Sonsuz ortalama alma?

Başlatan Maxim, 20 Ekim 2013, 09:56:25

1nsane

Alıntı yapılan: Maxim - 21 Ekim 2013, 21:11:58
aslinda arkadaslar cok uç noktalarda dusunuyorlar.
mesela taglinin dedigi gibi saniyede 1 milyon ornek cok uçuk.

aslinda nerede kullanirim bilmiyorum
ama bu tarz bir algoritmaya ihtiyacim oldugunu dusundum.
uzun sureli gunler surebilecek log almada, performans yada verimlilik degerlendirmelerinde kullanirim.
bir sensor verisi, sicaklik yada pwm sinyalleri olabilir.

o yuzden saniyede 50 ornek bile cok bence
saniyede 20 bile yeterli olabilir cogu zaman

Çözüm odaklı basit mantık yürüyecek olursak bir sdcard'ın sonuna 72000 x 12 bit ( tek data ne kadarsa ) yer ayırırım. RTC ile her saat başında sondaki datayı toplar, data sayısına bölerim ( tam bir saat kayıt olmayabilir başlangıçta ) Sonra ortalamasını alır sdcard'ın başına yazarım ve sondaki dataları silerim ( sonu geçici data alanı gibi kullanırım ). Sdcard'ın sonunda 24 ( saat ) x 12 bir yer ayırırım. Gün sonu ortalamalarını buraya kaydederim. Gene istenirse hafta ay yıl yapılabilir.

Amaç şu. Küçük dataların ortalamalarını almak çok daha kolay. 72000 datanın ortalamasını almak var, 72000 x 24 ( saat ) x 365 ( gün ) sayısında datanın ortalamasını almak var. Yüksek kapasite kart ile yıllık data rahatlıkla kaydedilir. Asırlık data belki ( hesaplamaya üşendim :D )

engerex

Genel ortalama için son okunan değeri kullanmak yerine son okunan değerlerin ortalamasını kullanmak daha doğruya yakın sonuç vermez mi?
Basitçe 1 günlük ortalamaya son okunan değeri eklemek yerine son 1 saatin ortalamasını alıp eklemek gibi. Süre yerine örnek sayısı da olabilir.

1nsane

Alıntı yapılan: engerex - 26 Ekim 2013, 23:35:12
Genel ortalama için son okunan değeri kullanmak yerine son okunan değerlerin ortalamasını kullanmak daha doğruya yakın sonuç vermez mi?
Basitçe 1 günlük ortalamaya son okunan değeri eklemek yerine son 1 saatin ortalamasını alıp eklemek gibi. Süre yerine örnek sayısı da olabilir.

Son okunan değerin ortalamasını derken?