Algoritma Nedir ?

Başlatan muhittin_kaplan, 06 Ekim 2013, 10:46:36

Mr.Java

Fakat kod optimasyonunda eğer pointerler havada uçuşuyorsa ilk aklıma gelen yapı Restrict'tir.Sonrasında uygun değişkenler,en az kod ve en az koddur en iyi çalışan program.Bunuda algoritmada ki yalancı kod kavramıyla akıcı şekilde yazınca algoritma kendiliğinden çıkıyor ortalığa.

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 25 Ekim 2013, 16:46:37
SqlLite,SqlServer yada MySql Nasıl Çalışıyor ki Hocam ?

Sqlserver yada MySQL icin OS lazim, PC lazim, disk lazim lazim oglu lazim.
Halbuki Sqlite embedded, duzgun bir arm cortex m3/m4e applicationa ekleyebilirsin.

neyse yine acilmaya basladikmi nedir?  :)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

Devam edelim soruyla...
Mesela sayi(99999) adinda bir dizimiz olsun. Bu diziden istedigim sayinin indexini bana donduren fonksiyonu nasil yaparsiniz?
Not dizi icindeki sayilar karisiktir ama  siralanmistir.(orng 0-3-6-11-12-15-22 gibi)

Tagli

Aklımdan bir sayı tuttum, 0 ile 128 arasında. Her tahminden sonra tahmin edilen sayının, tuttuğum sayıdan büyük mü yoksa küçük mü olduğunu söyleyeceğim. En fazla 8 tahminde bu sayıyı bulabilir misiniz?

Bu sorunun cevabı muhittin_kaplan'ın sorusunun da cevabı.

Bu arada, böyle şeyler için genelde diziler değil ikili ağaçlar kullanılıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Ekim 2013, 16:15:21
Devam edelim soruyla...
Mesela sayi(99999) adinda bir dizimiz olsun. Bu diziden istedigim sayinin indexini bana donduren fonksiyonu nasil yaparsiniz?
Not dizi icindeki sayilar karisiktir ama  siralanmistir.(orng 0-3-6-11-12-15-22 gibi)

binary-search

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2013, 17:20:12

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Ekim 2013, 17:16:08
Aklımdan bir sayı tuttum, 0 ile 128 arasında. Her tahminden sonra tahmin edilen sayının, tuttuğum sayıdan büyük mü yoksa küçük mü olduğunu söyleyeceğim. En fazla 8 tahminde bu sayıyı bulabilir misiniz?

Bu sorunun cevabı muhittin_kaplan'ın sorusunun da cevabı.

Bu arada, böyle şeyler için genelde diziler değil ikili ağaçlar kullanılıyor.

8 degil 7 tahmin olacak.....mi acaba? :)

eger sayilar sirali ise ekleme ckarma yapilmiyorsa agac yapmaya gerek yok

metaltrrocker

Alıntı yapılan: mufitsozen - 27 Ekim 2013, 17:17:21
binary-search

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2013, 17:20:12

8 değil 7 tahmin olacak.....mi acaba? :)

eger sayilar sirali ise ekleme ckarma yapilmiyorsa agac yapmaya gerek yok
Ben de binary-search diyorum geçen derste gördük:)

Tagli

Evet dogru 7 olacak. Aslinda bana da oyle gelmisti ama bir deneme yapayim dedim ve o sirada yaptigim tahminleri yanlis saymisim. :-[
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

müfit hocam binary i açıklarmısınız nedir ne değildir ?
Neden Teker Teker ile sormuyoruzda bu binary search i kullanayım.

Tagli

Teker teker sormus olsaydik daha uzun surerdi. Benim verdigim ornekte mesela aklimdan 95 tutmus olsaydim, bastan baslarsak ancak 95'inci tahminde sonuc bulunabilirdi. Ama binary search ile en fazla 7 hamlede bulunuyor.

Bilgisayar terminolojisinde O() gosterimi denen bir olay var. Bir islemin girdi sayisina bagli olarak ne kadar zaman alacagini veya karmasik oldugunu ifade etmek icin kullaniliyor. Soz konusu ornekte bastan baslayip sayilari tek tek deneseydik ifade O(n) olacakti. Yani arama suresi toplam veri sayisi ile orantili olarak artacakti. Binary search ile ise ifade O(log(n)). Yani bulma suresi veri sayisinin 2 tabaninda logaritmasiyla orantili olarak artacak.
Gökçe Tağlıoğlu

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Ekim 2013, 19:28:58
müfit hocam binary i açıklarmısınız nedir ne değildir ?
Neden Teker Teker ile sormuyoruzda bu binary search i kullanayım.

http://video.franklin.edu/Franklin/Math/170/common/mod01/binarySearchAlg.html

O(logn) kismi benden once aciklanmis.

c ile yazilmis code icin: http://www.programmingsimplified.com/c/source-code/c-program-binary-search

cicjoe

hashtable ile O(1) de bulunabilir mesela, yani sabit zamanda.. ama hashtable'a atmak icin O(n) harcanir en basta.. Kac kere arama yapcagimiz da onemli. Coksa, 1 kere n harcamak muhim değil. Mutemelen bu sayilari array'e atarken de bi yerden okuyup atacaksiniz, yani O(n)'i harciyosunuz zaten..

yamak

Alıntı yapılan: gerbay - 27 Ekim 2013, 18:36:16
Logaritma 2 tabaninda 128....   

Muhittin hocam, en iyisi programlama dillerine kitaptan çalistiginiz gibi bir 'veri yapilari ve algoritmalar' kitabi bulup okuyun. Çok faydasi olacagini düşünüyorum
Hocam özellikle önerdiğiniz bir kitap var mı?

coderun

Algoritma geliştirmek için kitap tavsiyesini bende bekliyorum.

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: yamak - 28 Ekim 2013, 09:51:55
Hocam özellikle önerdiğiniz bir kitap var mı?
rifat çölkesen