını ümit ediyorum). Bilgisayarın okumasında sorun yok ama 2 devrenin 2 kaynaktan oluşması her defasında sorun oluyor. - uçlarını eşitledim ama yarım yamalak çözüyor olayı, çok fazla parazit oluyor.

2 pilin gnd lerini eşitlemek dışında ne yapılıyor bu tip devrelerde?
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

mistek

Kablo uzunluğuda önemli.
Ben 1 metreden uzun olan kablo hattında hep problem yaşadım.
Çok ince ve eklemeli olan kablolarda problem çıkarıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ttg

Kablolar kısa ve ince, ama çok da ince sayılmazlar. Tek kaynakla iki devreyi çalıştırınca hayat güllük gülistanlık oluyor. Bir şeyleri atlıyorum ama henüz neyi atladığımı bulabilmiş değilim.

z

Seri port uzerinden haberlesiyorlar derken "interface"in RS232 mi yoksa TTL mi?

Eger RS232 değilse RS232 yapmalisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ttg

Hocam merhaba,
deneme yapıp duruyorum. En son vardığım nokta şu hali aldı:

MSP430 launchpad'i usb girişinden beslersem, sorun yok çok güzel çalışıyor. ts1084 ile bir pili regüle ettiğimde ya da bir cep telefonu bataryasından(3.7V) diyotla 3V civarına indirip beslediğimde bu parazitler araya giriyor.

MSP430'u usb den beslediğimde neyi kaçırıyorum da pille yakalayamıyorum? Kaç gündür sayısız deneme yaptım bıktım artık resmen. Sebebi konusunda hala bir fikrim yok:(

mistek

Pilin GND si ile PC GND ortak mı ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ttg

Evet ortak, zaten ortaklamasam çıkacak parazitler çok çok fazla oluyor direk unuttuğumu anlıyorum.

PC yerine başka pil bağlayamıyorum , topraklar ortak bile olsa parazitler giriyor, az biraz da değiller bütün iletişim bozuluyor.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ttg

hocam mesafe 10 cm bir şey, sistem de taşınabilir olacak rs485 de eklersem işin içinden nasıl çıkarım bilmiyorum açıkçası. Bir de bilgisayardan besleyince sorun olmaması caydırıyor ondan

z

10 cm icin rs232 ye de gerek yok. TTLde bile sorun olmamasi lazimdi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Başka pil ile deneyin. Sistemde çalışan diğer elemanlara pilin gücü yetmiyor olabilir.

ttg

Gerçekten şu sisteme anlam veremiyorum. Tam bir saçmalık. 1 saat önce okulda denediğimde adam gibi çalışıyordu. Eve geldim aynen kurdum mutlu mutlu.
2 saniyede bir işlemciden "komut" yazılı mesaj geliyor. Çok da iyi geliyor bir problem yok.
Ben bir komut yolluyorum "11-" ya da "12-" olarak. Bu da gidiyor sorun yok.
Ben komut yolladıktan sonra � işaretleri geliyor bir süre. Deli olucam kaç gündür neden olduğu konusunda en ufak bir fikri olan insan görmedim, çözümsüz bekliyor.
MSP'yi bilgisayarın usb sinden besleyince hiçbir problem yok, en ilginci de o.

Çıktılar ("komut" yazanlar düzenli olarak işlemciden geliyor, "gidecek" kısmını sunucu yazıyor, "11-" kısmı veri. Kısacası veri yollayınca sapıtıyor cihaz.)
K o m u t:
K o m u t:
K o m ut: 
K o m u t:
K o m u t:
K o m u t:
K o m u t:
K o m u t:
K o m u t:
K o m u t:
K o m u t:
K o m u t: