PIC Programlama ögrenmek istiyorum

Başlatan aea_46, 03 Ekim 2013, 17:22:58

aea_46

Merhabalar. Elektronik bölüm ögrencisiyim. Eskiden beri pıc ile yapılmış devrelere merakım büyüktür. Ama bir türlü pıc'i ögrenemedim. Programlama cihazım da var. Kısacası dört dörtlük pıc programlama ögrenmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Nereden başlamalıyım neler yapmalıyım ?

Şimdiden Teşekkürler
KSU Elektronik Bölüm Öğrencisi A.K.A TA8AKU

serhat1990

Bana kalırsa ilk olarak ASM ile başlamalısın , biraz register vs gibi yapıları ASM'de öğrendikten sonra Hi-Tech C , XC , PicC  ile çalışmanı öneririm.
ASM ile basit bir kaç uygulama yap , biraz C çalış aynı zamanda . Sonrasında Hi-Tech C için FxDev hocanın Hi-Tech C kitabı ile başlayabilirsin . Hızla ilerlediğini göreceksin :) Bu arada forumda bununla ilgili bir çok konu mevcut olması gerek biraz araştırma yaparsan sorularına yanıt bulabilirsin.

İyi çalışmalar , saygılarımla ...

yildizelektronik

Bence PIC için harcayacağın zamanı ARM için harca ilerde çok faydasını göreceksin.

safaka123

arkadaşlar asm ile başlarsa çabuk yılabilir.

Öncelikle programlama mantığı nedir onu öğrenmelisin.
daha sonra en basitinden bu sitedede yer alması lazım ETE beyin ders notlarını alıp denemelere başlayabilirsin.
Birde proteus (isis ve ares ) yüklemelisin (denemeleri bilgisayar ortamında yapabilmek için. )
Şayet ete beyin denemeleriyle başlayacaksan (pic basic pro) pbp 3.0 dan önce olan bir versiyonu bilgisayarına yüklemelisin (pbp 3.0 da config satırının yazılımı değiştiğinden bazı örnekleri çalıştıramıyabilirsin.)
daha sonrasında istersen microcode studio programını da indirebilirsin.

Bütün bunların yanında öncelikle pic16f84 gelir ama devrelerini pic16f628 entegresiyle yapabilirsin gerçekleştirirken xtal kullanmana gerek kalmaz. Bunların tabiki datasheet lerini de incelemelisin. Sanırım 628inde türkçe datasheet oluşturulmuş ama emin değilim pic16f877 nin türkçe datasheet var biliyorum.

Sonrası sana kalmış  Burada yardımcı olacak üstadlar çok. Tabiki bende bunları üstad olarak mı yazıyorum. Hayır. Bende senin gibiydim bu yollardan geçtim. Hala amatör olarak öğrenmeye çalışıyorum. (fark olarak önce asm öğrendim ama pic için değil zilog için. Bundan dolayı asm den önce pbp dedim. Fakat 2. adım asm olmalı çünkü pbp nin yetersiz kaldığı yerler olduğunu anlayacaksın zamanla.) PBP içinde asm rutinlerini kullanabilirsin.

Bunun yanısıra ben C öğrenmediğim için ne kadar iyi onu bilemem ama sen daha yolun başındaysan pbp yerine C yada proton basic gibi programlarında olduğunu dikkate almalısın. Üstadlar söyleyebilirler, hem pbp hemde diğer programlama dillerini kullanıyorlarsa karşılaştırmalı tavsiyelerini iletebilirler.

Kolay gelsin.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: aea_46 - 03 Ekim 2013, 17:22:58
Merhabalar. Elektronik bölüm ögrencisiyim. Eskiden beri pıc ile yapılmış devrelere merakım büyüktür. Ama bir türlü pıc'i ögrenemedim. Programlama cihazım da var. Kısacası dört dörtlük pıc programlama ögrenmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Nereden başlamalıyım neler yapmalıyım ?

Şimdiden Teşekkürler

Canım kardeşim tavsiyem tabii ki arkadaşların tavsiyesinin yanında nacizane en başta sayısal elektronik işini hallet.Mikrobilgisayarlar olayını da hallet.Sonra asm olarak gir konuya.Buna paralel programlama notları oku.C dili tavsiyemdir.Bu dili öğrenmeye başla.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Recep METE

Ben elektronik mühendisi değilim,okuduğum lisede elektrikle ilgili değil.Fakat tamamen merak ettiğim için pic programlamayı bayağı öğrendim.Bunu Serdar Çiçek Hocanın "CCS C kitabı ve Murat taşbaşı'nın "C programlama" kitabı ile başardım.Bence bir şeyler öğrenmek istiyorsan bu harika kitapları al,CCS C kitabı uygulamalarla pic programlamayı işliyor.Buradaki uygulamaları sen de yapabilirsin.Böylece pic te gelişmemen mümkün değil.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

canbulut

Alıntı yapılan: serhat1990 - 03 Ekim 2013, 18:12:16
Bana kalırsa ilk olarak ASM ile başlamalısın , biraz register vs gibi yapıları ASM'de öğrendikten sonra Hi-Tech C , XC , PicC  ile çalışmanı öneririm.
ASM ile basit bir kaç uygulama yap , biraz C çalış aynı zamanda . Sonrasında Hi-Tech C için FxDev hocanın Hi-Tech C kitabı ile başlayabilirsin . Hızla ilerlediğini göreceksin :) Bu arada forumda bununla ilgili bir çok konu mevcut olması gerek biraz araştırma yaparsan sorularına yanıt bulabilirsin.

İyi çalışmalar , saygılarımla ...
+1

robomaster

PIC programlama deyinde daha baştan kendini Microchip e teslim ediyorsun. MicroChip üzerinde microc ve/veya high tech c ile kod yazan biri olarak bana bu soruyu sorarsan direkt olarak Arduino ile başla diyorum. Hem çok daha ucuz, hem derleyicisi bedava, hem örnek çok hemde uygulama geliştirme kartları çok ucuz.
Kendinizi geliştirdikçe daha sonra alternatifleri konuşuruz.
Selamlar