Basılı tutunca açılıp kapanan sistemler nasıl çalışır?

Başlatan ttg, 17 Kasım 2013, 18:26:04

z

Soruya bakınca googledan monostable şeması arayıp eklemiştim.

Soruya yaklaşım şu şekilde. Eğer monostabl MMV nin tetikleme pini varsa ve örneğin bu giriş lowa çekilince tetikleme yapıyorsa bu pine pull-up resistör bağlayıp aynı zamanda bir C ile Gnd'ye çekilirse isteğiniz karşılanır.

Voltaj verildiğinde C trigger girişini lowa çekerek sanki butona basılmış etkisi gösterir.

NPN uçlarına paralel kapasitör bağlamamın sebebi aslında yanlış anlamadan kaynaklandı. Enerji verildiğinde tetiklensin denince pil bağlantısı yapıldığında tetiklensin dendiğini sanmıştım. Fakat buradaki istek pil bağlantısı yapılınca değil power butonuna basıldığında tetiklensin galiba. Sonuçta NPN uçlarındaki kapasitörün amacı pil bağlandığında MOS kapasitör üzerinden ilk anda iletime geçip 555 beslemesini darbe olarak verecekti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

Sagolun hocam, simdi breadboard'a kurdum harika çalisiyor.
Semada su degisiklikler yapilmasi gerekir :
1) Trigger : Z'nin degi gibi RC low pass filtre   :  Vcc (NE 555'in) Trig arasi direnç (10k) + Trig gnd arasi kond. (1uF)
2) Kesinlikle NPN kullanilmamali onun yerine N MOSFET kullanilmasi gerekiyor, yoksa P MOSFET kesilmiyor. MCU CMOS çikisi olur.

xoom

PicUsta hocam şu devrenin tüm Halini çizdiyseniz paylaşırmısınız.. 555'in uçları dahil..

Ramiz

Şöyle olsa,

nanowatt mcu lar şu sıralar revaçta. 6-8 pinli olanlardan kullanıp, mcu nun reset bacağına buton bağlasak?

main döngüsünde ilk başta belirlenen süre kadar lambayı yaksa yada röleyi çekse, sonra uyku moduna geçse? uykuda kaldığı süre içersinde 10-20 nA akım çekecek. 555 li şemadan daha az akım çekmiş olmazmıyız?
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

olemiss

Bunun süper bir soru olduğunu yazmak istiyorum.  Soruya verilen cevaplar çok öğretici, fakat aklımı esas meşgul eden şey şu oldu: "bu konuyu sormayı ben niye akıl edemedim?!" ;-)  Akıl akıldan üstünmüş diye boşuna dememişler.  Teşekkürler.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

picusta

Yogun istek üzerine semayi çizdim.    https://www.circuitlab.com/  20 dkk 'lik bedava sürümünü kullandim, o yüzden tekrar çizdim.

Breadboard'da çalisan ve elimde olan malzemelerimle yaptigim hali. Degerleri uygulamaniza göre seçin.
MOSFET'ler güç mosfeti, bu referanslar yerine daha düsük güç kullanabilirsiniz, hele IRF540 için hiçbir güç söz konusu değil.
P-MOSFET arkasina baglanacak yüke göre degisir.

Yanlisim varsa düzeltin, ama butona basilmadikça devre 0A harciyor. OFF durumundayken P-MOSFET üzerindeki kaçak akim ve 100k ve N MOSFET üzerindeki kaçak akim kadar harcar. Nanowatt değil, pico watt bu devre.
Devamina herhangi bir MCU veya devre koyabilirsiniz.
Diyelim devremizde motor sürücüsü, step-up,  LCD, LED entegre var, bu entegreler akim çekmeye devam ettikçe MCU nanowatt'a sleep olsa da olur olmasa da olur.
Nanowatt islemciyi PMOSFET'ten önce koymalisiniz ve NE555'in islevini yerine getirmeli (devreyi iletime geçirmek için N-MOSFET'i sürsün, sonra kapatsin)

Sonradan fark ettigim birkaç hatayi düzelteyim :
- NE555 yerine 7555 kullanirsak 5 değil 50 kat fark olur (hesap hatasi)
- Z'nin dedigi gibi astable değil, monostable devre olacak. Yazi sürçmesi, astable olarak yazdigim yerleri monostable olarak okuyun.

Ramiz

Akım normal şartlarda R1 ve M2 üzerinden akmaya çalışır ama dediğiniz gibi pikoamper gibi çok düşük seviyede olur. Ben en başta 555 i sürekli enerjileyeceğinizi düşünmüştüm. O yüzden nano amper seviyesine dikkat çekmek istemiştim :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

xoom

picusta hocam paylaşım için teşekkürler..bu arada..
Arkadaşlar konu sonradan başka bir devreye dönüşmemiş mi ben mi yanlış anlıyorum..
Konu Başlığında Uzun Basınca Açılan tekrar Uzun Basınca Kapanan devre üzerineyken.
Son durumda sanırım..
Basınca 20sn çalışıp duran devreye dönüşmüş..

Acaba Tekrar ilk Mesajdaki ihtiyaç üzerinden bir devre içinde böyle bir şema oluşturabilir miyiz? Uzun Basınca İşlemciyi (Uyandıran) Tekrar Uzun basınca (Uyutan)

picusta

Sorunun kolay cevabi, islemciyi P MOSFET 'ten önce koymak, böylece islemeci hep beslenir, ama çogu zaman uykuda geçirir. Gereken tek sey islemciyi uyandirabilen bir input bacagi, gerisi yazilim.
islemci uyanir 2sn buton basili kalmismis diye kontrol eder, P MOSFET'i açar, devrenin kalani beslenir.
Daha sonra kullanici butona 2sn daha basinca islemci bunu kontrol eder (farkina varir, interrupt veya pooling) ve kapanmasi gerektigini anlar. MOSFET'ti kapatir, ve kendini uykuya alir.

Islemcinin uyku modu yoksa, veya devre aslinda NE555 ise, bu kontrol kismi mosfet'ten sonraya alinabilir ve asagidaki gibi kullanilabilir :

ercan_t

merhaba,

picustanın bahsettiğine benzer bir devre rastlamıştım;

sanırsam MCU GPO ile kendi kapatı kapatıyor, GPI ile Butonu algılıyor(basılı tutuldumu diye)..

alıntı:
http://www.maximintegrated.com/app-notes/index.mvp/id/3283