Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kamera Modülü Alacağım

Başlatan Mucit23, 19 Kasım 2013, 22:09:41

yldzelektronik

Mucit23 Benim gönderdiğim kodları inceliyorsan yan monitöründe şematiğini de açık bırakmalısın.!

Biraz karışık gibi durabiliyor (Bazı örnekler).
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Mucit23

Yok okadar karıştırmaya gerek yok sanırım.  Microxplorer programını kurdum.  Bu program Yardımcı oluyor.

Mucit23

OV9655 kameram geldi. Bordu hazırlayıp testlere başlıyacağım.

Birşey söyliyeyim. Genellikle OV7670lerin üzerinde bir fifo bulunuyor. OV9655 de böyle birşey yok. Fifo nun kullanım amacı nedir?

Kabil ATICI

Tampon, ilk giren ilk çıkar. (first in first out)
ambar7

Mucit23

mistek

Alıntı yapılan: Mucit23 - 11 Aralık 2013, 18:53:47
Faydası nedir peki?

Mesela data oluştu ve siz bunu okumaya fırsat bulamazsanız sonra gelen data üzerine yazılır bilgi kaybedersiniz. Fifo olunca data fifo ya yazılır ve arka arkaya datalar birikir sizde ilk giren datadan itibaren okuma fırsatı bulursunuz. Fifo taşarsa yine bilgi kayberdersiniz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Kabil ATICI

Kamera ile ilgili bir örnek vereyim;
normalde kamera ile bizim iletişim hızımız kameradan görüntü alma hızından daha düşüktür.
Kamera görüntüyü ne kadar hızlı yakalarsa görüntü kalitesi o kadar iyi olur. Bu görüntüyü bir yerde saklaması gerekir. Bu durumda böyle bir tampon kullanıldığında kameradan yakalanan görüntüyü tampon sayesinde biz istediğimiz hızda işlemcimize alabiliriz.

Buradaki kullanım alanını tam bilemesemde yukarıdaki sadece bir örnek.

İkinci örnek olarak echo (ses) üretmek için kullanılır.
ambar7

Ramiz

Kamera modülündeki kullanım amacı şu,

Cam yaklaşık 25mhz per/pix/sec hızda çalışıyor. Bu hızlara sıradan mcu larla erişemezsin. Stm32f407 nin cam modülü var. Modül 25 mhz de çalışıp, cam bilgilerini ram e atabiliyor. Peki böyle modülleri içersinde barındırmayan mcu lar ne yapacak?

İşte bu sebepten bazılarının arkasına osc, ve fifo ram koyuyorlar. Osc ile cam çalıştırılıyor ve görüntüler ram e yazılıyor. Sende ramin diğer ucundan dataları okuyorsun. Fifo ram sayesinde 16f84 ile bile foto çekebilirsin.(Hız için söylüyorum. Ram i rom u yeter yetmez orasını tartışmayalım)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

burak_8758

merhabalar konu ilgimi çekti bitirme projesi olarak kamera modülü ve görüntü işleme yapmayı düşündüğüm için şimdiden araştırmalara başladım. bahsettiğiniz işlemciye yabancıyım. ama kamera modülünü araştırdım ve protokolünü anladım. sormak istediğim. sizin kullandıgınız işlemcilerde bu kamera modülü için hazır kütüphaneler mi var acaba yoksa o protokolü kullanarak kodların tamamını kendimizmi yazmak gerekiyor.

Mucit23

Kameradan data almak için hazır donanım (DCMI) ve kütüphaneler bulunmakta. İnternetten örnekleri indirebilirsiniz.

z

Alıntı yapılan: Ramiz - 12 Aralık 2013, 16:21:08
Kamera modülündeki kullanım amacı şu,

Cam yaklaşık 25mhz per/pix/sec hızda çalışıyor. Bu hızlara sıradan mcu larla erişemezsin. Stm32f407 nin cam modülü var. Modül 25 mhz de çalışıp, cam bilgilerini ram e atabiliyor. Peki böyle modülleri içersinde barındırmayan mcu lar ne yapacak?

İşte bu sebepten bazılarının arkasına osc, ve fifo ram koyuyorlar. Osc ile cam çalıştırılıyor ve görüntüler ram e yazılıyor. Sende ramin diğer ucundan dataları okuyorsun. Fifo ram sayesinde 16f84 ile bile foto çekebilirsin.(Hız için söylüyorum. Ram i rom u yeter yetmez orasını tartışmayalım)

FIFO kullanimi goruntuden cerceve yakalayip daha sonra onu aheste aheste cekmek icin kullaniliyordur. (Yorum)

Fotograf cekmek yada dusuk cerceve sayisi ile goruntu yakalamak vs amaciyla kullanilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ramiz

Alıntı yapılan: z - 13 Aralık 2013, 09:59:17

FIFO kullanimi goruntuden cerceve yakalayip daha sonra onu aheste aheste cekmek icin kullaniliyordur. (Yorum)

Bende tam olarak bunu söylüyorum :) Cam modül hızlı çalışıyor. Cam fifonun bir ucundan hızlıca yazıyor ram block a. Sen diğer taraftan istediğin yavaşlıkta okuyorsun. Arada yavaşlatıcı tampon görevi görüyor yani.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one