PWM ve IGBT Seçimi

Başlatan polleme, 14 Kasım 2013, 13:54:09

polleme

Merhaba,

Bir 220V DC motoru PWM ile kontrol etmek istiyorum, bunun için MOSFET yerine IGBT kullanmak istiyorum. Motorun normalde devri 7000 d/d, gücü 200W. Uygun IGBT'yi nasıl seçeceğime karar veremedim. Anma gerilimini 600V, akımını da 10A seçsem yeter diye düşünüyorum. Ama bunun dışında başka hangi parametreleri dikkate almam gerekir? Örneğin PWM frekansı ne olmalı? Bana bu amaçla uygun olabilecek N-Channel IGBT önerir misiniz? Sürücü olarak TLP250 kullanmayı düşünüyorum.

F.T

sürücü olarak vla 502-1 sorunsuz tavsiye ederim.ayrıca frekans olayıda her motorun paket yapısı farklı olduğu için deneyerek bulman lazım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

pwm frekansı insan kulagının duymayacagı bir frekans  olması gerekmekte  ben kendi sürücü devrelerimde 20khz kullanıyorum. frekans yükseldikce  düşük duyt cycle ısınma fazla olacaktır  yinede insan kulagının duymayacagı frekans secilmesi uygun olur . yaptıgım motor sürücülerinde IR2104 mosfet sürücüsünü kullanıyorum h köprüsü icinde  hip 4082 olması lazım ancak ben yinede ır2104 kullanıyorum piyasada bol bulunan malzemeleri kullanmayı tercih ediyorum zaten sizin akım degeri cok düşük uygun bir mosfet ile rahatlıkla yapılır hocam mosfet icinde yarın sabah katalogdan bakım tekrar yazarım

polleme

Elimde IRFP450 MOSFET ve IRG4PH40UD IGBT var. Bunlardan birini kullanabilirim sanırım.

F.T

IRG4PH40UD IGBT  bunu kullanırsan daha iyi olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

polleme

Bazı IGBT özelliklerinde "AC and DC motor, DC chopper" gibi ifadeler var ama IRG4PH40UD'de bunu göremedim, o nedenle biraz şüpheyle baktım. SGH13N60, IXSH40N60 gibi modellere bakıyorum. Bunlar 600V ve AC-DC motor kontrolünde kullanılabileceği datasheet içinde yazıyor. Aslında hala bu ürünleri tanımaya çalışıyorum. Dün akşam bunların NPT ve PT gibi farklı yapılanmaları olduğu, NPT serilerinin motor kontrolünde tercihinin daha doğru olduğu gibi yazılar gördüm ama hangi IGBT NPT'dir, hangisi nedir, bu konularda çok detay yok. Kullanan kişilerin çoğu anma akımı, anma gerilimi, anahtarlama frekansı vs gib temel parametrelere bakıp seçiyor ve kullanıyor. Belki benim de öyle yapmam lazım. Ama kullanacağım bir malzemenin tüm özelliklerini öğrenmek ve onu gerçekten uygun olan yerde kullanmak istiyorum. Ayrıca bu forumda paylaşımla hep birlikte çok şeyler öğreniyoruz, bu nedenle deneme ve düşüncelerimi paylaşıyorum. Yoksa elimdeki IRFP450'yi bağlar denerdim, çalışsa bile benden başka kimseye faydası olmazdı. Çalışmazsa da atıp geçerdim.

gokhannsahin

Alıntı yapılan: polleme - 14 Kasım 2013, 13:54:09
Merhaba,

Bir 220V DC motoru PWM ile kontrol etmek istiyorum, bunun için MOSFET yerine IGBT kullanmak istiyorum. Motorun normalde devri 7000 d/d, gücü 200W. Uygun IGBT'yi nasıl seçeceğime karar veremedim. Anma gerilimini 600V, akımını da 10A seçsem yeter diye düşünüyorum. Ama bunun dışında başka hangi parametreleri dikkate almam gerekir? Örneğin PWM frekansı ne olmalı? Bana bu amaçla uygun olabilecek N-Channel IGBT önerir misiniz? Sürücü olarak TLP250 kullanmayı düşünüyorum.

220V Dc de anma gerilimi nasıl 600 V oluyor ?