Basladigim CNC projesi ...

Başlatan gumush, 29 Eylül 2013, 17:05:16

hakimayal

Selamlar.. Bu konuda benimde bazı çalışmalarım var..  Şu an x-y-z koordinatlarında çalışacak sistemimi hazırladım. Sipariş verdiğim kontrol devresi ve motorları beklemekteyim. Onların adaptasyonundan sonra  mach3 programını kullanabilme aşamasına geçeceğim.  Bu konuda bilgi baylaşımına açığım. deneyimlerimizi bir birimize aktarmak isterim.

yufuk

Merhaba.

İşe başlamadan önce şu linkteki tartışmayı baştan sona okumanızı öneririm. Önemli tecrübeler ve araştırmalar aktarılmış. Maliyet konusundada yardımcı olacaktır.

http://www.kontrolkalemi.com/forum/cnc-and-torna/78844-cnc-router-yapimi-fotograf-video-aciklamali.html

ehliseyf

PCB Kazıma için extradan ihtiyaç duyulan donanım yada yazılımlar nelerdir ve neden ihtiyaç duyulurlar ?
CNC Router ile pcb kazıma yapılamaz mı ?
Code'm mu oturturum !

gumush

Yapilabiliyor.

CircuitCam , Coppercam gibi yazilimlar ile bu kazima icin gerekli Gcode'lari olusturulabiliyor.
Hikmet Gumus  izmir

ehliseyf

Alıntı yapılan: gumush - 06 Kasım 2013, 10:42:48
Yapilabiliyor.

CircuitCam , Coppercam gibi yazilimlar ile bu kazima icin gerekli Gcode'lari olusturulabiliyor.

Gcode oluşturan bir çizim programı var mı ? altium yada ares gibi.
Code'm mu oturturum !

gumush

Diptrace'de oldugunu saniyorum.
Hikmet Gumus  izmir

hll

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

cann

bende mekanik kısmı bitirdim.
motorları bağlayacağım bir kaç güne. bipolar seri yada bipolar paralel hangisini tercih etmeliyim.

mach 3 kendi sitesinden yüklesem, lisans almasam süre sınırımı var, işlem sınırımı var. yada craclı nereden bulabilirim.

teşekkürler

gumush

Fotograflarini paylasirsaniz cok seviniriz.
Hikmet Gumus  izmir

ehliseyf

Bu proje için 10000 TL gibi bir bütçe ile iyi bir CNC  çıkartabilir miyiz ? @Gumush hocam projenin tüm dosyalarını paylaşmayı düşünüyor musunuz ? Bir değişiklik var mı çalışmada.
Code'm mu oturturum !

gumush

Cizimlerde bir degisiklik gerekti , vakit ayiramadigim icin cizemedim. Tamamladigim zaman tum dosyalarini detaylarini paylasacagim.
Hikmet Gumus  izmir

mistek

Benim merak ettiğim bişey var. Sağda solda masaüstü CNC tezgahlar görüyorum 2500 liradan 10bin liraya kadar çıkıyor fiyatları.
Burada yapılanlar nekadara mal oluyor? Harici özellikler mi ekleniyor?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

cann

bence fiyat farketmiyor.

10 binliralık bir cnc alamayacağım için, bir seferinde vidalar bir seferinde motorlar vs, taksit taksit almış gibi oluyor.

motorları bipolar seri bipolar paralel bağlama konusunda yol gösteren olmadı

ehliseyf

Alıntı yapılan: gumush - 06 Kasım 2013, 17:34:06
Cizimlerde bir degisiklik gerekti , vakit ayiramadigim icin cizemedim. Tamamladigim zaman tum dosyalarini detaylarini paylasacagim.

hocam çizebildiklerinizi yükleyebilirseniz bizde belki değişiklik yada ekleme yapabiliriz. hızlı ilerlemiş olur.ben de ünitemiz için bir cnc yapmaya karar verdim. 10000 TL bütçemiz var.
Code'm mu oturturum !