Yeni projeler baslatiyorum

Başlatan z, 06 Ekim 2013, 14:41:48

z

Iyide anlayamadigim konu mesafe ile ne isimiz var. Ana karta bagli cevre birrimleri islemciden kac cm uzakta olabilir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Evet mesafe konusu bence dikkate alınmamalı ziraa tak çalıştır kart yapılacak, otomasyon sistemi yapılmayacak.
I2C nin olmadığı işlemcileri hatırlıyorum. UART kolay ve hemen hemen her işlemcide var.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

esensoy

Hocam anakart pano içindeyken lcd ekran operatör panosu üzerinde olabilir.

mesaj birleştirme:: 07 Ekim 2013, 21:28:47

Mesela bu bir nevi operatör paneli, i2c ile mcp23017 sürülmüş,
3 buton ve 1 ad 128*64 ekran var,
küçük entegre ise TC7660C

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Ben uygulamalarimda boyle bir riske girmezdim. Uzun hat gurultu demek. Kisa devre riski artacak demek. Paralel bagli diger cihazlarin calismasini MCU yu riske atacak demektir.

Eger LCD yi uzak mesafeye koyacaksan bizim yapimizda durum soyle olacaktir.

Ana kart----->Minik Kart (Seri port in seri port out + RS232 interface) -----> Uzun Hat -------> RS232 interface-----> MCU ----->LCD

Bizim ana kart ile minik kartlar arasindaki UART iletisimi local bir iletisim hatti. Eger uzak mesadeki bir cihazla konusulacaksa yapi yukaridaki gibi olmali. Biliyorum sacma bir yapi ama boyle olmak zorunda.

Haa sunu yapabilirsin. Ana islemcinin varsa 2. bir UART modulunu uzaktaki LCD unitesi ile haberlestirmek icin kullanabilirsin.

ayhani

Alıntı yapılan: z - 07 Ekim 2013, 21:09:08
Iyide anlayamadigim konu mesafe ile ne isimiz var. Ana karta bagli cevre birrimleri islemciden kac cm uzakta olabilir?

Konuyu birkaç defa okumama rağmen tam olarak ne yapılacağını kavramış değilim. Bir endüstriyel kart dizisimi yapılmak isteniyor, yoksa bir deneme kartımı anlamadım. Eğer konu deneme kartı gibi birşeyse çevresel kartlarla haberleşmek için spi, I2 vs vs ne gerek var? Zaten en fazla 30 cm2 içinde hareket edeceksiniz. Endüstriyel bir kart dizisi ise takipteyim.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

esensoy

Tek bus, tek protokol, farklı komut dizileriyle çalışan çevre birimleri yapılmaya çalışılıyor
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ayhani

Alıntı yapılan: esensoy - 07 Ekim 2013, 23:59:55
Tek bus, tek protokol, farklı komut dizileriyle çalışan çevre birimleri yapılmaya çalışılıyor

Hocam o kısmı anladım. Fakat bu bir deneme kartı dizisimi yoksa ortaya endüstriyel bir kart dizisimi yapmaya çalışılıyor o kısmı anlamadım.
Eğer bu deneme kartı setiyse, bir LCD kullanmak için neden bir de haberleşme protokolü ile  uğraşayım. Pic fiyatlarının çok ucuz olduğu ortamda pin sayısını azaltmak çokda önemli birşey olmasa gerek.
Sadece meraktan konuyu takip ediyorum çünkü şu sıralar yeni modüler deneme kartımın prototipini bitirdim, konu ilgimi çekti.

serdararikan

Burada ticari amaçtan çok forum bazında ortak bir proje gerçekleştirme gayreti görüyorum.bu yüzdende herkesin donanım geliştirebilmesine olanak tanımak için herkesin kabul edeceği,komutlarını ve sistemini bileceği bir sistem kurma gayret var.şahsım adına bu gayreti alkışlıyorum.muhakkak tartışmalar bu amacı sonuca götürecektir.fakat bu süreç uzarsa bu güzelim fikir sabun gibi eriyebilir veya amacından sapabilir.
benim fikrim asenkron iletişimin birbirine yakın çalışacak lokal sistemler için yanlış bir tercih olacağı.bence bu iş için en güzeli I2C veya SPI.bence basitliği ve ACK sinyallari gibi gereksiz sinyalleşmelerden uzak olduğu için SPI biçilmiş kaftan

ayhani

Alıntı yapılan: serdararikan - 08 Ekim 2013, 00:09:02
Burada ticari amaçtan çok forum bazında ortak bir proje gerçekleştirme gayreti görüyorum.bu yüzdende herkesin donanım geliştirebilmesine olanak tanımak için herkesin kabul edeceği,komutlarını ve sistemini bileceği bir sistem kurma gayret var.şahsım adına bu gayreti alkışlıyorum.muhakkak tartışmalar bu amacı sonuca götürecektir.fakat bu süreç uzarsa bu güzelim fikir sabun gibi eriyebilir veya amacından sapabilir.
benim fikrim asenkron iletişimin birbirine yakın çalışacak lokal sistemler için yanlış bir tercih olacağı.bence bu iş için en güzeli I2C veya SPI.bence basitliği ve ACK sinyallari gibi gereksiz sinyalleşmelerden uzak olduğu için SPI biçilmiş kaftan

Arkadaşlar lütfen fikrinizi baltalıyor gibi düşünmeyin am,a bence bu tip çalışmalar ortaya hadi organize olalım  diye onlarca kişinin katılması ile olmaz gibi geliyor. Bu iş için, 2 bilemedin 3 kişi oturup kafa kafaya verip sıkı çalışırsa bir ürün çıkar. Yoksa bu forumda bu sayfalarca uzar gider. Bence bu işe gönüllü 2-3 kişi bir ana gövde çıkarmalı sonra isteyen bu ana gövdeye ek kart yapmalı.

serdararikan

burada konun açlış amacını doğru buluyorum.i2c spi usart ...vs ortam belirlendikten sonra anakart ile birimler arasındaki iletişim paketlerinin içeriği tartışılır ve ortaya bir sonuç çıkar.henüz ortam kısmında uzlaşılmış değil...

z

Uzlasmanin bir yolunu buldum

PPJ1, UART tabanli PPJ Interface
PPJ2, SPI    tabanli PPJ Interface
PPJ3, I2C    tabanli PPJ Interface

Ben aciklamalarimi ve denemelerimi PPJ1 uzerinden devam ettirecegim. Kurallar her 3 interface icin de gecerli. Detaylar http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=3420

serdararikan

Alıntı yapılan: z - 08 Ekim 2013, 05:04:42
Uzlasmanin bir yolunu buldum

PPJ1, UART tabanli PPJ Interface
PPJ2, SPI    tabanli PPJ Interface
PPJ3, I2C    tabanli PPJ Interface

Ben aciklamalarimi ve denemelerimi PPJ1 uzerinden devam ettirecegim. Kurallar her 3 interface icin de gecerli. Detaylar http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=3420

güzel fikir.daha ne denebilirki...

magnetron

yeni projeye ilk ürünleri ben ekleyeyim
dediğiniz gibi uart tabanlı

hem rs232 hem rs485 var
enkoder - puls / dır - adc / dac
delta DOP bağlanabiliyor

resim aşağıdaki linkte
http://postimg.cc/image/7ej3dg4tl/

bu da RS232 portlu o-panel çalışmam
http://postimg.cc/image/60rgi55k9/

z

İnterface konusunda bu esnekliği sağladıktan sonra veri paketleri üzerine konuşabiliriz.

Ana işlemci PPJ kartlardan herhangi birisine erişmek istediğinde 8 bitlik adres bilgisi, hemen ardından da 8 bitlik komut bilgisini gönderir.
Komutu varsa komut parametreleri izler.

PPJ1 interface UART temelli olduğundan Baud rate konusuna açıklık getirilmelidir. 3.3v seviyesindeki Tx sinyali, shotky diyoddan geçerken  yaklaşık 3v seviyesine düşer. Ayrıca Tx hattı aktif bir elemanla değil bir dirençle low'a çekildiğinden baud rate'in çok yüksek değerlere çıkartılamayacağı açıktır.

Eğer 9600 Baudda herhangi bir sorun yaşamazsak 8 bitlik veri (1St, 8D, 1Sp bit katarı) yaklaşık olarak 1ms de gidecek demektir. Bu durumda 2x16 display birimine 32 adet karakter yazmak kabaca 40 milisaniye civarında zaman alacak demektir.

Bu LCD, Led/Role vs için makul bir süredir. Ancak SD kartdan okunacak 256 Bytelık paketin sadece ana işlemciye aktarılması bile 250 ms den fazla zaman alır.

Bu durumda sistemi hızlandırmanın tek yolu baud rate değerini artırmaktan geçer. Mevcut şemasını verdiğim interface devresini max kaç bauda kadar zorlayabiliriz hiç bilgim yok.
Şu anda deneme yapacak donanım da yok.

Deneyip sonucu bildirecek varsa bu çok makbüle geçer.

Deneme için 3.3v da çalışan çipinizde UART'ın Rx pinine 330R direnç ve buna paralel 100pF kapasite bağlayıp 20 cm lik bir kablo üzerinden Tx pinine BAT54 benzeri bir diyodu bağlayıp gönderilen karakterin doğru şekilde alınıp alınmadığını test etmek gerekiyor.

Bu deneme sonucunda hangi baud rate değerinden sonra yanlış veriler alınmaya başlıyor denemek lazım.

Erol YILMAZ

Bence SD Kart ve GLCD gibi "hızlı veri aktarımı gerektiren" cihazlar için SPI tek tercih olmalı.