Google'ın - Finlandiya'daki yatırımı

Başlatan z, 12 Kasım 2013, 11:46:01

z

Google Finlandiya'da büyük bir yatırım yapacak ve burayı server merkezi haline getirecekmiş.

Sebebi ne dersiniz?

Amaçları, soğuk iklime sahip bu ülkede  serverların soğutma masrafları minumum yapmakmış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SpeedyX

Lapland da noel babayı rahatsız edecekler heralde...

kriptolojix

Google's Hamina Data Center

Kağıt fabrikasını almışlar , abi deniz suyuyla soğutacaz diyor.  ingilizcem kötü gerçi ,ben yanlış çevirdim galiba   ???

tekosis

güvenli bir ülke olduğundan olabilir. serverleride gömerler bir dağın içine ohh buz gibi.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

desman

Dünyada daha soğuk ve daha güvenli yerlerde var.
Başka bir sebebi mutlaka vardır bence.
A freshman at YTU

swearer

Toplamda 13 data center var ve 7 tanesi Amerika kıtasında. Sırf bu yüzden bile soğuk sulara sahip Kanada hakkını kaybediyor. Her ne kadar Rusya kendi arama motorunu teşvik etse de bu büyük nüfusa her durumda büyük bir Google data merkezi gerekiyor. Ancak diğer taraftanda Yandex ve/veya Amerika-Rusya arası geçimsizlik bu gerekliliğe rağmen kuruluma engel olmuş olabilir. Rusya gibi bir ülke kendi datalarının başka bir ülke, özelliklede Amerika tarafından denetlenebilme ihtimalini göze alamaz. Bu şartlar altında hem Rusya'ya yakın, hem Avrupa'nın bir parçası durumunda hemde soğuk su kaynakları nedeniyle Finlandiya açık ara önde.

z

Merak ettigim konu ne buyuklikte bir server ussu yapilacak ki sogutma masrafi bu denli ciddiye alinsin?

Biz 2x3 gibi bir odada tek bir server barindiriyoruz ve tek klima yetiyor. 
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

malpaslan1979

Klein