Algoritma Nedir ?

Başlatan muhittin_kaplan, 06 Ekim 2013, 10:46:36

muhittin_kaplan

Musti Konumuz Bunlar Değil. Bence Konumuza Dönelim.

"Hayal gücü bilgiden daha önemlidir" demiş ama.
İnsan Bilmediği birşeyi hayal edemez.
bunuda yazın bir köşeye.

musti463

Ben bilginin önemsiz olduğunu söylemedim zaten ama sen bilginin zeka dan daha önemli olduğunu söylüyorsun.Zeki adam isterse her bilgiye ulaşabilir.Kafasını çalıştırarak!
Mustafa Emir SADE

muhittin_kaplan

Musti tekrar söylüyorum Konuyu Dağıtmak İstemiyorum.
"çalıştırarak" demişsin. Bir adam istediği kadar zeki olsun. Yattıktan sonra ancak karpuz olur.

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 29 Ekim 2013, 13:36:42
Musti tekrar söylüyorum Konuyu Dağıtmak İstemiyorum.
"çalıştırarak" demişsin. Bir adam istediği kadar zeki olsun. Yattıktan sonra ancak karpuz olur.

sayin muhittin hocam, cok fazla tekrar yapmaya ne gerek var, batililarin yaptigi gibi "Lets agree to disagree" der tartismayi bitiririz bence daha dogru olur.

sayin @musti463un dedigi gibi zeki olanlar hayal ederek, aklini calistirip algorithmalar icat eder, benim gibi cok akilli olmayanlar da calisarak, ogrenerek, uygulayarak.

Allah, herkesi esit yaratmamis, herhalde sayin@musit463'un bildigi bizim bilmedigimiz birsey vardir.

Belkide sayin @musit463 ben bundan sonra soru sormiyacagim, biraz hayal, biraz kafayi calistirip zaten herseyi yapiyorum demek istiyordur.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

F.T

ortada birşey yoksa yoktur. :D
varsa herkes yorum yapar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

atioky_216

@musti
Hani aileler der ya 'bizim çocuk çok zeki ama çalışmıyor' :) Bunu nasıl anladıklarını hep merak etmişimdir. Bana göre zeka oyle test, bakış karar verilecek bir şey değil. Çözülen probleme göre düşünülmeli.
Kasabada buyudum, (oldukça yada yeterince) zeki oldugum söylendi. Ama birinin zeki olduğunu söylemesi tatmin edebilir belki bazılarını ama benim için bir şey değişmemişti dediklerinde.

Belki kara delik- solucan delikleri, ışınlanma gibi uç şeylerin çözümü 1000 seviyesinde IQ gerektiriyor ama 10-200 seviyesindeki bu konuda uğraşan insanlar mücadeleyi bıraksın mı? Ya da IQ' ya çok takıyor millet başka örnek ::)

İnsanlar arası dini, kültürel çatışma, hoşgörüsüzlük vs.. çoğaltılabilir, sorunların çözümü 1000'li seviyelerde EQ vb. türden zeka gerektiriyor diye mücadeleyi bırakalım mı?

İnsan karşı koyma cüreti gösterdiği olay kadar zekidir, sen elindeki 150lik derecenle istersen multi thread-proc. işi yap. Ona 100 yeter, demekki sen bir aptalsın ve zekanı "verimli" kullanamıyorsun demektir.

Velhasılı olay mücadele sırasında nerede pes ettiğin ile alakalı bana göre.. (Bazen sınırları zoruyorum , başım ağrıyor. Ama vazgeçmiyorum zeki değilim diye:)

cicjoe

Aklima Forrest Gump geldi =) 75 IQ ile baya bir sey basariyordu.. =)

musti463

@atioky_216

Tekrar söylüyorum zeka fışkıran birisi değilim öyle algılandı galiba :) .Benim demek istediğim zeka seviyesi yüksek insanlar çözümlere daha hızlı ve kolay ulaşırlar.Benim gibi orta zekalı olanlar ise yavaş ve zorlanarak çözüme ulaşırlar.Eğer ben,yaşam sürem boyunca, zeka seviyemin, çözüme ulaşmaya yetmeyeceği bir problemle uğraşıp, çözümü anca bir yere kadar getirip sonra hakkın rahmetine kavuşursam ve benden sonrakilerde kaldığım yerden devam ediyorlarsa buna da bilim denir zaten.
Mustafa Emir SADE

muhittin_kaplan

Bir cok dilde kullanilan
Struct nedir union nedir? Aralarindaki fark, kullanim yerleri nedir ?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

:D
Evet Hocam Nedir Açıklarmısınız ?

z

Kendimce tanımlayayım;

Birden fazla değişkeni tek çatı altında toplayan yapıya structure denir.

Union ise, bir değişkeni daha alt boyuttaki değişkenlere parçalamaya yarayan yapıya denir.

picusta

Alıntı yapılan: z - 17 Kasım 2013, 17:42:56
☢ Saka gibisin.
Felsefi sorular soran baslik açmak kimsenin tekelinde degildir.
Konu iyice sarpa sarmis.

Zannettim ki MIT'deki "Algoritma" veya "Intro to computer science" da islenen konular anlatilacak.
DFS, BFS , A*, heuristic, CSP, Kmin,  Bayes network vs..

Edx, de Berkeley Yapay zeka dersini tavsiye ederim.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: z - 18 Kasım 2013, 17:31:14
Kendimce tanımlayayım;

Birden fazla değişkeni tek çatı altında toplayan yapıya structure denir.

Union ise, bir değişkeni daha alt boyuttaki değişkenlere parçalamaya yarayan yapıya denir.

Hocam Örnek Verirmisin ?

mesaj birleştirme:: 18 Kasım 2013, 18:46:02

union paylas{
                float f;
                int   i;
                char  kr;
          };

ile

struct paylas{
	     float f;
             int i;
             char kr;
          };

nin farkı nedir?

z

Struct tanımında Paylaş adındaki değişken topluluğunun 3 tane üyesi var. Üyelerin her birisi kendi başına bir değişken. Ama paylaş adındaki gruba üyeler.

Union tanımında ise Paylaş adındaki değişken öyle bir değişken ki sen bu değişkene istersen float bir değer, istersen integer bir değer istersen char bir değer yükleyebilirsin.
3 üyesi varmış gibi görünüyor ama aslında bunlar aynı değişkenin farklı isimlendirilmesinden oluşuyor.

https://www.picproje.org/index.php/topic,35908.msg257079.html#msg257079  Buradaki renkli anlatıma bir bak.