3 fazlı basit hız kontrol

Başlatan zeka43, 06 Ekim 2013, 05:11:41

zeka43

Daha önce ssr yapmştım site sayesinde moc  ları tanıma fırsatım olmuştu.
2 Beygirlik 3 fazlı bir motor için hız kontrol ve hatta hız kontrol şart değil 70devirdeki motoru yaklaşık 10devire düşüreceğim bunu nasıl yapabilirm, tek fazlı motorlar için dimmer gibi bişeyler aklımdan geçiyor ama bu kadarda basit olmaz diye düşünüyorum 3 faz da bu iş nasıl oluyor basitçe mantığı nedir acaba.?

timpati

basitçe... keşke herşey dediğin gibi basit olsaydı :(
why mr. anderson, why ?

yusuf3101

Merhaba Hocam

bu alttaki devreyi tek faz motorda denedim çok güzel çalışıyor sizde bu devreyi yüksek akıma dayanıklı elemanlar ile 3 adet yapıp 3 farklı fazda hız kontrol yapabilirsiniz belki nötr olarakta 2x100nf kondansatörlerin alt kısmını kullanmanız gerek ve bu 3 devrede nötr ortak bağlayıp potansiyometreyide ortak kullanıp yapabilirsiniz belki. ayrıca değer yazmayan dirençte cam siğorta oluyor yazmayı unutmuşum. ve PIC ile kontrol etmek istersenizde optokuplör falan kullanarakda yapılabilir. tabi devre 3 fazda çalışırsa :)
sabahın 5'inde yazıyorum eğer yanlışım varsa ise düzeltin mantık hatalarım olabilir fakat devre tek fazlı motorda gayet güzel çalışıyor sadece buna emin olabiliyorum 3 faz denemesi yapmadım malesef :)

Saygılar..

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mg1980

Bahsettiğiniz fırçalı matkap,çamaşır makinası gibi motorlarda çalışıyor.Diğerlerinde maalesef çalışmaz.Dediğiniz üç faz için olanı da denemiştim bir zamanlar.Sağlıklı olmadı.mg1980

yusuf3101

Alıntı yapılan: mg1980 - 08 Ekim 2013, 08:14:41
Bahsettiğiniz fırçalı matkap,çamaşır makinası gibi motorlarda çalışıyor.Diğerlerinde maalesef çalışmaz.Dediğiniz üç faz için olanı da denemiştim bir zamanlar.Sağlıklı olmadı.mg1980

evet bende elektrikli süpürge motoru için yapmıştım bu devreyi. küçük bi plaket kesme tezgahı yapmak için kullanmam gerekti ve motor direk 220 de çok hızlı çalıştığından ayar ile istediğim hıza düşürmek hem işime yaradı hemde hoşuma gitti :)

3 faz motor için söylediğim mantıkta hata yok o zaman hocam. peki sağlıklı çalışmamasının sebebi de 3 fazı da aynı anda kontrol edebilmek olabilirmi acaba?
yani üç fazda da enerjiyi dengeli açıp kısarak dengeli çalışabilir mi. yada tek pot ile 3 fazında manuel ayarına hakim olabiliyor muyuz.

Saygılar..

spina bifida

aynı devreden 3 tane yapıp kullanıp deneyin.

Analyzer

Selam,

İster tek fazlı ister çok fazlı olsun motor kontrolünde sadece voltajı değiştirmek yetmiyor. Aynı zamanda frekansı da benzer oranda arttırmalı ya da azaltmalısınız. O nedenle yukarıdaki devre monofazede kısmen çalışabilir (tek ana sargıdan dolayı) ancak trifazede çalışmaz. Sürücüler basitçe anlatmak gerekirse, AC besleme akımını DC ye çevirir ve açıları 120 derece olacak şekilde 3 fazı sinüsodial dalga biçiminde yeniden oluşturur. Dışarıdan alınan hız bilgisine göre voltaj ve frekans ayarlanır ve hız kontrol edilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ipek

geçmiş yıllarda forumda kimin mos'u yada igbt'si daha güzel patladı yarışması vardı. onu hatırladım.ben altı ay uğraştım motoru döndürdüm fakat şimdiki aklım olsa piyasadan bir sürücü alırdım üstelikte garantili.
burada amaç heves kırmak değil fakat gerçekten extrem bir iş.ilk IR2130 ile yapmıştım, motor deli danalar gibi dönüyordu ,fakat devri düşürdüğümde motordan kokular geldi. arkadaşın bir evvel izah ettiği gibi algoritma frekans ve voltajın ahengi ile ilgili.

Murat Mert

S.A.
Motorun gücü neyse gidin delta marka bir surücü alın istediiniz gibi takla attırın. 0-10 V , 0-20, 4-20 mA kullanırsınız yada pot ile de çalıştırırsınız.
mert07

zeka43

Sanırım duymak istediğim cevaptı analyzerin yazdıkları, evet almak daha akıllıca ama işin özetini öğrendik teşekkürler