bu malzemelerle tanışan varmı?

Başlatan F.T, 26 Eylül 2013, 22:55:12

F.T

arkadaşlar aşağıda verdiğim smd 3 ayaklı transistör sot23 kılıflı malzemeleri nette bulamadım.karşılık olarak ne kullanabilirim.özellikleri nelerdir.

JPW  (yazı bitiminde yan olarak 02 yazıyor)
WB6 (   "                  "                 05    "      )
1B6   (   "                  "                 9d    "     )

bu malzemede sod323 diod kılıfında

GP014     

iyi çalışmalar...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F.T

arkadaşlar bu malzemelerin özelliklerini nette araştırıyorum bir türlü bulamadım.yardım bekliyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

JKramer

JPW, BAS19 diyot olabilir. (http://www.dl7avf.info/charts/smdcode/cj.html)
WB6, BZX84-C4V3, 4,3V zener olabilir.
1B6, 5 bacaklı SOT23-5 olsa 1,6V LDO regulator olabilirdi.

F.T

hocam ilginiz için teşekkürler.

hepsi smd 3 bacaklı. sot23 kılıf.sadece gp014 iki bacaklı zener bariyer gibi.yada tvs diod gibi.ama özellikleri net olarak nedir bulamadım.

polleme

Bazı diyotlar da iki bacaklı olmalarına ragmen SOT23 olabiliyorlar.

F.T

evet hocam haklısınız.bunların nette smd kataloglarda kodlarını girdim pek bir kaynağa ulaşamadım.en azından net olarak bu budur diyemedim.hep tereddütte kaldım.

mesela GP014 bu 24 volt hattı üzerinde parelel kısa devre olmuş durumda.bunun tvs diyod yada zener bariyer olma ihtimali yüksek ama bilgi bulamayıncada kaç voltluk kaç amperlik gibi sonuca gidemiyorum.

F.T

arkadaşlar hala yardım bekliyorum.malzemeleri net belirlemem lazım.

Burak B

JPW - BAS19 (Buradaki 'W' diyotun çinde yapıldığını belirtiyor. Yani sadece JP - Bknz.
WB6 - BZX84-C4V3 (Buradaki 'W' diyotun çinde yapıldığını belirtiyor. Yani sadece B6 - Bknz
1B6  - BC846B (Buradaki '6' transistörün üretildiği fabrikayı belirtiyor. Yani sadece 1B - Bknz.)

Umarım yeterince kesin olmuştur.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

F.T

Hocam teşekkür ediyorum gayet anlaşılır.GP014 için ne dersiniz.ayrıca kod bitiminde yazan rakamlar harfler ne ifade ediyor.

Burak B

GP014 kılıf nedir ? Varsa fotosunu koyun.

PZU16 veya muadili bir 16V 5mA zener diyot - Bknz

F.T

Hocam SOD323.sol başta katod çizgisi var.ne yazdımsa bir bilgiye ulaşamadım.ama devrede beslemeye parelel kullanılmış.yüksek voltajdan delinmiş.tvs diod veya koruma diodu olduğunu düşünüyorum.tabi bu benim yorumum.

Burak B

Alıntı yapılan: ByteMaster - 28 Eylül 2013, 22:40:37
GP014 kılıf nedir ? Varsa fotosunu koyun.

PZU16 veya muadili bir 16V 5mA zener diyot - Bknz

Üstteki mesajı düzenlemiştim.

F.T

hocam fakat bu malzeme 24 volt besleme girişine parelel ters takılmış bir malzeme.anormal bir durumdan dolayı 36 volt üstünde bir voltajdan dolayı kısa devreye  geçmiş.bu karşılık kesinmi.

not:paket sod123 te olabilir.

Burak B

Zenerin orda ne iş yaptığı belli. Ne olmasını bekliyorsun ? Zenerin işlevi belli. 5mA 24V bir zener tak madem 16V yeterli değil. PZU16 için verdiğim datasheeti incelersen GP bu zenerin kodu 014 alt satırında yazıyorsa üretildiği tarihin v.s. kodudur.

F.T

hocam GP014 olarak yanyana yazıyor.sol tarafında ince katod çizgisi var.bacakları altına kıvrılmış ama kenardan lehimleme için çıkıntısı var.